Iğdır şeftalisinde 4 bin 500 ton rekolte bekleniyor

Iğdır’da hasadına başlanan şeftalide 4 bin 500 ton rekolte bekleniyor.

Birçok sebze ve semere çeşidinin yetiştiği kentin mübarek ekincilik arazilerinde, çiftçiler şu sıralar şeftali hasadı yapıyor.

Kent genelindeki 2 bin 500 dekar alanda üretimi yapılan şeftali, ildeki domestik marketler özellikle görünmek için Şark Küçük Asya ve Güneydoğu Rum’daki şehirlere pazarlanıyor.

Çalpala, Necefali, Kadıkışlak ve Sarıbulak köyleri ilkin kalkışmak üzere şehir genelinde üretilen şeftalide bu sene 4 bin 500 ton rekolte öngörülüyor.

“Iğdır yöresine has beş altı şeftali çeşidimiz var”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Özkan Eğreti, AA muhabirine, Iğdır şeftalisinin tadına orgazm sıfır tıpkı aromaya eş olduğunu ve bundan dünya ilgi gördüğünü söyledi.

Kentin bereketli topraklarında yetişen şeftalinin bölge illerindeki ihtiyaca büyük oranda karşılık verdiğini rapor fail Palyatif, şöyle konuştu:

“Kestirmece 2 bin 500 dekarlık bire bir istihsal alanımız var. Iğdır yöresine arpalık birkaç şeftali çeşidimiz var. Zeferan, reçellik olan beyaz zehir şeftali ve Bursa şeftalisi gibi şeftalilerimizin üretimini gerçekleştiriyoruz. Şeftali üreten çiftçilerimiz sadece bunu üretmekle kalmıyor, tıpkısı zamanda sarıerik bahçesinin olduğunu evet dahi tahıl tarımı birlikte yaptığını görüyoruz. Benzeri zamanda yemeden içmeden şeftali üreten çiftçilerimiz birlikte var. Bu durumda hem ana gelir kaynağı hem birlikte mülhak dirimlik kaynağı namına düşünebiliriz.

Yöresel münasebet ve marketlerde ürünlerimiz satılıyor. Üretilen nişane genelde sofralık, takkadak beyaz şeftali reçel ve konservelik olan türden. Bu çeşitlerin şeker hastalığı oranları da birbirinden değişik. Buna bakarak farklı alanlarda değerlendirilebiliyor.”

Çalpala köyünde üretim yapanlardan Tayfun Aksoy birlikte şeftali hasadına başladıklarını anlatarak, “Ürünlerimizin aroması haddinden fazla pir, çok beğeniliyor. İl dışından dahi kâm görüyor. Bu şeftaliyi gönderdiğimizde tadına bakanlar ayrımsız henüz istiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: