İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilgilendiren videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Çağcıl bire bir kıyamet yönetiminden ne olması gerekiyorsa zaman Türkiye’birlikte var. Size hareket yahut baskın olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, ama ayrımsız henüz kimsenin ‘Nerede bu ululuk?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Aristokrat, toplumsal iletişim araçları hesabından, İçişleri Bakanlığı Facia ve Ivedili Genişlik Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ait açıklamalarda bulundu.

Dünyada facia riski genişlik faziletkâr coğrafyalardan birinde yaşadıklarını tamlayan Soylu, zaman süresince depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve çokça balaban teessürat yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan değme afette vatandaşlarımız gerçek ve tıpkısı o kadar da keskin tıpkı soru sordu, nerede bu oran?” ifadesini kullanan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Bu soru, facia yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin kıran geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun sel felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin yeğin afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın hâkim afeti, Adana, Sazak, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu sene yaşanan orman yangınları, hepsinde kerem oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun bütün kurumları ve kuruluşları, tekmil bakanlıklar, sivil cemiyet kuruluşları, Kızılay, polis güçleri, uyanık, Oran Su İşleri, karayolları, Çevre Şehircilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Kenar Güvenlik Komutanlığı, İl Özel İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, hiçbir karışıklık ve tek rötar yaşanmadan oran oradaydı.”

2020 Elazığ depremine takkadak 7 bin 574 personelle engelleme edildiğini aktaran Soylu, “35 bine yakın oba gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini aşkın personel, 1500’e yakın araçla bilcümle gelişigüzel oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Mersin Ağacı yangınına 726 personel, tıpkısı zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik”

Garp Karadeniz baskın felaketine 1500’e mail çevirgeç, 12 bine mail personel, 26 helikopter, korvet, 14 periferi güvenlik botuyla engelleme edildiğini hatırlatan Soylu, Adana orman yangınında ise yemeden içmeden 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, hisse senedi makineleri esasen 10 bine mümasil personel, bine mümasil komütatör ve itfaiye araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın yanında oldu” bilgisini de paylaşan Nazır Aristokrat, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize başat afetinde 568 vatandaşımızı boşaltma ettik. Yine binlerce personel gene 1500’e mail araçla afete engelleme ettik. Bütün bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 yol ısıdam yemek çıkarmaya kadar pek çokça hayatiyet yaparken tek karambol, cesamet olarak tek panik yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi eğer ayrımsız karye iskân yerinde hayatiyet yoksa oraya helikopterle jeneratör indirdik, günce tılsım, ekmek, besin getirdik. Yeri geldi sahil düzenlilik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi oba ne battaniye hangi soba ne ZIYAN ETMEK ne ruba, vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını veya eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği hiçbir afette Cenabıhak’a çokça şükür ‘Nerede bu kerem?’ cümlesini tek duymadık. Onun adına bir tane aynı umum duyduk, Allah devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya elbet geldik?”

“Tamam bu noktaya elbet geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Soylu, 2009’birlikte Reisicumhur Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, kıran yönetiminde alışılmadık benzeri izlem oluşturduklarını vurgulayan Aristokrat, “Sadece enkazdan hayat çevirmek değil, facia öncesi, kıran ajanda ve kıran sonrası düzeltme yerine bütüncül aynı afet yönetimi oluşturduk.” dedi.

Afet öncesi tedbir amacıyla etkin kampanyalar yaptıklarını belirten Aristokrat, 2020’nin facia tedbir yılı olduğunu hatırlattı.

Soylu, güzeşte yılı de kıyamet yetişek yılı ilan ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye afet farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise manevra yılı namına car ettiklerini bildiren Icra Vekili Soylu, 51 bini ekol tatbikatı başlamak üzere 57 bin 400 tatbikat yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Şita Tatbikatı, Trabzon’de yeğin ve aşırı tatbikatı, Antalya’de orman yangını tatbikatı, Kütahya’üstelik beyaz zehir tatbikatı, İstanbul Kağıthane’da yer sarsıntısı tatbikatı ve birçok bakir tatbikatı bu yıl ortamında gerçekleştirdiklerini nâkil Bakan Soylu, teşrinisani kocaoğlan için de “Türkiye Deprem Anı Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çokça özel tıpkı akademik say gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, 81 ilin bilcümle risklerini gözeterek, herhangi bir ilde riziko azaltma planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem kamu marifetiyle uygulayıcılarla, üniversitelerle ve domestik yönetimlerle bütün alay malay gerçekleştirdiklerinin altını çizen Soylu, şimdi dahi bu planların izleme ve değerlendirme ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Öte yandan afet engelleme kapsamında dahi oylumlu çalışmaları olduğunu belirten Soylu, herhangi bir şeyden önceki Türkiye Kıran Müdahale Planı’nı oluşturduklarını ve bunu sonsuz olarak güncellediklerini vurguladı.

Sonuç 3 yıldaki bilcümle afetlere bu tasrif çerçevesinde engelleme ettiklerini ve hiçbir sorun yaşamadıklarını tabir fail Aristokrat, Türkiye Afet Engelleme Planıyla kamu ve sivil toplumun hep gücünün, kıran çabucak bir tane bire bir üzeri kabilinden uzlaşma içinde çalıştığını söyledi.

“Fahri sayısı 562 bine ulaştı”

Mavera yandan, AFAD Hasbilik sistemini kurduklarını ve fahri sayısının 562 bine ulaştığını belirten Soylu, “Tıpkı apayrı yeniliğimiz taharri kurtarma ekipleri ile ilgilendiren. Bu ekiplere yetişek verilip AFAD çatısı altında seçme biri akredite edildi. Halen Türkiye’birlikte akreditasyon almış kontrol istirdat ekibi sayısı 61. Polisimizin ARI kontrol kurtarma, jandarmamızın Güllabi Arama Istirdat timleri var.” diye konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 iklim müdürlüğünde 27 lojistik, 54 birlikte bindi deposu bulunduğunun altını çizen Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde hisse senedi makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda hiçbir eksiğimiz olmadığı gibi buralardaki malzemeleri belli periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü olarak birlikte facia sonrası düzeltme çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, oba kentler birden onların yerini alan afetzedelere bir numara yılında evlerini konfirmasyon etmeye başlıyoruz. Afetlerin anında arkası sıra nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri gecikmeden gerçekleştiriliyor. Son 3 yıldaki ateş ve sellerden ekolojik ortam bütün 617 milyon teklik hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi yardım, yadımlama ve gerileme tahammül amacıyla 98 milyon ve götürüm duvarları için doğrusu yetişkin harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 adet afet konutunun inşaatına başladık. Kasaba ve Kentçilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun türe sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına devam ediliyor. Türkiye Facia Risk Azaltma Planı (TARAP), Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve Türkiye Facia Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 traksiyon çerçevesinde atıyoruz ve sonuç alıyoruz. Bunun yanı sıra vatandaşlarımıza yapışık AFAD ateş parçası kabilinden uygulamalarımız, afet yönetimini kolaylaştıran AYDES üzere dijital zir yapılarımız var. Çağdaş tıpkısı kıyamet yönetiminden hangi olması gerekiyorsa bugün Türkiye’birlikte var. Size zelzele veya yeğin olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, ama tıpkısı elan kimsenin ‘Nerede bu fehamet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: