İlk posta ekimi yapılan arık bezelyenin hasadı yapıldı

Türkiye’nin önemli ekincilik merkezlerinden biri olan Yozgat’ta ilk defa sınama ekimi yapılan cılız bezelyenin hasadı yapıldı.

Yozgat’ta April ve Mayıs aylarında ekimi yapılan Tarım ve Orman Bakanlığına ilişkin Adana Gün Doğusu Akdeniz Zirai Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescillenen Deren ve Irmak isimli cılız bezelyelerin hasadı yapıldı. Sıska bezelye hasadı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personeli ve çiftçiler eliyle yapıldı.

Hasat sonrası açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, Yozgat’ın baklagil üretiminde ilk sıralarda düz aldığını söyleyerek, verimi bırakmak üzere çiftçilere müteveccih tanıtım gösterisi faaliyetleri yürüttüklerini tabir etti.

Ekincilik ve Orman Bakanlığına bağlı Adana Gün Doğusu Akdeniz Tarımsal Araştırı Enstitüsü eliyle geliştirilen Deren ve Irmak isimli 2 adet cılız bezelye çeşidinin hasadını yaptıklarını dahi belirten Özkaya, “Yaptığımız bu ekimlerle sıska bezelye çeşitlerinin ilimiz ekolojik şartlarında cılız ve bulaşık kendisine gelme, gelişme ve verim durumlarını gözlemleyerek kayıt altına aldık. Gördük ki bu ark bezelye çeşitleri, ilimiz şartlarında kuru yerine er ekildiği ve gür yağış aldığı takdirde yetişebilmektedir. Yapışkan şartlarda ise bitki gelişimi, boylanması, bakla bağlaması ve verimi elan gür olmaktadır. Hasadı ise Ağustos ayında yapılabilmektedir. Hasat biçerdöverle yapılabildiği gibi ilimizde genelde mercimek hasadında olduğu kadar bezelye önce çiftçilerimizin mastar dediği tablalı çayır biçme makinası ile biçilmekte elan sonra ise patoslanabilmektedir. Bu ürünün ant içre yaygınlaşacağı ve mebzul bir pazarının olacağını düşünmekteyiz. Ilişki ve mir şartlarını ayarladıkları takdirde çiftçilerimize hele düzensiz şartlarda tavsiye mektubu ediyoruz. İlimiz için alternatif tıpkısı baklagil ürünüdür” dedi.

Yeni geliştiren kuru bezelyede koruma ve nakliye sorunlarının olmadığını bile vurgulayan Özkaya, “Tarlada nohut ve mercimekte olduğu kabilinden domuzuna kurutulduktan sonra biçilerek hasat edilmekte ve cılız olarak depolanmaktadır. Bu durum hem işçilikten hem nakliyesinde hem de kayırma ve depolanmasında çok önemli avantajlar sağlamaktadır” şeklinde konuştu. – YOZGAT

Share: