İSTAD Başkanı Karakoyunlu’dan Ermenistan’ın saldırılarıyla ilgilendiren izah Açıklaması

İstanbul Türkiye Azerbaycan Tesanüt ve Kültür Derneği (İSTAD) Başkanı Yol Karakoyunlu, Ermenistan’ın Azerbaycan’a müteveccih saldırılarıyla ait, “Bölgede barış ve istikrarın yolu Ermenistan’ın agresif tavırlarından vazgeçmesi ve 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanan barış anlaşmasına kelimesi kelimesine uymasından mazbut.” değerlendirmesinde bulundu.

Karakoyunlu, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar ve sonrasında ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ifadeleriyle ilgilendiren yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın saldırgan tutumu neticesinde gelişen olaylarda 77 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu, Ermenistan eliyle dahi yüzlerce kaybolma verildiğini hatırlattı.

Saldırıların Ermenistan yoluyla başlatıldığını, hat bölgesine mayın döşeyen ve taciz ateşinde kâin Ermeni askerlerine cebin Azerbaycan ordusunun de misliyle karşılık verdiğini belirten Karakoyunlu, “Dünyanın ve bölgenin barışa ihtiyacı olan benzeri dönemde, Ermenistan’ın gine provokatif eylemlerde bulunması kabul edilemez tıpkı durumdur. MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ermenistan vasıtasıyla yapılan saldırıları görmezden gelerek, aksine Azerbaycan ve Türkiye’yi suçlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Karakoyunlu, açıklamasında şu görüşlere meydan verdi:

“28 yıl Azerbaycan topraklarının işgaline göz yuman Ermenistan yandaşlarını, Avrupa’dahi bir zamanlar Türk Büyükelçilerine suikast düzenleyen günümüzde üstelik Azerbaycan, Paris ve Londra Büyükelçiliğine saldırıda bulunan ASALA terör örgütünü, Türklere alın çifte standart uygulayan herif hakları savunucularını kınıyoruz. Bölgede hazar ve istikrarın yolu Ermenistan’ın agresif tavırlarından vazgeçmesi ve 10 Son Teşrin 2020 tarihinde imzalanan barış anlaşmasına harfiyen uymasından beğenilen.”

Share: