İsmail Yiğit: Şehirlerin kurtuluş yıldönümleri kutlanmasına karşıyım

RİZE’nin fethinin 561’inci yılı etkinliklerinde mütekellim Türkiye Büyük Budun Meclisi (TBMM) Çarkıt Başkanı İsmail Kahraman, “Şehirlerin halas yıldönümleri kutlanıyor. Kesinlikle karşıyım. 2 Mart’ta Rize vareste, ki diyor? Bulunmayan Erzurum şu Mart’ta. Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle tebrik kartı yapılmaz” dedi.

Rize’nin fethinin 561’inci yılı nedeniyle Il, Belediye ve Rize Dernekler ve Evkaf Birliği Vakfı (RİDEVA)  marifetiyle tıpkısı saf etkinlik gerçekleştirildi. Kent merkezinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehterler takımının gösterisinin ardından 150 metrelik Türk bayrağı ile kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Vali Eksiksizlik Çeber, AK Parti Mebus Osman Fazla Bak, Belediye Reisi Rahmi Metanetli, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Yusuf Yılmaz, RİDEVA Başkanı Recep Albayrak ve vatandaşların katıldığı üslup 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda başladı. Mehteran takımı eşliğinde 150 metrelik bayrakla yapılan yaklaşık 1 kilometrelik reviş İsmail Kahraman Hars Merkezi’nde sona erdi. Firez merkezinde TBMM Eski Başkanı İsmail Alp’ın de katılımıyla ‘Rize’de tarihi bire bir dakika, Fatih Sultan Mehmed Han’ vecizesiyle aktiflik gerçekleştirildi.

‘FETİHLER KUTLANIR’Programda mütekellim TBMM bozuk Başkanı İsmail Alp, “Şehirlerin kurtuluş yıldönümleri kutlanıyor. Banko karşıyım. 2 Mart’ta Rize kurtulmuş, kim diyor? Yok Erzurum şu Mart’ta. Şehirlerin antagonist işgalinden kurtuluşu dolayısıyla kutlama yapılmaz. ‘Ben esirdim, esaretim bitti, ben köleydim’ diyerek ikrarda bulunulmaz. Bu küçüklük kompleksi verir, bu yanlıştır, böyle şey olanaksız. Fütuhat kutlanır. Tarihi varlıklı ve açık deniz tıpkısı milletiz biz. Tığ doğru aynı devletiz. Zaferlerle meşgul bizim tarihimiz. İstanbul’un kurtuluşu 6 Ekim, kim demiş? İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül, ki demiş? Ne alışveriş. Dünya yakın bitti, müstevliler alacaklarının biraz hatim mislini aldı ve öyle gittiler, çekildiler. Kurşun sıkmadık kim. 2 Mart’ta üstelik bire bir molekül var. Ruslar çekildi gitti. Çarpışmadık, dövüşmedik, vuruşmadık. Tarihi kusursuz ne bilmiyoruz? Övünecek iri tıpkı tarihimiz varken kölelikten kurtulduğumuz tarihe niçin bayram diyeceğiz. Fethettiğimiz tarihe diyeceğiz” dedi.

Rize’nin fethinin 561’inci yıldönümü dolayısıyla planlı etkinlikte temaşa oyunu, mehterler takımı gösterisinin arkası sıra tarih sunumu yapıldı. Planlı kâtiplik, şiir ve foto yarışmasında dereceye girenlere ödüllerin verilmesinin peşi sıra izlence sona erdi.Share: