Iğdır’da Savsaklamak ve Simide Bindirim Geldi

Iğdır’da ekmeğe ve simide zam geldi. Iğdır’de 200 gram aldatmak ve simidin fiyatı 4 teklik oldu. Iğdırlı aynı fırıncı, “Öyle bütün savsaklamak alıp askıya aldatmak atamaz. Vaktiyle 100 emanet dünyalık verip paketlemek atıyordu. Demincek 50 kişide benzeri can yahut iki kişi, askıda ekmeğe aynı yahut iki çıngı alıp asıyor” dedi.

Iğdır’da fırınlarda daha ilk 3,50 TL olan 200 gram savuşturmak, 4 TL’den satılmaya başlandı. bu arada ekmeğe gelen zamlar nedeniyle askıda ekmek sayısı bile azaldı. Eskiden fırınların önüne konulan askılara 20-30 atlatmak asılırken demin 2-3 modül fakat asılıyor. Durumu gür olan vatandaş, askıda ekmeğe aldatmak alıp bırakamıyor. Bu azalma, zavallı vatandaşları zora soktu.

“ALIŞTIRDILAR VATANDAŞI. YURTTAŞ EKMEĞİNİ ALIP GİDİYOR”

Iğdırlı tıpkı fırıncı, “3,5 TL’ye satıyorduk, 4 lira oldu, 200 gram ekmek. Düğürcük 4 liralık. Zammı tığ yapmıyoruz kim bunu unculara ülkü. Cesamet yetkilileri bunu görmüyorsa biz hangi yapalım? Ayrımsız çuval un 600 teklik. Nasıl olacak? Faaliyet, doğal gaz, 15-20 milyar (bin lirayı kastediyor). Millet, çaresizlikten işi da bırakamıyor. Vatandaş alışmış imdi. Alıştırdılar vatandaşı. Yurttaş ekmeğini alıp gidiyor. Vatandaşın gurur gücü azalmış sıradan. Dört kayran üç, üç alan iki alıyor. Gelişigüzel dönüş köylü gidiyor, müstakbel gittiği namevcut. Kimesne bu işten hangi randıman alıyor hangi üstelik mal kazanıyor” dedi.

“CÜMLE SAVMAK ALIP ASKIYA EKMEK ATAMAZ”

Zamların ardından askıya bırakılan atlatmak sayısının da azaldığını belirten fırıncı, şunları söyledi:

“Öyle hep savmak alıp askıya atlatmak atamaz. Vaktiyle 100 birey servet verip savsaklamak atıyordu. Demincek 50 kişide bire bir dirilik veya iki kişi, askıda ekmeğe benzeri veya iki modül alıp asıyor. Çünkü gurur güçleri yok insanların, vatandaşların. Bak düşünüm; gaz, neşelilik, bunların fiyatları çok kalık. Biz faaliyet parasına bakıyorduk, siz geldiniz, 16 bin cümbüş faturası mevrut. O de takkadak hamur makinesi çalışıyor. İki ekmek parası 8 liralık. Değme husus fiyatlı, harcama çok. Girdi maliyetlerini hesapladığında bu işin altından çıkamıyorsun. Celal yetkilileri buna tılsım, tılsım bulamazsa biz ne yapalım, mütemadi çalışıyoruz.”

“EMEKLİNİN PARASI SABİT AMA DEĞME ŞEYE GÜNDE ZAM GELİYOR”

Iğdırlı tıpkısı yurttaş ise “Geçen günlerde ekmek 3,5 liraydı, deminden 4 liralık. 4 liralık olunca kabul etmek haddinden fazla zorlaşıyor. Gelir bir iki, masraf çok. Şu gördüğünüz askıya savmak alıp asıyorduk, demin alamaz olduk. Mümkün değil. Haddinden Fazla sıklet çekiyoruz. Hakeza olanaksız. Gelişigüzel şeye bindirim, herhangi bir şeye remiks. Fırıncılar dahi zammı yapıyorlar, yapabildikleri büyüklüğünde. Hangi yapacağımız bilmiyoruz. Allah arkalama etsin ancak gelirliye. Günde 6-7 savmak alıyoruz. Ben emekliyim. Emeklinin parası sabit ama değme şeye günde zam geliyor. Çokça tartı. Anlaşma çokça zorlaştı. Öğrenci okula gidiyor, okutamıyorsun. Çokça sıkıntılı. Temas şeye bindirim, bindirim. Ne olacağı anlaşılan değil, inşallah iyi tamam sonumuz” diye konuştu.Share: