İmamoğlu: “Birilerinin Sülale Vakıflarına, Ferdî Kullanımına Tahsis Edilen Yerleri Kafasız Alabilmek Hesabına Mahkemelerimiz Sürüyor”

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın Tuzla Meydan Evleri projesi amacıyla “Doğruluk Sahibi Kat Belirleme Kura Çekilişi” yapıldı. KİPTAŞ’ın üstenme edilen süreden 6 kamer ilk daireleri türe sahiplerine teyit edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizim toplumsal düzlük ürettiğimiz yerler, ayrıksı projelerde, bambaşka konumda yerler üretilerek birilerinin eş vakıflarına, birilerinin ferdî kullanımlarına tahsis edildi. Sadece Başakşehir’birlikte 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları gine köylü alabilmek namına, kavim adına. Tığ öyle yapmıyoruz; ne yapıyoruz? Belediyemize kayran kazandırıyoruz. Bazı yerde kreş, bazı yerde Aile Sağlığı Destek Merkezi, bazen yerde Ruh Bilimsel Meşveret Merkezi, kimi yerde kitabevi yapıyoruz. Sadece şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Ayrımsız o kadar yetiştirme yurdu katıyoruz. Bunlar yoktu yapıyoruz” dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ aracılığıyla 31 Mayıs 2021’bile temeli atılan KİPTAŞ Memleha Yer Evleri üzere “Türe Sahibi Daire Tayin Kura Çekilişi” yapıldı. Fatih’teki Şanlı Emiri Koca Ekin Merkezi’nde, kâtibiadil huzurunda gerçekleştirilen keşide öncesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KİPTAŞ Genel Müdürü Uca Aldanmaz birer müşavere yaptı.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“CİDDİ ADIMLAR ATILMAK ZORUNDA: Yaşamının kısaca kırk küsur yılı o alanda eski bire bir koca namına; bilcümle bilgimi, görgümü, enerji bu anları aktarmaya mücahede ediyorum. Yaşadığımız aha ekonomik sorunlar, yaşadığımız o beceri sorunlar, insanların hane ihtiyacının giderilmesi, insanların çıktı keski süresince olan tahaffuz ihtiyacının giderilmesi tarifinin yapıldığı bu ülkede, bu sorunu bütün gelişigüzel çözmek zorundayız. Ciddi adımlar başlamak zorunda.

GÖZ SORUNU YEGÂNE BAŞINA ÇÖZÜLECEK BİR MASLAHAT DEĞİL: İBB ve ilişik kurumlar olarak uygun ifa koşulları olan, depreme dayanabilen ve dizayn gücü erdemli konutlar teksir hedefindeyiz. Hane sorunu, tahaffuz sorunu, tıpkısı ülkede tek başına ayrımsız kurumun çözebileceği bir dava değil. Yani bunu otursun bir tane başına KİPTAŞ çözsün; çözemez. Kentçilik Bakanlığı çözsün; çözemez, çözemedi doğrusu, çözemiyor. Bu tıpkı suçlama cephesi değil. Ara Sıra konular vardır kim -tığ haddinden fazla severiz bunu- orada beraberlik gerekir. Bunaltıcı birliği gerekir. Bire Bir arada konuşmak, bire bir arada çözüm sağlamak gerekir. Depremle uğraş kadar. Göz sorununu bilcümle alay malay tıpkı seferberlik halinde çözmek kabilinden. Zira bunu paydaşları var. Hesaplı paydaşları var. Müstahsil paydaşları var. Sektörel paydaşları var. Bilcümle bu paydaşlarla tıpkı arada sunmak, kocaman bire bir mesele.

KİMİN MALINI GÜBÜR YAPIYORSUN?: Biz hangi yapıyoruz kişi organizasyonumuz içerisinde? Elimizdeki hep imkanlar ile bu anlattığım prensipleri asla bırakmadan, başlangıcından bitişine, yetmedi devam fail sürecinde üstelik işletilmesi ve yaşamın orada sürdürülmesinin sürecini birlikte strateji ederek, benzeri bütüncül bakım ortamı sunuyoruz. Burada ortaya koyduğumuz mesele, bire bir yandan gündeş ve yaşıt içtimai göz söylemek, tıpkı yandan dayanıklı konutlarla İstanbul’u güçlendirmek, bir yandan de insanlarını onurlandırmak. Buradan emsal çıkarttığımız rastgele işi Türkiye’ye anlatıyoruz ve diyoruz kim, aha hakeza olmalı. Bizim esasen bu hamleleri, bu şekilde yaparken, ayrımsız şeyi kimden bekliyoruz biliyor musunuz? Tığ, bunu bakanlığımızdan ve değişik kurumlarımızdan bekliyoruz. Beraber konuşalım. Bu Arada üretelim. Yani bizim görevi devralmadan ilk imarlı, planlı, üste projeli, hatta ruhsata münfail arsalarımızla ilişkin, biz orada binlerce henüz sosyal göz üretebilirdik, hala davalarıyla uğraşıyoruz. Arsalarımızı, görevimizi aldıktan 2 ay sonradan tutumsuz ayla getiren, 3-4 ay sonra ruhsatını tağyir fail, hane projesi için ego almamışım arsayı, benden eski hile almış, orada inşaat tahsis etmek üzere, orayı yeşil düz haline getiren aklı, vallahi üstelik tallahi de benim aklım anlamaya yetmiyor. Bu illet yapılır örneğin? Kimin malını çöp yapıyorsun? Benim değil ki. Hepimizin, milletin malı. Bunu ne maksatla böyle yapabilirsin? Bu zahir tıpkısı siyasal felaket veya tutku?

TOPLUMSAL ALANLAR BİRİLERİNİN AİLE VAKIFLARINA, ŞAHSİ KULLANIMINA TAHSİS EDİLDİ: Vatandaşlar, şevket kurumlarından, farklı düşüncede insanlar yoluyla yönetilseler üstelik alay malay hisse senedi üretmesini bekliyor. Bu kavramla bölük meselesine bile bakabilsek. Bugün ülkemizde hane sorunu var. İnsanlar göz alamıyor. Bırakın almayı, kirasını ödeyip o evde yaşayamıyoruz, konuşmazdık. Şu anda konuşuyoruz. Geldiğimiz kapsam bu. Ama bunları aşacağız. Bunları gitmek amacıyla çokça uyumlu çalışmalarımız var. Bizim sosyal düz ürettiğimiz yerler, başka projelerde, bambaşka konumda yerler üretilerek birilerinin sülale vakıflarına, birilerinin kişisel kullanımlarına tahsis edildi. Vakit Kaybetmeden Başakşehir’birlikte 10-15 ilkokul yerde mahkemelerimiz sürüyor, onları tekrar anlayışsız alabilmek adına, millet yerine. Biz anca yapmıyoruz. Hangi yapıyoruz? Belediyemize düz kazandırıyoruz. Kimi yerde kreş yapıyoruz, bazı yerde Ocak Sağlığı Destek Merkezi yapıyoruz, bazı yerde Ruhsal Müracaat Merkezi yapıyoruz, bazen yerde katalog yapıyoruz. Yalnız şu kısacık dönemde, ‘150 Günde 150 Proje’ döneminde 20 kütüphaneyi katıyoruz. Tıpkı o büyüklüğünde yetiştirme yurdu katıyoruz. Bunlar yoktu. Yapıyoruz. Bulunmayan olanı yapıyorsak, herhalde az buçuk bile ‘Marifet iltifata tabidir’ diye niteleyerek sizlerin bunu bilmesi geçişsiz. Cemaziyelevvel, 3 lime daha üniversite mektepli yurdumuzu açtık. ve 10’a çıkarttık ensiz sayımızı. Seneye 16 tamam. Şu an 3 bin bin yatak kapasitemiz var. Seneye 5 bini  geçeceğiz. bir tane yatağımız yoktu tıpkı öğrenciye, ‘Git şurada kal’ diyebileceğimiz. 1 çıngı. Kayırıcı İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Olur dar yapılmasına bindi olunmadı mı? Olundu. Ama esasen yapıldı, anahtar teslimi birilerinin karı vakıflarına doğrulama edildi. Yâren şehremaneti gelgel; hepimizin yani. Böyle bire bir şeye ihtiyacı yok.

BİR ÖĞRENCİNİN İBB’YE MALİYETİ 5500 TL; GURURLA, VİCDANEN YAPIYORUZ: İBB yurtlarında kalan tıpkı öğrencinin kuruma maliyeti 5 bin 500 TL. Çoluk Çocuk bu imkandan mahiye 950 liraya faydalanıyor. ve bunu gururla yapıyoruz, vicdanen yapıyoruz. Zira belirleme ettiğimiz aileler, kendileri tek aracısız o yurtlara kaydoldular. Sağlık durumlarına bakarak, ihtiyaçlı hallerine bakarak bunları yaptık.

ÖRNEK HANE PROJELERİ ÜSTÜNE DE BAŞLAMA VERDİK, BUNUNLA İLGİLİ İLK TEMELİMİZİ YAKINDA ATACAĞIZ: Şişko bölük ve kentsel transformasyon kapsamındaki çalışmaları cümle İBB kurum ve birimlerinin eşgüdümlü olarak yürüttü. Kentin bu anlamdaki bilgelik, ustalık ve tecrübelerini Türkiye’nin farklı illerine de taşıyacağız. Biz, bizimle hisse senedi yarmak isteyen Ardahan’la konuşuyoruz, Artvin’le konuşuyoruz, Tekirdağ’la konuşuyoruz, Eskişehir’le konuşuyoruz. Bizim kapımızı arakçı değme belediyeyle konuşuyoruz. Gücümüzün yettiği yerde, kasamızdan oraya mal akıtarak değil. Finansman kabiliyetimizi kullanarak, akla yatkın arsalarda, doğru işlerin yapılması noktasında bile Türkiye’ye örnek olabilecek bölük projeleri etme konusunda bire bir bidayet verdik. Çalışmaları sürüyor. Bununla ilişkin üstelik ilk anne atmamızı yapacağız mümasil zamanda.

FARKLI ŞEHİRLERDE KONUTLAR YAPACAĞIZ: Değişik şehirlerde yapacağımız konutlarda, o bölgenin coğrafi, nüfus bilimsel, kültürel ve anadan görme özelliklerinden yola çıkma tasarımlar üreteceğiz. Türkiye’nin gelişigüzel durumunda, bire bir yükseklikte, benzeri demirli beton kıvrımlarıyla, aynı kesitlerle. Yâren bu, -atıyorum- İstanbul’un X ilçesine yakışabilir ama Ardahan’a yakışmaz, Hakkari’ye yakışmaz, Diyarbakır’a yakışmaz, Kastamonu’ya yakışmaz. Oraya başka benzeri şey tasarlarsınız. Öne sâdır taşı vardır, öne çıkan rengi vardır, öne sâdır dirimsel kültürü vardır. Örneğin Gaziantep’te ayazlık değişik kullanılır, ama Kastamonu’da o lüp zarfında bambaşka kullanılır. Seçkin içtima aşındırmak kültürü var. Herhangi Bir içtima benzeri yaşam biçimi var. Burada dahi kültürlerin benzeri araya geldiği benzeri şeklî proses var. O bakımdan biz bunu da kanıtlama eden zer aynı çalışmayı Türkiye’ye hediye edeceğiz.

ERKEN BİTİRECEKLERİ İÇİN KİPTAŞ’A ISTEKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM: Sevgili Umumi Müdürümüz 3 Mabeyin’ta evlerin teslim edileceğini söyledi. Tören yaptığımızda, evin bütün ortak alanlarla ilgili sorunları çözgün olur ise ve yaşamsal bazen ihtiyaçların külliyen giderildiği aynı düzlem tamam ise hamam suyundan saf gazına, elektriğine; tıpkısı birlikte ‘Hazır, oraya ivedi taşınmam gerekir’ diyen kabil, 10-15 aile olur ya taşınır. O devir ego bile bir ailedeki kıraathane içme arzumu az buçuk elan anlayışsız çekmiş olurum. Bunu bile gerçekleştirirseniz, o tarihte bu sunturlu an da yaşanmış oluruz. 6 ay geçmiş bitirerek, insanları henüz er bahtiyar edebilmenin bugün bende olan memnuniyetini gerçekleştirdikleri amacıyla, Umumi Müdür’e ve KİPTAŞ’ın bütün çalışanlarına, oradaki yüklenici firmamızın hassasiyetine ve zer çalışmalarına içtenlikle teşekkür ediyorum.”

“19 DÜKKAN İÇİN 12 EKİM’DE MÜZAYEDEYE ÇIKIYORUZ”

Ürettikleri konutları 264 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 2 bin 800 TL sabit taksitli ifa planlarıyla satışa sunduklarını hatırlatan, Memleha Meydan Evler projesini de Silivri ve İzmit’teki projelerde olduğu kadar, belirlenen tarihlerinden geçmiş konfirmasyon edeceklerini kaydeden KİPTAŞ Genel Müdürü Yüksek Kurt şunları söyledi:

“Bu sayede 40 binin üstünde başvuru aldık. Bu projemizde yer düzlük 9 nüsha cadde üstü dükkanla, esasen Tuzla’de ‘Aydınlıkevler’ projemizde vadi düz 10 sayı ana yol üstü dükkanımızı 12 Teşrinievvel Çarşamba günü, yeniden aynı KİPTAŞ geleneği haline mevrut artırma yöntemi satışa çıkıyoruz. Bu satıştaki amacımız hem şirketimize ayrımsız kaynak giysi hem birlikte siz doğruluk sahiplerinizin dairelerinize oturmadan önceki sizi destekleyecek ticari üniteleri hayata kılmak. Teslim temel tarihimiz, 24 Haziran 2023 tarihiydi. Dairelerinizin teslimine 3 Meyan 2022 tarihinde başlıyoruz. Projemizi taahhüdümüzden kamu 6 kamer er konfirmasyon ederek, esasen sosyal konutlarda bire bir KİPTAŞ klasiğine imza atarak, erken konfirmasyon yapacağız.”

Konuşmaların ardından İmamoğlu, CHP İstanbul Mebus Gökan Kaptan ile beraberlerindeki heyet, Bakırköy 23. Noterlik Vekili Mustafa Kalaycı’nın şahitliğinde önce talihlilerin çekilişlerini yaptı.

TÜRKİYE’DE İLK: GRİ SU GERİ KAZANIM SİSTEMİ

Memleha Vadi Evleri toplumsal konut projesindeki 158 gayrimenkul üzere 39 bin sevimli başvurdu. Projede, evi olmayanlara ve henüz geçmiş KİPTAŞ’tan basamak satın almayanlara öncelik tanındı. En bir iki yüzde 40 oranında mânialı vatandaşlar, martir aileleri, harp ve işlev malulleri, dul ve eytam ile pandemi döneminde faik ceht gösteren sağlık çalışanları ayrıcalıklı kol olarak tanımlandı ve kendilerine basamak ayrıldı. 5 blok, 149 göz ve 9 ticari birimden oluşan ve nitelikli malzeme kullanılarak tamamlanma aşamasına mevrut projede, alıcılara dönemin yer uygun ifa şartlarını sunuldu. Tuzla Meydan Evler projesi, Türkiye’bile ilk kez tıpkısı sosyal bölük projesinde makbul “Boz Akarsu Gabi Yarar” sistemiyle dahi ön plana çıktı. Bu sistemde evlerde beğenilen sular (duş, küvet, aralık, çamaşır makineleri ve mutfaklardan vb. gelen evsel kalifiye atık sular) arıtılarak, yeniden (klozetlerin rezervuarlarında ve bahçe sulaması amacıyla) kullanılıyor. Böylelikle hem akarsu faturalarından hem birlikte günde sayı farkı 100-150 kişinin ihtiyacı olan tahminî 20 bin litre sudan tasarruf edilerek, saf akarsu kaynaklarının ve çevrenin korunmasına cesim katkıda bulunuluyor. KİPTAŞ Tuzla Düzlük Evler; çağcıl mimarisi, yavru oyun alanları, cadde üstü dükkanları ve duvarlarla çevrilmiş olmayan dizayn anlayışıyla bulunduğu bölgeye da ayar katacak.

Share: