İSTANBUL-FATİH TEZCAN HAKKINDA BERAAT KARARI

SOSYAL iletişim araçları hesabından, istinaf mahkemesi heyeti hakimlerini gaye gösterdiği iddiasıyla yargılanan Fatih Tezcan’ın mahkeme beraatına değişmeyen verdi.

İstanbul 14. Okkalı Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, başka suçtan vakfedilmiş olan Fatih Tezcan Patırtılı ve Görüntülü Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada Tezcan’ın avukatı de hazır bulundu.

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Fatih Tezcan beraatını irade etti. Tezcan’ın avukatı bile müvekkilinin suçsuz olduğunu belirterek hakkında beraat telebinde bulundu.Mahkeme heyeti sanık Fatih Tezcan hakkında aklanma kararı verdi. Astronomi, kararın oy çokluğuyla alındığını ve duruşma başkanının karara kırmızı oy kullandığını belirtti.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 23 Mayıs 2021 tarihinde suratsız Fatih Tezcan’ın twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, “FETÖ’cü hakimleri araştırıp mahkemede yüzlerine karşı ‘Ben senin karşında ayağa kalkamam! Sen FETÖ’cüsün’ diyen şahsıma, ‘Sen kimsin ki hakimleri araştırıyorsun’ demenin iki manası cins: 1.Mesleğimi lütfetmek. 2. Tezgahları bozulacağı, planları yayma olacağı üzere teşebbüs etmek. Hangisi?” ve “5 April 2021 tarihinde Mehmet Ağar ve sair sanıkların beraat kararlarını bozan istinaf mahkemesi kararına ve heyetin âdem evladı listesine ulaştım. Heyet Başkanı Hakim M.H.Y’yı ve üye hakimler A.S ve A.A’nın bağlantılarını araştırıyoruz” şeklinde paylaşım yaptığı belirtildi. Bu paylaşımlar dolayısıyla Tezcan üzerine ‘Terörle mücadelede görev almış kişileri meram göstermek’ suçundan re’sen soruşturma başlatıldığı anlatılan iddianamede, şüphelinin olabileceği adreslerde arama yapıldığı ancak, parçalanmamış aramalara karşın ulaşılamadığı, bu nedenle hakkında ifadesinin alınması amacıyla yakalama kararı çıkartıldığı kaydedildi. İddianamede, sakil Fatih Tezcan’ın içtimai medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlarla, kime yönelik olduğu anlaşılacak şekilde terörle mücadelede fariza almış görevlilerin, hüviyetlerini açıklayıp yayınlayarak uğur gösterme suçunu işlediği belirtildi. Münasebetsiz Tezcan’ın ‘Terörle Mücadelede görev almış kişileri kasıt göstermek’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar dam cezası kâm ediliyordu.

Share: