İnternetten edindiği bilgilerle sav açanların sayısı arttı

Yargıda hakkını bakmak isteyenlerin oylumlu masraf kalemlerinden birini bildirim masrafları oluşturuyor.

Tebligatlara art arda gelen zamlardan etkilendi. PTT vasıtasıyla 15 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak amacıyla ihbariye yöneltme ücretlerine bindirim yapıldı.

Kullanılmamış tarifeye bakarak 31 teklik olan alışılagelen adli ihbarname ücreti 42 teklik oldu. 62 teklik olan aceleci tebligat ücreti üstelik 84 liralık namına belirlendi.

Gelen bu zamları duyuran Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Avukat Bülent Deniz açıklamasında “Yurttaşın hakkını araması anbean zorlaşıyor” dedi.

“Yeryüzü yalınç davayı boşaltmak için birlikte 800 liralık lazım”

Konuyla ilişik Independent Türkçe’ye açıklamalarda mevcut Deniz, günümüzde çarpık çurpuk bir ülkü fora etmek üzere adliyeye revan tıpkısı kişinin cebinden az 800 lira çıktığını söyledi.

Avukat ücretlerinin üstelik davaya göre değiştiğini belirten Deniz, “Tıpkı boşanma davasında tarifenin altında mal talip meslektaşımız dahi oluyor, astronomik miktar temenni eden birlikte” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’bile hak beklemek yavaş yavaş fiyatlı hale geldi”

Türe aramanın haşat olması gerekirken Türkiye’dahi tedricen fiyatlı hale geldiğini nâkil Deniz, şöyle konuştu:

Mehabet bu işten pahal servet kazanıyor. Değme şeyden harç parası kesiyor. Hak aramanın fiyatlı olması benzeri yana davaların ne antlaşma biteceğini kestirmek üstelik çetin. Davaları kaybedince birlikte davayı açan cebin tarafın masraflarını ve avukat ücretlerini ödüyor. Hal böyle olunca bu kere insanlar zat haklarını kendileri aramaya başlıyor. Meğerse ünsiyet aceleci işlese ve kötümser olsa insanlar haklarını kişi aramaya kalkmaz, yargıyı kullanır. Maalesef ünsiyet hem hızlı işlemiyor hem üstelik huzursuz değil.

 2018’den beri kişi davasını açanlar arttı

Deniz, kazançlı sıkıntıların artmasıyla birlikte alelhusus 2018 yılından beri yaygınlaşan bir durumdan bahsetti.

2018’den beri güçlü çok insanın Google’dan indirdikleri arzuhâl örnekleriyle dava açmaya çalıştığını dile getiren Bahir, “Bazen insanlar internetten edindikleri bilgilerle ‘Ben bu davayı özlük başıma yürütebilirim’ düşüncesine kapıldı. Meğerse dava sürecinde bir nice ustalık laf var. Hukukçunun iştiraki, yardımı çokça mukteza. Ancak davayı öz başlarına açıp sürdürmeye çalışanlar bulunuyor. Bu şekilde açılan ve hesaplı davaların ağır çoğunluğu üstelik hüsran ve zararla bitiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Adliyeler vatandaşlarla yoğun, avukat ücretlerinden kurtulmaya çalışıyor insanlar”

Bir Vakitler adliyelerde vatandaşları çok bir iki gördüklerini kaydeden Bahir, “Hep cübbeli yani avukat olurdu. Demincek adliyelerde vatandaş çok. Dizge öz davasını, özlük yürütmeye gayret ediyor çünkü avukat ücretleri var. Ondan kurtulmaya çalışıyorlar” diye niteleyerek sözlerini bitirdi.

“Hiçbir zaman avukatsız iş takibinin bu büyüklüğünde yoğunlaştığını görmedim”

Deniz’in gündeme getirdiği bu konuya ait İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu üstelik değindi.

Durakoğlu, öncelikle Deniz’in iddiasını “Akıllıca söylüyor” diye niteleyerek doğrulama eterken şunları anlatım etti:

40 yıldır bu mesleğin içindeyim. Tek antlaşma avukatsız aksiyon takibinin bu kadar yoğunlaştığı evet da özellikle dahi internete göre öz başına bazı şeylerin yapılabileceği kadar bir kanıya kapıldığı dönemi hatırlamıyor. Bu eskiden dahi vardı. Dizge kulaktan biber dolması bilgilerle işlemler yapardı. Ama demin amiyane bu haddinden fazla yoğunlaştı. Maalesef hakeza bire bir proses var.

 “Avukat ücretlerinden değil, kazançlı sıkıntının artmasından kaynaklanıyor”

Durakoğlu, bu durumun avukat ücretlerinden değil, ekonominin bozukluğundan kaynaklandığını söyledi.

Avukat ücretinin tekmil bilakis benzeri tablonun olduğuna dikkati çeken Durakoğlu, “Avukat sayısının artması, ihtiyaçtan aşkın avukat bulunmasıyla birlikte minimum ücret seviyesinde gelişim fail avukatların yoğunlaştığını görüyoruz. Fakat o asgari ücret birlikte haddinden fazla insana çıktı ödenemeyecek benzeri sevap kabilinden geliyor” yorumunu yaptı.

“Davalar falsolu açılıyor, gene avukat başvuruluyor ve okkalı sonuçları oluyor”

Davaların vatandaşlarca özlük başlarına yürütülmeye çalışılmasının hukuki namına çetin sonuçları olduğunu kaydeden Durakoğlu, şunları kaydetti:

İşler çıkmaza girince bu yol bile ülkü açıldıktan sonraları avukata karışmak zorunda kalıyorlar. Ancak o sürece kadar yapılan hataların tıpkı kısmı düzeltilebilir, aynı kısmı ise düzeltilemeyecek noktaya geliyor. Çünkü hatalı küşade davalar oluyor. Nedeniyle hak kayıpları yaşanıyor.

 “Ünsiyet internetten öğrenilecek büyüklüğünde bayağı değil”

İnternetten araştırma yaparak zat başına dava boşaltmak yahut davasını hırsızlamak isteyenleri “Ülfet internetten öğrenilecek büyüklüğünde yalınç değil” diye uyarın İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Bu kadar yalınç olsaydı insanlar yıllarca okuyarak bu noktaya gelmezdi. Sonuçta internette tıpkı ameliyatın kuşkusuz yapıldığı üstelik anlatır ama o ameliyatı muktedir olmak üzere senelerce kavramak ve ayrımsız o kadar de deneyim elde etmek gerekir” diye konuştu.

Sahte avukat dolandırıcılığı arttı

 

Yönetmelik değişti: Avukat beyanı tutanağa girdi

 

Şirket avukatı Apple’ı ve hissedarları dolandırdı

 

Share: