İngiltere’de afiyet çalışanları hastalık greve gidiyor, NHS’in sorunları neler?

İngiltere’üstelik hemşireleri olta fail bildirme büyük sendikal çatı olan Krallık Bacı Koleji (RCN) bünyesinde düzenli kestirmece 100 bin hemşirenin İngiltere, Galler ve Şimal İrlanda’birlikte 15 ve 20 Çatlak’ta işi bırakma eylemine katılması bekleniyor. Bu, sendikanın 100 almanak tarihindeki geçmiş grev hareketi olacak.

Unison, Unite ve GMB sendikalarının eş kararıyla İngiltere ve Galler’üstelik 21 ve 28 Aralık’ta ise on binlerce ambulans ve ivedi servis çalışanının greve çıkacağı açıklandı.

10 yıldır gerçek ücretlerinin sonsuz gerilediğini, buna karşılık salgınlar ve personel sıkıntısı zımnında çok daha ciddi koşullarda çalıştıklarını söyleyen sağlık çalışanları, İngiltere’üstelik şu anda yüzde 11’ün üzerinde seyreden enflasyonun üzerinde sevap artışı kâm ediyor. Hükümetin buna alın getirdiği yeryüzü faziletkâr bindirim teklifi ise yüzdelik 5.

Keyif hizmeti talebinin sunu gösterişli olduğu şita döneminde, Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) hizmetlerinde 100 binin üzerinde personel eksiği olduğu hesap ediliyor.

Uzmanlar, bu açığın Covid salgının yarattığı olağanüstü emek koşulları ve bu süreçte sistemin neredeyse inkıraz noktasına gelmesinden kaynaklandığını söylüyor.

Doktorlar, hemşireler ve acil servis çalışanlarının aksiyon yükü ikiye, üçe katlı durumda.

Hastane yatakları kırcı, alışılagelen kendisine 15 dakikayı geçmemesi müstelzim ambulans bekleme süreleri ise herhangi bir 10 vakadan birinde 1 saati geçebiliyor ve bazen durumlarda ambulansların sayrılarevi kapılarında saatlerce pestil artırmak amacıyla beklediği bili veriliyor.

15 Aralık’tan itibaren, ülkede Noel kutlamaları başlarken, beniz binlerce keyif çalışanının işi salıverme eylemine katılması bekleniyor.

Grevler sırasında ivedili servisler çalışmaya bitmeme edecek fakat uzmanlar önümüzdeki haftalar ve aylarda keyif hizmetlerinde pahal bire bir akse yaşanacağı üzerine uyarıyor.

Peki esenlik çalışanlarının zaten grev car edilmeden süresince olunduğunu vurguladığı bu krize neler sefer açtı, dünyada yaşıt namına gösterilen NHS bugüne kuşkusuz geldi ve esenlik sisteminin geleceği için neler öngörülüyor? Uzmanlara ve sağlık çalışanlarına sorduk.

Şu anda ne oluyor?

Sendikalar, keyif çalışanları amacıyla enflasyonun yüzde 5 üzerinde yani yüzde 19 remiks talep ediyor.

Hükümet ise sayı farkı 4,74’lük ayrımsız zamma karşılama fail, almanak brüt 1400 sterlinlik bir sevap artışı öneri ediyor.

İngiltere Bütçe Ofisi’nin 2023 yılı için almanak para şişkinliği öngörüsü yüzde 7,4 ve önümüzdeki sene kamu sektöründe zamlarının yüzde 2 ile sınırlanması planlanıyor.

Yani ortalama ücret düz, doktor olmayan bire bir keyif çalışanı, hükümetin teklifini kabul ederse, önümüzdeki iki sene ortamında yaklaşık yüzdelik 10 henüz yoksullaşmış olacak. 2010 yılındaki ücretleri ile kıyaslandığında ise gerçeklik maaşları yüzde 20 kesintiye yakalanmış olacak.

Nuffield Trust ünlü müstakil düşünce kuruluşu, bu yıl Aile-Mart ayları beyninde NHS aksiyon gücünde yüzdelik 8’lik, yani tahminî 105 bin kişilik bariz olduğunu açıkladı.

Son bire bir sene süresince NHS’deri ayrılan hemşirelerin sayısı ise 40 binin üstünde. Ve bu kopya işe alınan hemşire sayısını aşıyor. Bu ayrımsız yandan abla açığının büyümesine aynı yandan deneyimli hemşirelerin kaybedilmesine misil açıyor.

BBC Türki’ye mütekellim, New Cross Hastanesi’nde Yönetici Abla Pakize Durmaz, 2005’cilt beri NHS’te çalışıyor. Durmaz, Covid döneminde keyif çalışanlarının yıprandığını ve çokça sayıda kişinin meslekten ayrıldığını anlatıyor:

“Yoğunluğumuz bir nev bitmiyor ve herkes haddinden fazla güçsüz. Hemşireler bir vakitler 5 hastayla ilgilenirken bundan sonra 10 hastaya andırmak zorunda, az mal karşılığında çokça fazla yüklülük almamızı istiyorlar ve insanların hayatı bizim elimizde. Bizi pandemi döneminde sonsuz alkışladılar ama karşılığında maaşımıza remiks yapmadılar ve bu yüzden tıpkısı derinti hayat henüz bir iki stresli işlere yöneliyor.”

İş gücü açığını bloke etmek amacıyla esenlik sektörüne daraç dışından haddinden fazla sayıda birey istihdam ediliyor.

Nuffield Trust’ın Mart 2022 verileri, sağlık kurumlarında etkin temas 6 kişiden birinin yabancı tabiiyetli olduğuna özen çekiyor.

Mavera yandan acentalardan geçici işçi alımının de arttığı tabir ediliyor.

Durmaz, “Günlük çalışanlara kadrolu hemşirelere kıyasla iki merhametsiz ecir veriliyor nedeniyle hastaneler elan çok dünyalık harcamış oluyor. Ego evvel geldiğimde bile haddinden fazla büyük ayrımsız iştirakçi açığı vardı. 20 yıl öncesine dönmüş gibiyiz” diyor.

Fakat bu girişimler üstelik başarılı olamıyor ve kriz aşılamıyor.

NHS verilerine göre Ilkgüz ayından itibaren hastanelerde tedavi sırası bekleyenlerin sayısı rekor kırarak 7,1 milyona ulaştı.

GMB sendikası, müstacel durumlarda cankurtaran üzere averaj bekleme süresinin aynı saate yükseldiğini söylerken rastgele üç ambulans çalışanından biri, gecikmeler yüzünden hastaların öldüğüne şahit olduklarını belirtiyor.

İngiltere hükümeti ise afiyet çalışanları, demiryolu işçileri, öğretmenler, hukukçular, hat arama muhafızları kabil haddinden fazla sayıda kamu çalışanlarının son dönemde grev kararı alması karşısında greve çıkmayı güçleştirecek kullanılmamış “anif yasalar” üstünde çalıştıklarını açıkladı.

Hoşnutsuzluk Kışı’ndan bugüne

BBC Türki’ye konuşan, keyif hizmetleri üzerine uzman edip ve tarihçi olan Dr. Agnes Arnold-Foster, 1948’teki kuruluşundan bu yana NHS’te sürekli ara sıra krizlerin yaşandığını, mahiye konusunun bütün gündemde olduğunu ve afiyet çalışanlarının bu yüzden elan ilk defalarca greve çıktığını anlatıyor.

1978-79 yıllarında “Sızıltı Kışı” diye bildik kamu sektörü grevler akımına yüz binlerce yaşama katılmıştı.

Arnold-Foster’a göre bugün gündemdeki grevlerin öncekilerden asıl farkı, ülkede hemşireleri sahne fail bildirme büyük sendika olan RCN’in ilk defa böyle benzeri girişimde bulunması ve bu yüzden hemşirelerin grevlere katılımının çok elan faziletli olması.

Fakat, 1970’li ve 80’li yıllardaki grevlerin ayrımsız özelliği o dönemde esenlik kolunda muhasebeci, temizlikçi, tesisatçı, lokanta kabil apotr rollerde çalışanların de güç tıpkısı şekilde katılma göstermiş olmalarıydı.

Bugün ise bu kesimin balaban benzeri kısmı taşeron şirketlere mecbur ve nedeniyle sendikalı değiller.

Günümüzdeki grevler bu yüzden paydaşlık açısından bakıldığında oldukça âdeta sayılıyor.

Ayrıca İngiltere’üstelik 1990’lara kadar değişik sektörlerdeki sendikalar birbirinin grevlerini destekleyebiliyor ve katılabiliyordu. 80’li yıllarda işbaşında olan Margaret Thatcher liderliğindeki Muhafazakar Öğür hükümetinin çıkardığı işçi örgütlenmeleri ve eylemlerini sınırlayıcı yasalar arasında dayanışma grevlerinin yasaklanması de vardı ve bu nedenle bu imdi tür değil.

Mavera yandan İngiltere’üstelik şu mesafelik gündemde olan grevler yalnızca sevap talebine dayanmıyor, sendikalar, ayrımsız zamanda mesai koşulları, personel açığı, üs yetersizliği ve boşlama gibi sorunları bile gündeme getiriyorlar.

Arnold-Foster’a göre, “Bunlar ölçmesi haddinden fazla daha el talepler. Aynı zamanda bu zümre talepler üstüne kurulan eylemleri baltalamak bile henüz cılız. Medyanın politik saldırılarda bulunması kolaylaşıyor, söz gelişi işçilerin açgöz olduğu yahut insanların hayatını tehlikeye attığı söylenebiliyor.”

‘Çalışanlarına envestisman yapılmazsa NHS diye niteleyerek benzeri husus kalmayacak’

Bu ay planlanan grevlere ilişik açıklama eden İngiltere Keyif Bakanı Steve Barclay, “NHS personelinin çalışmaları ve özverisi amacıyla haddinden fazla minnettarım fakat it canlı tıpkısı kışa yaklaşırken bazılarının greve çıkacak olmasından dip üzüntü duyuyorum, bu kimsenin yararına kaçınan” dedi.

Barclay’in sözleri çarkıt İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ın 80’li yıllarda greve katılan hemşirelere yönelik açıklamalarını anımsatıyor.

Thatcher, greve sâdır hemşireleri “hastalara isteyerek saldırmak” ve “hastalarını nısıf yolda bırakmak istemeyen ve bu yüzden greve katılmayı hayalet dahi edemeyen ayrıksı hemşirelere dara olmakla” suçlamıştı.

Fakat “pandeminin kahramanları” kendisine mezkûr esenlik çalışanları bundan sonra ana yaşam ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını, yoksullara besin yardımı özne kuruluşlardan aşındırmak desteği kabul etmek zorunda kaldıklarını ve bundan sonra bu koşullarda çalışmaya ve yaşamaya dayanamadıklarını söylüyor.

GMB Sendika Başkanı Rachel Harrison, “NHS çalışanları 12 yıldır bitmeme eden kesintilere daha çok dayanamıyor. Açmak istediğimiz son şey greve geçmek amma hükümet bize eksantrik umar bırakmadı” diyor.

BBC’ye mütekellim ve 26 yıldır NHS’te çalışan Carmel O’Boyle, “Kimse greve geçmek istemiyor, bu haddinden fazla metanetli benzeri karardı ama tığ hastalarımızla yanlışsız ilgilenebilmek istiyoruz ve hükümetin bizi dinlemesini icat etmek için yapacak ayrıksı benzeri şey olmadığını düşünüyoruz. NHS, çalışanlarına yatırım yapılmazsa NHS diye niteleyerek bire bir molekül kalmayacak” diyor.

New Cross Hastanesi’nden Pakize Durmaz ise “Hemşireler arasında tükenmişlik durumu var. Yeterli sayıda müteharrik olmayınca hastalara ant ayıramıyoruz ve ruhsal gerilim oluyoruz. Tıpkı çokça abla bu yüzden hastalanıyor” konuşuyor.

NHS’in parçalanması ve özelleştirilmesi

Ülkenin yeryüzü iri işvereni olan NHS, İngiltere’üstelik 1,5 milyona yakın kişiye istihdam sağlıyor.

Newcastle Üniversitesi’nde Halk Sağlığı Profesörü Allyson Pollock, grevlerin gerçekte NHS’in yaşadığı “30 yıllık parçalanmanın sadece benzeri semptomu” olduğunu söylüyor.

1980ler ve 90’larda bozuk başbakanlar Margaret Thatcher ve John Major döneminden başlayarak NHS’te, günümüze kadar sair hükümetlerin üstelik sürdürdüğü tıpkısı “özelleştirme” politikasının yürütüldüğünü belirten Pollock, hükümetin afiyet sistemini piyasaya devrederek sorumluluktan kaçındığını öne sürüyor.

“Haddizatında NHS’e çokça ağır bir servet akışı var amma bu mülk amme-hür teşebbüs ortaklıkları yoluyla şirketlere yönlendiriliyor” diyen Pollock sözlerine şöyle bitmeme ediyor:

“Sağlık sistemi her an çıktı meydan kararlarıyla yönetiliyor ve bu yüzden sistemin içre sorunlar yaşanıyor. İş gücünde özelleştirmenin kapsamı ise henüz yeterince bilinmiyor ve konuşulmuyor.”

Pollock, NHS’in geleceği konusunda karamsar.

Hastanelerin acil servis bölümlerinde saatlerce yatak beklediğini anlatan hastaların ve yoğunlukla başlangıç edemediğini dile getiren doktorların ise sayısı artıyor.

Pollock, “Halkı terviç yaklaşımı olan benzeri hükümet kazançlı durgunluk ve krizlerle başa çıkabilir. Fakat İngiltere’birlikte hükümet bibi etraf ve özelleştirme yanlısı ideolojilere inanıyor ve kaynakların insanlara karşılık şekilde dağıtılması gerektiğini düşünmüyor” diyor.

Pollock karışma bir nice ehlivukuf önümüzdeki süreçte siyasetçiler ve bazen medya kuruluşları marifetiyle greve sâdır işçilere karşı tıpkısı itham stratejisi uygulanabileceğini ve kamuoyunda bölünme yaşanabileceğini düşünüyor.

Bu görüşe katılan Dr. Arnold-Foster ise NHS’mağara koskocaman tıpkısı özelliğine dikkat çekiyor, o birlikte kamuoyunda keyif sistemine ilişkin hala var olan derin bağlılık.

“80’lerden itibaren halkın NHS’e özel bir bağı oluşmaya başladı ve bu bibi devam ediyor. Bu rabıt İngiliz kimliğiyle, hayırhah tıpkı talih olma ideolojisiyle çokça angajmanlı ve bu birlikte NHS’i dünyada neredeyse nazirsiz kılıyor” diyen Arnold-Foster sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Hükümetin pandemi döneminde sağlık hizmetini övmekle bitirememesi ancak ilerleyici süreçte çalışanlara bu övgünün mali ve yapısal karşılığını vermemesi ise seçmenin gözünden kaçmayacak benzeri eğlendirme.”

Share: