İhtiyaç kredilerinde 4 ay bilahare benzeri ilk

Resmi enflasyonun yüzdelik 80’e dayanmasına karşın Hat Bankası (TCMB) siyasa faizini yüzdelik 14 ile hak yerine tarihi düşük seviyede tutmaya bitmeme ederken, ayrımlı yollarla cesaret faizleri artırılıyor, kredi tahaccüm hızı yavaşlatılıyor.

BDDK verilerine bakarak, 8 Orak Ayı haftasında gerekseme kredisi hacminde 4,5 milyar TL’lik düşüş yaşandı. Bu düşüş, 18 Mart haftasındaki 499 milyon TL’lik düşüş sonrasındaki geçmiş haftalık düşüş yerine kayıtlara geçti. İhtiyaç kredisi hacmindeki artışlar, 13 Mayıs 2022 haftasında 9,4 bilyon TL ile zirveyi görmüştü.

KREDİ KARTI TAKANAK TUTARINDA 985 MİLYON TL’LİK DÜŞÜŞ

8 Orak Ayı haftasında bireysel emniyet kartı takanak tutarında birlikte 985 milyon TL’lik düşüş yaşandı. Bu düşüş birlikte 8 April haftası sonrasında ilk oldu.

BDDK, 9 Haziran’da açıkladığı kararla mütemmim kredilerinde taksit sınırlamasına gitmişti. Ilkgüz 2021’üstelik 50 bin TL eğin mütemmim kredilerinde mehil sınırını 36 aydan 24 aya indiren BDDK, 9 Haziran’daki kararla 100 bin TL namına eskimemiş bire bir çizik tanımlamış ve bu hat üzerindeki krediler amacıyla vadeyi 24 aydan 12 taban indirmişti.

BDDK antrparantez, limiti 25 bin TL üst olan yüreklilik kartlarının asgari ödeme tutarını, aktarılma borcunun yüzdelik 20’sinden yüzdelik 40’ına yükseltmişti.

FAİZLERDE ARTIŞ EĞİLİMİ

İhtiyaç kredisi faizleri 1 Orak Ayı haftasında ortalama yüzdelik 32,91’e büyüklüğünde yükseldi. Kasım 2021’da yüzdelik 23 seviyelerinde olan bu mehabet, Teşrinievvel 2018 sonrasındaki yaklaşık 4 yılın zirvesi olarak kayıtlara geçti. Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine bakarak, faizlerdeki artım eğiliminin önümüzdeki haftalarda bitmeme etmesi bekleniyor.

Ticari yüreklilik faizleri üstelik 1 Orak Ayı’dahi yüzde 31,26’ye büyüklüğünde yükseldi ve Kasım 2018 sonrasının zirvesine ulaştı. Bu izzet nisanda yüzde 20’nin altını görmüş ancak daha sonradan yükselişe geçmişti.

Bankaların elindeki enflasyona endeksli tahvillerde indirim oranının yüzdelik 50’ye yükseltilmesi karışma tıpkı dizi önlem yüreklilik faizlerinin yükselişinde hareketli oldu.

Öte yandan, güven faizleri son dönemde artsa bile yüzde 80’lik resmi para şişkinliği düşünüldüğünde doğruluk adına bağan kalmaya bitmeme ediyor.

KKM hesaplarındaki cirim 1 trilyon TL’nin üstünde

 

Reeskont kredisinde eskimemiş şartlara dış satımcı tepkisi

 

Özel sektörün mikro dışı emniyet borcu azaldı

 

Share: