İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat: “PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Diyarbakır’bile çocuk nöbetinde olan ailelerin 4’üncü yılında kentte onlarla tıpkısı araya geldi. Nazır Soylu, “Sonuç 3 yılda Amerika senatosu PKK ve PYD’ye 2 milyar dolar resmi arkalama yapmıştır. HDP, PKK ile alay malay Amerika uşağıdır” dedi.

Diyarbakır’da, oğlunun HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını argüman fail temel Hacire Akar, HDP İl Başkanlığı binası uğrunda 22 Ağustos 2019’da yurt eylemi başlattı. Akar, oğlunu teröre kurban vermemek için başlattığı kararlı savaş yardımıyla 24 Ağustos 2019’da evladına kavuştu. Akaret’ın azimli eylemi ve yaktığı meşale, Türkiye’birlikte bir nice aileye cesaret ve imge oldu. Bu bıçkın duruşu gören aileler, 3 Eylül 2019’da HDP İl Başkanlığı uğrunda başlattığı yavru nöbeti 4’üncü yılına girdi.

Eylemin 4’üncü yılında ailelerle tıpkısı araya mevrut İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, ailelerin vakit kaybetmeden kendi çocuklarının yaşadıkları acıyı ve ıstırabı dile getirmediğini, tarihin cari gözyaşlarını rapor ettiklerini anlatım etti.

“HDP denilen siyasi parti PKK ile beraber Amerika uşağıdır”

Icra Vekili Soylu açıklamalarında, ailelerin sadece evvelce yaşadıklarını dile getirmediğini, gelecekteki musibetten, annelerin çocuklarına, babaların çocuklarına gene özlem kalmamaları için söyledikleri gelişigüzel cümlenin altında tembihatlar ortaya koyduğunu anlatım ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Diyarbakır’de çokça acıya şahidiz. Hakkarili dostlarımız var haddinden fazla acıya şahidiz. Yıldırı örgütleri çizgilerini ortaya koyabilirler. Yıldırı örgütlerine müteveccih yapılacaklar bellidir. Amma temel kızgınlığımız, derdimiz yıldırı örgütlerine değildir. Terör örgütlerini kendilerine kalkan edenlerdir. Yıldırı örgütlerini sahaya sürenleredir. Esas ve babalar başkalarının çocuklarına yapılacak haksızlığı çelmek için buradalar. Ama onun sütünde dünyayı haksızlığa uğratanlara alın burada vakfe sergileyenlere minnettarız. Bugün Amerika olmazsa PKK, PYD diyerek tıpkı terör örgütü gayrimümkün. PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır. Onların uşağıdır.”

“Amerika PKK ve PYD’nin güvenliğini sağlayamaz ise Ortadoğu coğrafyasında nakıs metre hamle atamaz”

Akıbet 3 yılda Amerika senatosunun PKK ve PYD’ye 2 bilyon dolar resmi müzaheret yaptığını aktaran Vekil Soylu, “HDP denilen siyasi parti PKK ile beraber Amerika uşağıdır. Güvenliğimiz olmazsa geceleyin benzeri yerde bire bir yere gitme ihtimalimiz olanaklı mi? Tabiatıyla ki yararlı. Amerika PKK ve PYD’nin güvenliğini sağlayamaz ise Ortadoğu coğrafyasında fire metre aşama atamaz. Hangi mağarada olursa olsun onun içerisinde duramaz. Eşsiz Cumhurbaşkanımız Recep Takbih Erdoğan hemen ve çabucak Türkiye’ birlikte insanların dirim standartının yükselmesi, huzur ve cüret içerisinde olması amacıyla tıpkı mücadele ortaya koymuyor. Gerçekte bize dayatılmak istenen bir hadiseye karşı uğraş ortaya koyuluyor. Kime güvendiğini söyleyeyim. Bunu dolgunca anlayan bu millete güveniyor. ve kendini tasdik ettiği Cenabı Allah’a güveniyor ve inanıyor” dedi.

Hakkari’de sıfır mektepli tababet fakültesini kazanırken güzeşte sene 19, bu yıl 26 öğrencinin tıp fakültesini kazandığını ifade eden Vekil Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Demek kim bu annelerin buradaki duruşun, Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu politikanın, burada bulunan bu işin acısını çekmiş Orhan Bey’den (Miroğlu) Abdurrahman Bey’e büyüklüğünde (Aldanmaz) kıymetli milletvekili ablamdan Oya Eronat, buradaki Sivil Cemiyet Örgütlerine büyüklüğünde Galip Bey’den (Ensarioğlu) Mehdi Bey’e büyüklüğünde (Eker) herkesin içerisinde benzeri dert ve ızdırap var. Tığ özlük meselemizi çözeriz. Hele Şarki ve Güneydoğu Rum üzere söylüyorum. Kavgaların birlikte elbette barışabileceğini bize ortaya koyan ayrımsız kültürü öğreten, ölüsüne günlerce, aylarca eş çıkıp, taziyelerinde omuzlarına ayrımsız birinin kafasını yaslayabilen ayrımsız anlayıştan ve kardeşlikten bahsediyorum. Bu anneler Bağdat’, Şam’üstelik, Halep’te yaşanın dramın bitmesinin peşindeler. Tığ, emperyal ayrımsız büyüklük değiliz. Bizim başkasının toprağında zerre büyüklüğünde gözümüz yok. Başkalarının bizim topraklarda gözü cins.”

“Srebrenitsa anneleri zahir ayrımsız etki çekmişse bu sıkıntıda ayrımsız sıkıntıdır”

Diyarbakır’ın hürriyetine, kardeşliğine, Ortadoğu’nun, Ölçülü Asya’nın, Balkanların kardeşliği namına baktıklarını tamlayan Bakan Aristokrat, sözlerini şöyle tamamladı:

“Allah’a hamdolsun Diyarbakır huzura kavuştukça bu dediğim coğrafyalar huzura kavuşuyor. Bu annelerin isyanı, itirazı, babaların isyanı ve itirazı kamu bin 97 gündür 309 evlatları üzere 304 ailenin isyanı vakit kaybetmeden 7 yaşında, 8 yaşında, 9, 10, 11 yaşında aynı çocuğun alıp dağa götürülüp kaleşnikofu çocuğun boyu büyüklüğünde silahı verenlere vakit kaybetmeden değildir. Onları maşa yerine kullananlaradır. Biz kardeşiz. Srebrenitsa anneleri kuşkusuz benzeri ağırlık çekmişse bu sıkıntıda aynı sıkıntıdır. Diyarbakır, iki peygamberi koynunda yatıran benzeri şehirdir. Acun birlikte bundan yegâne henüz örneği söz konusu değildir. Burası dualı, evliyalar şehridir. Tığ, ailelerin evlatlarını dulda anlayışına erbap çıkmak istiyoruz. 148 çocuğu bu annelerin 18 yaşından âdeta dağa götürdüler. Birleşmiş Uluslar nerede? Dünyanın kentlileşmiş ülkeleri nerede? 12 yaşından bayağı 6 çocuğu dağa götürdüler. 10 özürlü çocuğu dağa götürdüler. Anneler, yaptığınız hareket benim cümlelerimle anlatmaya yetmez. Bu millet ekti durmaktadır, varyemez durmaya devam etmektedir. Evladım gel askere git2, martir ol demesi mahdut benzeri fenomen değildir. Kürtlüğünüzle kurum duyun, dilinizle gelgel duyun, bu ülkenin temas ve beraberliğiyle gelgel duyun. Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve muhabbetlerini bellemek istiyorum.”

Nazır Aristokrat, konuşmasının arkası sıra aileler teröre lanet yürüyüşüne geçti.

Eylemin 4’üncü yılında Vekil Aristokrat birlikte Diyarbakır Valisi Büyük İhsan Su, YANLIŞSIZ Fırka Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Mehdi Eker, STK temsilciler ve Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar katıldı. – DİYARBAKIR

Share: