Iğdır’da özürlü bireylerin askeriye sevinci

Iğdır’da özürlü bireylerin askeriye sevinci

IĞDIR – Iğdır’da özürlü vatandaşlara müteveccih icra edilen temsili askeriye uygulamasında 11 sakat vatandaş terhis belgelerini aldı, törende birey anlar yaşandı.

Iğdır İl Jandarma Komutanlığı Içtimai tesislerinde 7179 sayılı Askere Ahiz Kanunu çerçevesinde silah altına alınmaları gibi olmayan 11 mânialı vatandaşa yönelik temsili askeriye uygulaması töreni yapıldı. Merasim, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan İl Uyanık Komutanı Nejdet Esmer, “Kutsi askerlik görevini namına getiren gelişigüzel biri bunun hak gururunu zenginlik boyu taşımaktadır. Asker alma kanunu kapsamında cebe altına alınmaları türlü sıfır vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini sembolü yerine hesabına getirmeleri temin etmek için bu manalı haset tertiplemiş bulunmaktayız. Istekle inanıyoruz sizlere ihtiyaç duyulduğunda bu yemini eden herhangi bir vatan evladı kabil sizlerde canınızı esirgemeyeceksiniz. Askerlik yemininiz önemli Türk milletine kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’hangi, açıkgöz teşkilatına ailelerinize ve sizlere anlı şanlı ve iyi olsun” dedi. Mânialı askerler namına konuşan engelli Muhammed Çakırdoğan çok bahtiyar olduğunu söyleyerek, “Biz engelliler toplumun ayrımsız gerçeğiyiz bu gerçeği kurnaz genel komutanlığı gördü ve içimizde ayrımsız düğmük olan bu şerif görevi yapmamıza çevirici oldu. Bugün bu güdük görevin bizi hangi büyüklüğünde duygulandırdığını göstermek tür değildir. Engelliler yerine elbisenin süresince olmaktan ve askeri kamuflajı giymekten ve bu görevi adına getirmekten çalım duyuyoruz” dedi.

Yemin törenine katılan sakat Eray Öztürk’ün annesi ve abisi dahi birey anlar yaşadı. Eray Öztürk’ün abisi Toplama Öztürk kardeşini askeri kamuflaj içinde gördüğü amacıyla bahtiyar olduğunu belirterek, “Cingöz teşkilatına bu program üzere teşekkürname ederim. Kıytırık haddinden fazla fena hâlde aynı programdı, haddinden fazla bahtiyar oldum kardeşimi askeri alalama içre gördüm” dedi.

Törende engelli vatandaşlar yemin ederek daha sonradan terhis belgelerini aldılar.

Share: