İranlı, Suriyeli ve Afgan Kadınlar, Mahsa Amini’nin Ölümünü Saçlarını Keserek Protesto Etti

EKSIKSIZLIK DEĞER ATALAY

Aksaray’da İran, Afganistan ve Suriye uyruklu bire bir grup avrat, İran’da Mahsa Amini’nin başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle aktöre polisi vasıtasıyla öldürülmesini ihtarname etti. 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan kadınlar, Amini’nin öldürülmesinin peşi sıra sokaklara dökülen İranlı hemcinslerine, saçlarını keserek destek verdi.

Aksaray’daki 15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nın uğrunda zaman benzeri araya gelen İran, Afganistan ve Suriye tabiiyetli kadınlar, İran’da başörtüsünü parçalanmamış kapatmadığı gerekçesiyle gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi aracılığıyla öldürülmesini, saçlarını keserek protesto.

Kent merkezindeki berrak toplanan İranlı Tina Kalhor ve beraberindeki Suriyeli ve Afgan kadınlar “İran Özgür Bırakılsın” “İran’ın İslamlaştırılmasına Faydalı” diye niteleyerek sloganlar eşliğinde saçlarını kestiler.

İranlı Tina Kalhor, protestocu kadınlar adına yaptığı açıklamada, “Saçlarımızı burada kesiyoruz ve sesimizi umum dünyaya duyurmak istiyoruz. İran’a daha çok özgürlük gelsin ve rejim değişsin, mollalar defolup gitsin. Bizler, molla rejimi istemiyoruz. İran’da on paralık kimse istemiyor amma bunlar zorbalıkla kalıyorlar. Bunlar, krallar kabilinden yaşıyorlar, milleti kandırıyorlar. Bir karı namına ülkemde yaşananları gördüğüm devir kalbim hurdahaş oluyor, kahroluyorum. Benim kız kardeşim, abilerim orada acımasızlık altında amma bizim elimizden hiçbir madde gelmiyor. Ben, hakkımızın peşindeyim. 6 yıldır Türkiye’dahi yaşıyorum. İnşallah benim ülkeme üstelik özgürlük sağlık, diyet değişir. Bunlar defolup gitsin, biz da ülkemize dönme yapalım” dedi.

Share: