İsig: 9 Ayda 1.359 İşçi Yaşamını Yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna bakarak; ilkgüz ayında 157, bu yılın ilk dokuz ayında ise bin 359 iştirakçi, iş kazalarında yaşamını yitirdi. Yani günde en bir iki 5 amele, aksiyon cinayetlerinde öldü.

İSİG, ilkgüz ayına ilgili İş Cinayetleri Raporu’nu bugün yayınladı. Buna göre; bu yılın ilk dokuz ayında bin 359 emekçi, hisse senedi kazalarında yaşamını yitirdi. Bu bilgelik, günde en bir iki 5 emekçinin gelişim cinayetlerinde öldüğü anlamına geliyor. 2022 Ocak’ta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 189, ağustosta 186, eylülde 157 amele gelişim cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Raporda şu tespitlerde bulunuldu:

“Havaların ısınmasıyla (asıl yerine tarım işkolundaki mobilizasyon ve üretim artışıyla) gelişigüzel mayıs-haziran-orak ayı-ağustos döneminde hisse senedi cinayetlerinde ayrımsız sıçrama meydana gelmişti. Eylül ayından itibaren havaların soğumaya başlamasıyla ekincilik işkolundaki ölümlerde tenakus gerçekleşti.

Gemi, tersane işkolunda ise oransal kendisine hareket cinayetlerinde artış var. Güvencesiz çalışmanın bilge olduğu işkolunda, alelhusus kalp aksesi sebepli ölümler özen çekiyor. Önümüzdeki dönme, bu işkolundan başlayarak iz hastalıkları mücadelesinin yeniden ivme kazanması gerekiyor. ( Aliağa’dahi önce öncü adımlar sabık aylar atılmıştı.)

Eylül ayında dört cani atılmış işçisi, hayatını kaybetti. Kilis’te Suriyeli iştirakçi Ahmet Binni’ye, çekçek ile atılmış kağıt ve plastik toplarken makine çarptı. İzmir’de 67 yaşındaki iştirakçi Gökmen Durmuş’a, saat 03: 30 atılmış kağıt toplarken göçüm çarptı. İstanbul’da 4 yaşındaki oğlu Hüseyin ile atılmış kağıt toplayan Suriyeli işçi Rakam Elhamud’a (ve Hüseyin’e) minibüs çarptı. Sigortasız, gayrisıhhi koşulların ve çocuk-göçmen-yaşlı emeğinin dokunaklı olduğu, üç otuz mülk amacıyla belgisiz saatler çalışılan vb. işkolunda müstacel örgütlenme faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekiyor.

40 yaşındaki Hayal Musaddak, İzmir Konak’ta, Tramvay Güreşçi Köprüsü durağında düzenlilik görevlisiydi. Saat 21: 45 civarında duraktan tuvalete başvurmak amacıyla ayrıldığı sırada açkı çarptı. DİSK/Umumi-İş 9 No’lu Yazıhane üyesiydi. Sendika şubesi, yaptığı açıklamada ‘Bu, tıpkı kaza değil iş cinayetidir. Sendika adına tuvalet ve benzeri ihtiyaçlar üzere defalarca talepte bulunduk, böylesi sonuçlar yaşanmaması için uyarıda bulunduk, fakat hiçbir girişim atılmadı’ açıklamasını yaptı. Abdesthane sorunu bir nice gelişim durumunda karşımıza çıkmakta, işçiler bu yüzden hastalanmakta ve ölmekte.

İşçi ölümlerinin şehirlere göre dağılımına baktığımızda İstanbul ve güzeşte yıllar onu izleme fail İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya kabil şehirler dışında Rum uran şehirlerindeki ölümler, buradaki işçileştirme ve garantisiz mücahede koşullarını açığa çıkarıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Vazıh, Denizli, Ankara, Konya, Mersin Ağacı, Samsun, Kayseri, Manisa vb. şehirlere dönük çalışmalara kaynamak gerekiyor.

Çocuk ve zihayat işçilere dönük bir mücadele başlığının anında belirlenmesi lazım. Çocuk iş, 4 ila 8 gözyaşı arasında başlıyor. Bu yaşta, mevsimlik tarım işçisi, sürücü ya de sokakta baş bezi satan yavru ölümlerine rastlıyoruz. Fakat sezonluk tarım işçisi çocuklarda ve sokakta çalışan çocuklarda 8 yaşından itibaren tıpkısı artım var. 10-12 yaşlarda, tekstil ve metalde çalışan çocukları görüyoruz. 13-14 yaşlarından itibaren ekincilik, yapım, sanayi ve hizmetlerde çalışan sayıları milyonlara vasıl bala işçi var. 18-27 yaş beyninde ise (uran, inşaat, hizmetler işkolunda) nazik şehirlere dökülmüş, geleceksiz ve güvencesiz eskimemiş bir işçi sınıfı karşımızda.”

Share: