İhtiyaç ilavesi GES elektriği ücretsiz dağıtılacak

Mayıs 2019’bile yayımlanan tıpkısı yönetmelikle sanayicilerin kişi ruh ihtiyacını durdurmak için öz üretimlik alanında lisanssız ruz enerjisi santrali (GES) kurması özendirildi. Firmalara, öz ihtiyacının üzerinde kapasitede GES ihdas ve ihtiyacını karşıladıktan sonradan fazlasını sisteme bey hakkı tanındı. Maruf bu doğruluk ile alay malay firmalar özendirilerek GES yatırımlarında artış sağlanması amaçlandı. Fakat bakir bire bir düzenleme ile istihlak ilavesi enerjinin ücretsiz tıpkısı şekilde sisteme verilmesi hükmü getirildi.

Konuyla ait eleştirilerde mevcut Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, düzenlemenin haksız olduğunu ve yatırımcıyı zarara uğratacağına vurgu yaptı. Özdebir açıklamasında, bu durumun GES yatırımlarının önünü keseceğini belirtti. Acun gaztesinden Mehmet KAYA’nın konuyla ilişkin haberi şu şekilde:

EPDK’nın itirazlara karşın taslağın değiştirilmesine sıcak bakmadığı öğrenildi. EPDK yetkilileri üstelik isimsiz olarak Özdebir’in eleştirilerine cevap verdi. Bazen sanayicilerin uygulamayı istismar ettiğini, hayvancılık, sulama kadar yatırımlar üzere hayatiyet üretim tesisi kurulduğunu fakat bu faaliyetin yürütülmeyerek takkadak neşelilik satışının yapıldığını belirten yetkililer, talimatname değişikliğiyle beyan namına sayaçlar üzerinden teftiş imkanı sağlandığını ayrıca fazla elektriğin vatandaşlara ücretsiz dağıtımının sağlanacağını belirttiler.

Bu ücretsiz dağıtım, mukannen bire bir aktarılma ya üstelik ahit diliminde “karşılıksız” ruh almak anlamına gelmiyor. Hep maliyette eksilme anlamına geliyor. Bu buut zam ihtiyacını azaltacak evet de bindirim yapılmasının önüne geçilecek. Sanayicilerin kullanılmamış durumda cins hareketlilik alanına dönmesinin istendiği belirtildi.

GES yatırımı yapmış sanayiciler kendilerine ayrılan kapasiteyi tüketim ihtiyacı olan bire bir eksantrik işletmeye da devredebilecek. bu arada, Mayıs 2019’dan, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihe büyüklüğünde geçen sürede sisteme verilen elektrikler için ödenen bedellerin düşüncesiz alınmayacağı kaydedildi.

Türkiye sıra enerjisi yerleşmiş gücünde Avrupa’da 8.sırada

13 şirkete EPDK’dan lisans!

EPDK’den yeni değişmeyen

 

Share: