Icra Vekili Varank, Eskişehir Endüstri Odası Mesleki Eğitim Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Mesleki eğitim merkezlerimizle insanlarımızın eline adeta ayrımsız zer bilezik takıp istihdam edilmelerini sağladığımız projelerimiz var.” dedi.

Bakan Varank, Turgut Reis Bey Beceri ve Sanayi Meslek Lisesi’ndeki Eskişehir Uran Odası (ESO) Mesleki Terbiye Merkezi’nin açılış töreninde, mesleksel eğitimin önemine dikkati çekti.

Bu alanda yapılan çalışmalara değinen Varank, “Mesleksel eğitim bilimi şu anda Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, alelhusus istihsal tarafında karşımıza çıkan, sanayicinin, ‘Sayın Bakanım biz eleman arıyoruz, bulamıyoruz’ dediği bire bir düz. Mesleksel terbiye merkezlerimizle insanlarımızın eline adeta tıpkısı kızıl kelepçe takıp istihdam edilmelerini sağladığımız projelerimiz var.” diye konuştu.

Misal fabrikaların, işletmelere sıcaklık üretimi öğretip, verimliliklerini artıran aynı proje olduğunu nâkil Varank, “Şu anda Türkiye’nin majör uran şehirlerinde kurduğumuz aynı emsal. Burada birlikte işletmelerimiz aynı lira birlikte yatırım yapmadan sadece istihsal süreçlerini yalınlaştırarak çokça kilolu gürlük artışları elde edebiliyorlar. Bunu üstelik Eskişehir’e baş başa kazandıracak olmamızın türkçesi gururunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Varank, konuşmasının peşi sıra Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, SELIM Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Cebbar, MHP Eskişehir Milletvekili Mütehammil Nurullah Çökek, ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş ve SELIM Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ile merkezin açılışını yaptı.

Menent üretimlik işletmelere yetişek verecek

Program sonrası Uran ve Teknoloji Bakanlığı Önemli Tetkikat ve Çoğalma Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Amaç Ar ile Kesikbaş tarafından “Eskişehir Müşabih Üretimevi” protokolü imzalandı.

Bakan Varank, protokole ilişik yaptığı konuşmada, kabil fabrikanın, Eskişehir üzere sanayisi hareketli benzeri şehir üzere kocaman olduğunu vurguladı.

Benzer fabrikanın, Türkiye’de Mürekkep Milel ile başlattıkları bire bir proje olduğunu dile getiren Varank, şunları kaydetti:

“Burada işletmelerimize alaz üretimi öğretiyoruz. Nerelerde tutumsuzluk yapıyorlar? Elbette süreçlerini hızlandırabilirler, henüz verimli olabilirler? Daha bir iki temel kullanarak kuşkusuz henüz bol ve henüz aşkın istihsal yapabilirler? Bunu öğrettiğimiz ayrımsız benzeri. Şu anda Türkiye’de 8 emsal fabrikamız var. Burada işletmeler ‘öğren dönüştür’ programlarıyla öğrendikleri teknikleri özlük firmalarında, özlük istihsal tesislerinde uygulayıp, çokça kısık verimlilik artışları, yüzde 100’e, yüzdelik 150’ye mümasil ongunluk artışı elde fail firmalarımız var. Burada işletmelerimize bu eğitimleri benzeri fabrikalar verecek. Bunu burada uygulamış olacağız amma bu eğitimleri, firmalarımız alabilsinler diyerek, onlara bire bir maliyet avantajı olsun diye niteleyerek burada verilen eğitimin büyük bir kısmını bile KOSGEB yerine biz üstleniyoruz. Buradaki yetişek masraflarını bile KOSGEB yerine, firmalarımız başvurduklarında makro bire bir kısmını gabi alabiliyorlar. Bu manada da temas soy sanayiciye, Eskişehir kabil KOBİ’leri yaşayan tıpkı şehre katkısı olacak ayrımsız projemiz.”

Varank ve beraberindekilere, öğrencilerin bulunduğu CNC dersliğinde İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Pervin Yol Yordam aracılığıyla bilgilendirme yapıldı. Henüz sonradan Uran ve Teknoloji Bakanı Varank, Turgut Ser Beceri ve Uran Iz Lisesi’nde forklift simülasyonunu test etti.Share: