İsrail’in Batı Şeria’ya saldırılarında 3 Filistinli öldü

İsrail askerlerinin, engelleme altındaki Günindi Şeria’nın Nablus kentinde düzenlediği baskında 3 Filistinliyi öldürdüğü bildirildi.

Filistin Esenlik Bakanlığı, İsrail askerlerinin Nablus kentinin çarkıt kent bölgesine düzenlediği baskında 3 kişinin öldürüldüğünü, 40’tan çok kişinin yaralandığını açıkladı.

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan mukayyet açıklamada, “Filistinli aktivist İbrahim genişlik-Nablusi ile değişik bire bir kişinin Günindi Şeria’nın kuzeyinde etkisiz arkaç getirildiği” aktarıldı.

Nablus’taki baskının İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ile eş yapıldığına bel edilen açıklamada, baskında omuzdan fırlatılan roketler dahi karışma bir nice silahın kullanıldığı tabir edildi.

Maktul Nablusi isimli Filistinlinin birçok eylemden mesul tutulduğu açıklamada, baskın sırasında onlarca Filistinlinin taşlarla askerlere değer vermesi üstüne olayların çıktığına aksan yapıldı.

Açıklamada, İsrail güçlerinin değme kayıplar vermeden bölgeden ayrıldığı kaydedildi.

Filistin Kızılayı, Nablus kentindeki baskında 4’ü vahim oluşmak üzere 30 Filistinlinin yaralandığını açıklamıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilerin evlerine sık sık hâkim düzenleyen İsrail güçleri, mütenevvi iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Mürekkep Milletler raporlarına göre, İsrail güçleri 2022 esasen 26 Haziran’a kadar Filistin topraklarına yaklaşık 1600 yol yeğin düzenledi. Bu baskınlarda 60 Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 6 bin Filistinli da yaralandı.

Katar: Filistin dosyası, yer mehabetli konularımız beyninde

 

Filistin’birlikte bırakışma başlıyor

 

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölen Filistinli sayısı 15’e artık

 

Share: