ICRA VEKILI ARISTOKRAT 15 TEMMUZ’U FETÖ YAPTI, ARKASINDA BAL GİBİ AMERİKA VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kırklareli’nde muhtarlarla benzeri araya geldiği toplantıda, 19 Ekim’bile Ankara’daki muhtarevinin açılışını yapacaklarını belirterek, Gene 19 Ekim’da inşallah 100 muhtarlık binasının temelini atıyoruz. Kırklareli’nde hizmet binası bulunmayan muhtarlık sayımız 39’dur; inşallah bunu dahi tıpkısı cazibe dahilinde yapmış olacağız. Bu alanda serencam benzeri kadem henüz attık. Kocabaşı hizmet binalarının cümbüş ve doğal gaz, henüz elhak enerji tarifelerinin artık ev statüsünde yerine değerlendirilmesi ve henüz makul bir şekilde fiyatlandırılması için Enerji Bakanlığı’mızdan tıpkı talepte bulunduk, bunun dahi takipçisi olacağız. Gene tıpkı teceddüt; Hars ve Turizm Bakanlığı’mızdan arzu ettik, müze ve örenlik yerlerine girişlerde karye ve mahalle muhtarlarımız, çıktı kocabaşı etiket kartlarıyla bu yerlere ücretsiz girecekler. Öte yandan muhtarlarımızın, hele avrat muhtarlarımızın, bizlerden öncelikli beklentilerinden olan asayiş kamerası projesinde bile çalışmalarımız bitmeme ediyor. Bu proje, bütün muhtarlıklarımızı kapsayacak şekilde planlandı. Burada aynı evleviyet sırası takip ediyoruz ve avrat muhtarlarımızın kameralarının tamamlanmasını tıpkısı öncelik olarak belirledik. Kırklareli ilimizde dahi 16 avrat muhtarımız var, 12’sine güvenlik kamerası kurduk, farklı 4 muhtarımız şu zaman üzere lüzum duymadıkları için kurulum istemediler. Mekansal Bulunak Taşıt Sistemi’nin (MAKS) muhtar modüllerini kullanıma açmıştık ve bu parça, tabir yerindeyse dijital alanda elimiz kolumuz oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i, Mekansal Adres Araç Sistemi’ni canlı adına kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın tüm kullanmaktadır. Buna ‘şüpheli bulunak bildirimi sorgulama’ yöntemini üstelik ekledik diye niteleyerek konuştu.

‘118 BİN METRUK BİNADAN 90 BİNE YAKINI YIKILDI’

Türkiye’üstelik uyuşturucuyla savaşım ortaya koyduklarını vurgulayan Aristokrat, şöyle devam etti

Bazen bana söylediğim sözler cihetiyle kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’de 118 bin metruk bina tespit ettik. Bunun 15 bini dış 90 bine yakınını yıktık, anlayışsız kalanını restore ettik, 15 bini üstelik şu anda yıkılmayı bekliyor. Yani 118 bin binanın 103 binini kullanilmayan yapı olmaktan çıkardık. Elbette kim bunun bambaşka problemleri de var. Orası kimin olduğu mahsus olmayan insanların bambaşka maksat üzere kullandığı; mahalleyi, çocukları, kadınları herkesi gergin ettiği düz olarak bulunuyordu. Şu anda Türkiye’üstelik uyuşturucudan yatan sayısının ne olduğunu biliyor musunuz 117 bin. 15 Temmuz tarihinde bu nicelik 35 destek. Sahada çokça alçak tıpkı savaşım ortaya koyuyoruz. Bizim bu metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi, tığ her uyuşturucudan yakaladığımız kişiye ayrımsız anket yaptırırız. ‘Başladıysan nerede başladın, ne ile başladın, birçok yaşında başladın, ailen var mı, nerede kullanıyorsun, kim başlattı’ üzere sorularla karşı karşıya kaldığımız problemi çözümünü ortaya koyan bire bir süreci değerlendiriyor, politikalarımızı üstelik buna göre yönlendiriyoruz. Mızrap kullanıcılarına bile sorduğumuz benzeri soru de ‘Siz neredesiniz, eviniz barkınız var mı’ dediğimizde; bunun yüzde 85’ine yakını anne ve babasıyla kalıyor. O zaman bunu kiminle denetleme altına almamız lazım Annesiyle. Onun üzere ‘Türkiye’nin rastgele tarafında genişlik bereketli uyuşturucu polisi annedir’ diye niteleyerek, o çocuğun bununla yüz yüze minval kalmadığını tespit edecek, birinci mebde olarak annesiyle kurduğumuz bu diyalogla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İkinci bulduğumuz akıbet, ‘Sen bunu nerede kullanıyorsun’. Yüzde 45’in üzerindeki kısmı, ‘Evde kullanıyorum’ diyor; yüzdelik 28’i, ‘Ben bunu kullanilmayan binalarda kullanıyorum’ diyor. Geçmek kim biz buna evde anneyle ulaşacağız.

Bakan Aristokrat, İkincisi; kullanilmayan binaları da yıkarak rehabilite edeceğiz. Bu sayede kullanilmayan binayı adres yerine gösterip muhtarlığa kayıt yapılmanın üstelik önüne esbak olduk. Kırklareli’ndeki tescilsiz olup yıkılacak olan metruk yapı sayısı halen 989’dur. Bu konuda birlikte hepinizin gayretlerini ve ilgilerini bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza, ‘Sentetik maden üstüne ölümler arttı’ dedik ve ‘Hemen çözelim’ dedik. O bölüm aynı alay söyledik, mızrap satıcısının bacağının kırılması üstüne. Sen misin bu sözü söyleyen Ömründe yegâne annenin bu konudaki feryadını duymayan ve bu uyuşturucudan muzdarip olup de bunun pençesi altında kıvrananların karşı karşıya kaldığını görmeyip bunun tıpkısı fantazya hikaye olduğunu görenler, tabii bize sallamaya, esmer çalmaya bitmeme ederler. Böyle olduğu için güvenlik güçlerimizle azimli tıpkısı iş yapıyoruz. 35 bin olan benzer, mahkeme kararı ile birlikte 117 bine kadar bundan sonra. Ki, nerede duruyorsa engelleme ediyoruz; bu tedbiri almaya dahi devam edeceğiz diye niteleyerek konuştu.

‘TAHIL KRİZİ YAŞANIRKEN BUĞDAY ÜRETİMİNDE REKORA KOŞUYORUZ’

Bakan Soylu, Türkiye Cumhuriyeti’nin hareketli heybet olduğunu dile getirerek, Acun hububat krizi yaşarken, tığ buğday üretiminde rekorlara koşuyoruz. Siz hiç ayrımlı düşünmeyin. Hangi Amerika Türkiye’nin ayağına gelirdi, Rusya- Ukrayna arasındaki hububat krizinin çözülmesi üzere ne Avrupa Türkiye’nin ayağına gelirdi. Şayet tığ yerimizde kuvvetli durmasaydık şayet tığ dallı güllü tıpkısı büyüklük, diri tıpkı mevki halini korumamış olsaydık eğer yüz yüze kaldığımız saldırılardan belimiz eğik olsaydı ayağına gelip ricacı olmaz, emir vermeyi lazım de görmez, Türkiye’nin bütün imtiyazlarını kişi hesabına kullanır, bu meseleleri halletmek için kendileri kalıp ahzetmek zorunda kalırdı. Bulunmaz Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağına gelmeleri, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta dünyanın gerekseme duyduğu besin krizine hal yapmak istemelerinin temel sebebi; Türkiye’nin zinde olmasıdır, ayakları üstünde durmasıdır ve Türkiye’nin bugün bu meseleyi çözecek ayrımsız kabiliyeti ortaya koyabilmesidir dedi.Share: