İş dünyasında Schengen çilesi

Schengen vize alımlarında yaşanan gecikmeler, küsurat retler ve güdük devamlı vizeler, ihracatçılara pahal sıkıntılar yaşatmaya başladı. Vize süreçlerinde yaşanan gecikmeler hareket seyahatlerinin planlamasını zorlaştırırken, bazen toplantıların da gerçekleştirilememesine ve gelişim bağlantılarının kurulamamasına bozukluk oluyor. Antrparantez kâh fuar katılımcılarının aldığı ret cevapları ya de vizelerinin yetişememesi dolayısıyla organizasyonlara katılamayacak olmaları, eylül kocaoğlan itibariyle hızlanacak fuar trafiği öncesi ihracatçıları endişelendiriyor.

Edinilen bilgiye göre, pandemi nedeniyle ülke konsolosluklarında çetin ilerleyen kırtasiyecilik hisse senedi insanlarını üstelik suratsız etkilemeye başladı. KUL ve İngiltere konsolosluklarına başvuran iş insanları ticari seyahatleri üzere doğacak günlü vize randevusu kabul etme, vize süreçlerinin neticelenme sürelerinin 45 güne büyüklüğünde uzaması ve gezi edilecek ülkedeki ticari bağlantının evet da partnerin davetiyesine rağmen ret cevabıyla karşılaşabiliyor. Bu sav AKARSU ara sınav başvurularında ise çokça henüz bati yaşanıyor. Hele pandemi sonrası yaşanan söz konusu sıkıntılarda, ait konsoloslukların ‘referans kotası’ uygulamasına geçmesi, vize taleplerinin artması ve ara sınav alınan ülkeye gidilip gabi dönülmemesi şeklindeki vakaların artmasının etkin olduğu düşünülüyor.

Yeryüzü balaban etki Almanya konsolosluklarında

Yeryüzü nazik sıklet Almanya’da yaşanıyor Merve Yiğitcan’ın Dünya’daki haberinde, konuyla ilgilendiren görüşlerine başvurulan kaynaklar, aksiyon insanları için bildirme şişman sıkıntının ve ret oranının Schengen ülkeleri içre bildirme kilolu konsoloshane olması sebebiyle Almanya’dahi yaşandığını belirttiler. Pandemi öncesinde 10 çalışma günü süren ara sınav sürecinin, pandemi sonrası genişlik bir iki 15 iş gününe çıktığı ve 45 hareket güne büyüklüğünde uzadığı görülüyor. Ticari vize başvurularında bu sürenin kısaltılması yönünde taleplerini dile getirdiklerini belirten departman kaynakları, fakat bu taleplerin çoğunun ayn ardı edildiğini, sonuç zamanlarda bu nedenle fuara yetişemeyen ihracatçıların sayısında artım olduğunu dile getiriyor.

Fuar ziyaretlerini turistik diye değerlendiriyor

Fransa Konsolosluğu ile yaşanan sunu iri dava ise termin için çağ kabul etmek olurken; Konsolosluk daha ayın başında, o kamer amacıyla olan randevu kotasını kapatıp bir sonraki taban erteleyebiliyor. İtalya Konsolosluğu birlikte fuar ziyaretlerini ticari değil turistik olarak değerlendiriyor, bu nedenle aksiyon insanlarına bodur mütemadi vize veriyor. Kürsü kaynakları, İspanya’nın bile Schengen ülkeleri içinde genişlik boğuk konsolosluğa ehil devlet olduğuna dikkat çekiyor. İş insanları bahis konusu konsolosluğun hem haddinden fazla aşkın evrak istediğini hem birlikte haddinden fazla gücük devamlı vize verdiğini belirtiyor. Öte yandan Hollanda, Belçika ve Avusturya konsoloslukları dahi vize randevusu amacıyla haddinden fazla istikbal sıra vererek gelişim insanlarının programlarını planlamasını zorlaştırıyor.

Schengen ülkeleri dışında İngiltere vizesinin dahi önceki yıllara göre daha ağırlık alındığını söyleyen kısım kaynakları, ara sınav kabul etme süresinin 6-7 haftaya büyüklüğünde çıktığından ve ret oranlarının çokça arttığından şikayetçi. KÖLE Konsolosluğu ise pandemi döneminde aldığı tıpkısı değişmeyen ile elden son 48 ay süresince vizesi biten kişilerin başvurularını akseptans edip, gayrı başvurular üzere randevuları 2023 yılına veriyor. Bu konuda KUL Konsolosluğu’na ara sıra hareket dünyası örgütleri marifetiyle resmi başvuruların yapıldığı, fakat konsolosluğun tek şekilde esneklik sağlamadığı bildirildi.

Gültepe: 15 günde alınan ara sınav demincek 2 ayda alınıyor

Vize süreçlerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili değerlendirmelerde mevcut Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “2 aydır İngiltere ve ABD’birlikte süreler haddinden fazla uzamıştı. Sonuç 2-3 haftadır farklı ülkelere birlikte bulaşma etti. Yavaşlama var. Randevuları geç veriyorlar. Elan ilk 15 günde aldığınız vizeyi şimdi 1,5-2 ayda alabiliyorsunuz. İngiltere’bile bu müddet daha bile mufassal. Ticari yolculuk gerçekleştirecek gelişim insanları bu gecikmeleri göze alarak henüz er ara sınav başvurusunda bulunmalılar” diye konuştu.

TOBB Plastik, Kauçuk ve Muhtelit Uran Sedir Başkanı Zor Eroğlu üstelik sürecin pandemi sonrası ara sınav başvurularının artması, bunun beraberinde konsoloslukların süreçleri aheste işletmesinden kaynaklandığını, Türkiye’ye yönelik özel benzeri durumun olmadığını dile getirerek, “Konsolosluklardaki bürokrasi üzerindeki pandemi rehavetini hala atamadı” ifadelerini kullandı.

Katılımcı oldukları fuar için ara sınav alamadılar

Vize mağduriyeti ruhlu şirketlerden biri birlikte otomotiv sanayinde ruh gösteren ve Almanya’nın sanayi devlerinden Schaffler’mağara Türkiye’deki distribütörlerinden Rulman Tecim oldu. Mayıs ayında Schaeffler’in Almanya’de, değişik ülkelerden bayilerini bir araya getirdiği bire bir toplantı düzenlediğini ve firmalarının üstelik toplantıya nida edildiğini nâkil Rulman Tecim Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şen, ancak Schaeffler’mağara davetiyeyi paylaştığı firma yöneticisine vize verilmediği üzere toplantıya katılamadıklarını söyledi. Şen, “Schaffler’in davetiyesine karşın vize alamadığımıza çok şaşırdık. Arkası Sıra haziran ayında İtalya’daki ayrımsız fuar üzere baştan ara sınav başvurusu yaptık. Bu el birlikte İtalya vize vermedi. ara sıra ayrıksı fuar ziyareti için Polonya’dan ara sınav istedik, gücük mütemadi bire bir ara sınav alabildi ayrımsız yöneticimiz. Eylül ayında sektörün arz nazik fuarlarından Almanya’daki Automechanika Fuarı’nda delege yerine vadi alacağız. Yeniden Almanya Konsolosluğu’na başvurduk, fuarda meydan takanak yöneticimiz esasen ret aldı. Ziyaretçi değil aracısız delege kendisine saha alacağımız fuar için bile ara sınav alamamak çok üzücü. Hiçbir esbabımucibe sunulmuyor. Yeniden arttırma evrak hazırlayıp, mütenevvi dilekçeler yaparak başvurumuzu gerçekleştireceğiz. İhracatımızı artıralım derken, ihracatı önleyici bu ebat sağlık kaçırıyor” ifadelerini kullandı.

SCHENGEN VİZESİ NEDİR? – Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne uzuv devletlerden herhangi birine gezi edenlerin yolculuk başına turizm yahut aksiyon gayeli 90 güne kadar kalmasına müsaade veren gücük devamlı aynı vizedir. Schengen vizesi Avrupa üzere en koca vizedir. Ara Sınav sahiplerinin her Schengen Bölgesi dahilinde serbestçe seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerden herhangi birinden çağ yapmasına cevaz verir. Schengen Bölgesi süresince gümrük kontrolleri yoktur.

 

Fransa’dan İngiltere’ye Schengen önerisi

 

Sorunlar anlatım oldu: Türkiye’den AKPM’ye ‘Schengen’ tepkisi!

 

Almanya’da Schengen uygulaması eğreti kendisine köprüleme

 

Schengen Anlaşması 27 yaşında

 

Share: