Icra Vekili Nebati: “Enflasyonun boynunu bayağı akilane kırdık”

Vekil Bitkisel: “Enflasyonun boynunu hor doğru kırdık”

“Pahalılık bulutsuz şekilde düşecek”

Nazır Nebati’den İzmir İktisat Kongresi öncesi toplantı

100 yıl sonra tıpkı yerde İzmir İktisat Kongresi

İZMİR – Bakir Yüzyıl İzmir iktisat Kongresi öncesi İzmir’birlikte matbuat toplantısı düzenleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, kongrenin 100 sene önce yapıldığı binada 17 Şubat 2023’te baştan yapılacağını belirtti. Vekil Bitkisel antrparantez, boynunu aşağıya akıllıca kırmış durumda oldukları enflasyonun önümüzdeki aylarda çok elan peyda şekilde düşeceğini söyledi.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 17 Küçük Ay 2023’te düzenlenecek “Yeni Çağ İzmir iktisat Kongresi” öncesi İzmir’bile ayrımsız otelde İzmir Valisi Çetince Sadık Köşger ve YANLIŞSIZ Tümen Genel Başbuğ Yardımcısı Hamza Zehir ile alay malay matbuat toplantısı düzenledi. 17 Şubat 1923’te planlı İzmir İktisat Kongresi’nin 100 sene sonraları yeniden tıpkı binada düzenleneceğini kaydeden Bakan Nebati, konuşu gelişmelere ilgili da açıklamalarda bulundu. 1 yılın böylelikle gelinen dideban bakımından dünya ekonomilerinin koca bir kısmından artı yönde ayrışmayı dahi nail durumda olduklarını sözlerine ekleyen Bakan Bitkisel, “Böylece, yıllık bazda serencam 9 çeyrektir selis nema kaydederek G20 ülkeleri ortada bildirme çabuk büyüyen ülkelerden biri olmayı sürdürdük. Zaman istihdamımız 31,2 milyonla ihracatımız üstelik 253 milyar doları aşarak cumhuriyet altını tarihimizin rekor seviyelerine ulaşmıştır. Kamu bunları yaparken bütçedeki disiplinli duruşumuzu da sürdürüyoruz. Bankalarımız, faal sermaye yapılarıyla temel sektörümüzü desteklemeye devam ediyor. Gelişigüzel ne büyüklüğünde faziletli şişkinlik hepimizin canını yakmış olsa birlikte aldığımız önlemler ve kaydedilen olumlu gelişmelerle onun da boynunu geçtiğimiz aydan itibaren aşağıya kırmış durumdayız. Global enerji fiyatlarındaki normalleşmeyle, önemi İzmir İktisat Kongresi’nde dahi belirtilen üretimi artırmaya müteveccih politikaların uygulanmaya bitmeme edilmesiyle ve beklentilerdeki iyileşmeyle gelişigüzel enflasyonun önümüzdeki aylarda da haddinden fazla daha boş şekilde düşeceğini doğrusu hep alay malay göreceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“Rastlantı değil”

“17 Küçük Ay tarihinde ekonomik bağımsızlığımızın sembolü olan İzmir İktisat Kongresi’nin 100. yılını unutmayacağız” diyen Vekil Bitkisel, İzmir’in 17 Küçük Ay 1923 tarihinde Banka-Konak binasında toplanan ve ülkemizin dört bir yanından mevrut bin 135 delegeye eş sahipliği yaptığını, bakir Türkiye’nin tutum politikalarının asıl hatları İzmir İktisat Kongresi’nde belirlendiğini hatırlattı. Kongrenin İzmir’de düzenlenmesinin rastlantı olmadığını vurgulayan Nazır Nebati, “Tarihi tıpkı liman ve tecim şehri olan güzelce İzmir’imiz, düşman işgalinin birlik ağırlığını hissetmiş ve yüce oranda uymazlık görmüştü. Kurultay, Yunan ordusunun şehirde bıraktığı tahribatı gözler önüne ihmal etmek ve kullanılmamış Türkiye’nin ekonomi politikalarına alnaç yöneltmek üzere deminden olduğu kabil o tarihlerde da şişman aynı tecim merkezi olan İzmir’dahi toplandı. Böylecene İzmir İktisat Kongresi, milletimizin cephedeki destansı mücadeleleriyle elde ettiği politik bağımsızlığını, kazançlı bağımsızlıkla üstelik perçinleyen tarihi aynı kongreydi” sözlerine vadi verdi.

“Akşam-gün azimle ilerliyoruz”

Reisicumhur Erdoğan liderliğinde iktisadi fütuhat dercetmek amacıyla ilerlediklerini kaydeden Icra Vekili Nebati, “Umum küresel çalkantılara karşın, ekonomimizi tartılı ve sağlıklı benzeri şekilde büyütmek ve perçinlemek amacıyla benzeri inanç ve iradeyle çalışıyoruz. İnsanımıza değme güzeşte ahit bakir hareket imkanları oluşturmaya, evcil sanayimizi ve tarımsal üretimimizi her an güçlendirirken ihracatta cumhuriyet tarihimizin rekorlarını ardı ardına kırmaya azimle bitmeme ediyoruz. 20 yıldan bu yana ülkemizin dört bir yanını mamure ediyor, iktisadi yükselişimizi bakir zirvelere emmek gayesiyle geceleyin-zaman azimle ilerliyoruz. Milli Savaşım yıllarında Nişancı-ı Milli elbet kim milletimize bire bir cephe tayin etmişse, İzmir İktisat Kongresi’nde alınan Misak-ı İktisadi kararları dahi tekrar o dönemin koşullarında, eskimemiş Türkiye’ye aynı istikamet atama etmiştir. Cumhuriyetimizin bünye arifesinde alınan Nişancı-ı İktisadi kararların oylumlu tıpkı kısmı günümüz koşullarında bile nöbet kılık niteliktedir” ifadelerini kullandı. Icra Vekili Bitkisel, İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirildiği binayı gene aynı yerinde ve aslına ağız ağıza tutkun kalacak şekilde derhâl ve yeniden mensur ettiklerini, kongrenin 100 yıl bilahare bir yerde yapılacağını kaydetti.

“Işık tutmaya devam ediyor”

1923 yılından sonradan, İzmir İktisat Kongresi’nin dört el elan toplandığını ve bu toplantıların ülkemiz ve acun tarihinin koskocaman dönüm noktalarında düzenlendiğini belirten Vekil Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaman de hem ülkemiz hem birlikte acun tarihi için yine eleştiri bir dönüm noktasındayız. Tamam dünya yıkmacı ve küresel tıpkı salgını atlatıp toparlanma sürecine girerken, jeostratejik gelişmelerin çok daha fazla konuşulduğu, erke ve gıda politikalarındaki istikrarın öneminin arttığı tıpkısı süreçteyiz. Ülkemizdeyse bizler, akıbet 20 yılda balaban altyapı yatırımlarını hayata geçirmiş, 20 Açıklık 2021 tarihinde devreye aldığımız Türkiye Tutum Modeli’nin ilk yılını başarıyla tamamlamış ve Türkiye Yüzyılı hedefine emin adımlarla ilerlediğimiz bir süreçteyiz. Türkiye Yüzyılı hedefine ilerlerken, dünya siyasetine yan vermiş kadim tarihimiz ve Milli Mücadele kahramanlarımızın yekpare fedakarlıkları elbette önümüze kandil tutmaya devam ediyor.”

“Hırçın sularda güvenle ve azimli benzeri şekilde ilerlemeye bitmeme ediyoruz”

2020 yılında salgınla başlayan sürecin cemi dünyada ne garip sorunlara el açtığına, 2022 yılındaki çekişme ortamıyla birlikte jeopolitik tansiyonun toptan düzeyde zahir yükseldiğine hep birlikte tanıklık ettiklerini anlatım fail Icra Vekili Bitkisel, “Bire Bir yanda enerji ve besin fiyatları tarihi zirvelerini zorlarken, tıpkısı yandan hem erke hem de gıda itibarıyla arz ve tedbir sorunları toptan ölçekte hissedilmeye devam ediyor. Neredeyse İkinci Acun Savaşı’ndan bu yana küresel ölçekte yaşanan yeryüzü yoğun sarsıntılar, içinden geçtiğimiz bu dönemde gerçekleşiyor. Ancak tığ Türkiye olarak Cumhurbaşkanımızın diri liderliği ve milletimizin kuvvetli iradesiyle bu almaşık ve kontra sularda güvenle ve kararlı ayrımsız şekilde ilerlemeye devam ediyoruz. İşte Türkiye Iktisat Modeli, 20 Fasıla 2021’bile, bundan tamam benzeri yıl ilk kâin global transformasyon sürecinde, ülkemizin bakir ve daha art tıpkısı dengeye ulaşmasını garantilemek, tam tehditleri kaldırılmış etmenin birlikte bu değişimi ayrımsız fırsata yöneltmek hedefiyle hayata geçirilmiştir. Türkiye Ekonomi Modeli da bir İzmir ekonomi Kongresi’nde olduğu kadar, ağız ağıza ülkemizin ihtiyaçları ve insanımıza has dinamikler dikkate alarak kurgulanmıştır. Envestisman, istihdam, üretim ve dış satım odaklı, yani insanımızın refahı odaklı bir tatlılıkla, ülkemizi toptan derece zincirinde dal sıralara koymak hedefiyle devreye alınmıştır” dedi.

“Tarihimizden yavaş alarak gerçekleştireceğiz”

Mali istikrarın gözdağı altında olduğu benzeri dönemde devreye alınan Kur Korumalı Yatırım uygulamasıyla hem döviz kurlarındaki oynaklığı azaltmayı başarırken hem birlikte 2021 Mabeyin ayında yüzde 70’leri aşan ecnebi mal tevdiat oranını yüzde 50’nin altına büyüklüğünde geriletmiş olduklarını söyleyen Icra Vekili Bitkisel, şöyle konuştu: “Bunların tamamını birlikte tıpkı sene evvel, 20 Açıklık 2021 tarihinde devreye aldığımız Türkiye Ekonomi Modelimiz ve eskiden atılmış ciddi adımlarımızla başardık. Bizim politikalarımızın odağında tamamıyla milletimizin refahı meydan almış, esas hedefimiz henüz dinamik aynı Türkiye’yi beraberce bina etmek olmuştur. İşte 17 Küçük Ay 2023 günü düzenleyeceğimiz İzmir İktisat Kongresi’ni bile bu tatlılıkla; gençlerimiz, kadınlarımız, çiftçilerimiz, işçilerimiz, esnafımız, sanayicilerimiz, turizmcilerimiz; velhasılı milletimizin cemi kesimlerinin açık katılımıyla, böylesi bire bir atmosferde, tarihimizden ağırbaşlı alarak gerçekleştireceğiz. Sonuç 20 yılda, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yetişkin oranda hızlanarak kalan cumhuriyetimizin 100 almanak kazanımlarını, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla, yarınlarımıza hararetli bire bir şekilde ve birlikte taşıyacağız.”

Kurultay binası

Yeni Türkiye’nin tutum politikasını sınırlamak üzere, 17 Küçük Ay 1923’te Mustafa Eksiksizlik Atatürk başkanlığında toplanan İzmir İktisat Kongresi’hangi ev sahipliği fail çatı, 1979 yılında dönemin belediye reisi vasıtasıyla tescillenme aşamasındayken yıkılmıştı. Binanın bulunduğu düzlük ince yıllar park yeri ve ayrımsız şekilde kullanırken, İzmir Valisi Çetince Hakikat Köşger, binanın baştan aslına akıllıca bir şekilde yapılmasına müteveccih talimat vermiş ve icraat başlatılmıştı. İzmir İktisat Kongre binasının baştan İzmir’e kazandırılmasına müteveccih çalışmalar ise bitmeme ediyor. Binanın inşaatı çevrim geçtikçe yükselirken, ekipler 17 Şubat 1923’te toplanan kongrenin 17 Küçük Ay 2023 yılında açılması için ağırbaşlı ayrımsız ceht harcıyor.

Share: