Ilbay Memiş’ten ‘karabuğday ekin’ tavsiyesi

Ilbay Memiş’ten ‘karabuğday ekin’ tavsiyesi

Vali Memiş, Erzurum’de karabuğday eken çiftçileri musahabe etti

ERZURUM – Erzurum’bile karabuğday üretimi işleyen çiftçilere Ilbay Okay Memiş ziyarette bulundu. Memiş tamlık çiftçilere karabuğday üretmesi üzerine öneride bulundu.

Erzurum’de karabuğday üretimi fail çiftçiler hasat yapmaya hazırlanıyor. Karabuğday glütensiz ve karbonhidrat açısından zengin değerlere eş olması nedeniyle bütün dünyada tercih edilen hububat grubunda bulunuyor. Erzurum Valisi Okay Memiş’te çiftçilere karabuğday ekmesi için önerilerden bulundu. Vali Memiş, karabuğday tohum olan çiftçiler bire üç kazanacaklar dedi.

Erzurum’üstelik karabuğday üretimi yaptıklarını ve birlik dünyada esenlik tagaddi açısından tercih edildiğini tamlayan Erzurum Valisi Okay Memiş, “Karabuğday getirisi aşkın olan ihtiyacı bir iki olan bire bir tahıl türüdür. Gübre istemiyor, akarsu istemiyor kıraç olan arazilere çok akla yatkın oluyor. Dolayısıyla tığ bunu çiftçilerimize başvuru ediyoruz. Bugün marketlerde değişik unlardan çokça elan çok ücrete satılıyor. Glütensiz ve çölyak gibi hastalığı olan muhtelif hastalıklara de haddinden fazla yarayışlı olduğu biliniyor. Elan dimdik karbonhidrat bezdirmek istiyorsanız üstelik bu yayın gerekiyor. Tekmil dünyada karabuğday bu anlamda yeğleme ediliyor. Erzurum ovası bu hareket üzere çokça akla yatkın durumda bulunuyor. Tığ bunu denedik ve başardık. Tekmil çiftçilerimize öneriyoruz, bire üç üstünlük elde edecekler” dedi.Share: