Ilbay Güç: “Kocaeli’ye yeryüzü çok göç fail şehirlerin başında Erzurum var”

Kocaeli Erzurumlular Hars ve Dayanışma Vakfını müzakere eden Kocaeli Valisi Seddar Ağır, “Kocaeli’ye genişlik aşkın göç eden şehirlerin başında Erzurumlu kardeşlerimiz var. Bu şehirde hem koca hem da ekin kendisine balaban bir güce sahipsiniz. Zımnında bu şehirde kim milli manevi değerlerine vabeste atmosferin devamı konusundaki Erzurumlu kardeşlerimizin büyük tıpkı katkısı bulunmaktadır” dedi.

Ilbay Seddar Ağır, Kocaeli Erzurumlular Hars ve Tesanüt Vakfını musahabe ederek, Umumi Heyet Başkanı Ahmet Önal’dan çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Erzurum’un Türk kültürü üzere mefret ayrımsız yeri bulunduğunu söyleyen Ilbay Çetin, “Anadolu’nun Türk yurdu haline dönmesinde ve halen devamında Erzurum’un haddinden fazla önemli rolü var. Bu anlamda sizleri çok önemsiyor ve seviyoruz. Biz seçkin şehrimizi seviyoruz ama sizlerle ayrı bire bir muhabbetimiz var ve bu vesileyle bugün sizleri rastlaşmak istedik. Kocaeli’ye en fazla göç eden şehirlerin başında Erzurumlu kardeşlerimiz var. Bu yönüyle de bu şehirde hem zat hem dahi firez namına mefret aynı güce sahipsiniz. Dolayısıyla bu şehirde ki milli manevi değerlerine ilişkin atmosferin devamı konusundaki Erzurumlu kardeşlerimizin önemli aynı katkısı bulunmaktadır. Bu şehirdeki rolünüzün farkındayız, hizmetlerinizin farkındayız ve devamını diliyoruz. Yapabileceğiniz temas çalışmada sizin yanınızda olduğumuzu yayımlamak istiyorum. Önümüzdeki günlerde ayrıksı memleketli dernekleri, evkaf, hayır kurumlarımız ve STK’larımızı ülfet etmeye çalışacağız. Bizim yapabileceğimiz gelişigüzel konu olursa kapımız, gönlümüz sonuna kadar küşade” ifadelerini kullandı.

“Kentin kültürüne balaban katkıları var”

Erzurumluların Kocaeli’nin kültürüne şişman katkıları olduğunun altını çizen Ilbay Yavuz, “Kocaeli Türk kültürünü özümsemiş, Selçuki ve Osmanlı kültürünü yaşatan bayrı şehirlerden bir tanesidir. Bu vesileyle benzeri defa elan bu güne kadar vermiş olduğunuz ulama ve destekler amacıyla hepinize çok teşekkürname ediyorum” dedi. – KOCAELİ

Share: