İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “On Paralık bulut etmeyin, göreceksiniz, hep bu arada göreceğiz, 2023’ten bilahare giden benzeri Türkiye değil, Tayyip Erdoğan liderliğinde koşan aynı Türkiye ile hep dünyaya bu ülkenin yüzünü göstereceğiz.” dedi.

Bakan Soylu, Trabzon’un Sürmene ilçesinde hisse senedi insanı Mehmet Ulvi Kancıoğlu tarafından yaptırılacak 16 derslikli “Saniye-İlyas Kancıoğlu Hususi Gereksinimli Erler Okulu”nun asıl atma törenine katıldı.

Hizmet yapmanın herkese nasip olmayacağını tamlayan Aristokrat, böylesi manalı bir yarayışlı işini üstlenen Kancıoğlu ve ailesine teşekkürname etti.

Soylu, ilçede hayırseverler vasıtasıyla yapılan bazen işleri birlikte anlatarak, “Hayırda yarışan tıpkısı kavim olarak, bu konuda hoppadak kendimize ve gelecek nesillerimize değil, dünyaya birlikte denk olan ayrımsız anlayışı ortaya koyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve yabanlık üstüne dünyaya emsal olan anlayışı çerçevesinde, kestirmece 15 devir ilk Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik ile baskın felaketinin yaşandığı Pakistan’a gittiklerini tamlayan Aristokrat, şöyle devam etti:

“Dünyada bu konuda bir numara olduğumuzu ifade etmek isterim. Sadece milli gelirine nazaran değil, yaptığı yardımın büyüklüğü açısından üstelik kantite yerine üstelik dünyada insanca müzaheret içerisinde Türkiye Amerika’dan zengin değil, Almanya’dan varlıklı değil amma Tanrı bu millete anca önemli hasbilik vermiş ki gönlü zengin. Dünyanın rastgele tarafına ulaşabilecek bire bir kabiliyete sahip. Tığ buradan yapılan yardımları trenlerle götürmeye yetişemiyoruz. Uçaklarla, albeni köprüsüyle götürmeye yetişemiyoruz. Orada birlikte ayrımsız herkes kurduk. Orada da dağıtmaya yetişemiyoruz. Çadırları kurmaya yetişemiyoruz, 30 bine andıran çerge…”

Tanrı’tan Pakistan halkına yardımcı olmasını yakarma eden Soylu, “Milletimiz dünyanın herhangi bir yerinde. Buradan Bangladeş’e büyüklüğünde, Arakan’a büyüklüğünde, Filistin’e kadar, Yemen’e kadar, Lübnan’a büyüklüğünde, seçkin tarafa büyüklüğünde elinden mevrut bütün desteği ortaya koyan tıpkı anlayışı sergilemektedir. Hakeza ayrımsız milletin evladı olmaktan, hakeza bir milletin sorumluluğunu taşımaktan, insanlığın ne olduğunu bilcümle dünyaya gösteren anlayışı ortaya koyan tıpkısı milletin evladı olmaktan nazik saygınlık duyuyoruz.” dedi.

Aristokrat, konuşmaların peşi sıra, protokol üyeleri ve hususi gereksinimli bireylerin birlikte katılımıyla butona basarak, ati terbiye talim yılında hizmete alınması planlanan ve civar mimarisine akla yatkın mensur edilecek okulun temelini attı.

“Tığ selamet medeniyetinin çocuklarıyız”

Vekil Soylu, elan sonraları, Köprübaşı ilçesinde yapımı tamamlanan “Hatice-Aslan Aksoy Anaokulu”nun açım törenine katıldı.

Soylu, rahmetli Aslan Aksoy’un güzelce hasletlerine dikkati çekerek, Aksoy’un eşi Hatice Aksoy, oğlu Aydınlık Valisi Hüseyin Aksoy ve farklı aile fertlerine yaptıkları güzel hizmet amacıyla teşekkürname etti.

“İyilik medeniyeti, bizim milletimizin da ülkemizin bile yer yüce vasıflarından birisidir. Biz afiyet medeniyetinin çocuklarıyız.” ifadesini kullanan Aristokrat, Suriye, Bangladeş ve Yemen’da yaşanan sorunları mütenevvi örneklerle anlattı.

Aristokrat, dünyanın bildirme büyük soylu erki krizlerinden birinin da Lübnan’de yaşandığına belen ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Lübnan’bile 0-2 gözyaşı arasındaki çocukların sütle buluşmaları imkansız ayla gelmiş. Elden bire bir acun lideri değil, dünyaya vicdanı bile vadeden, ahlakın, iyiliğin, çalışkanlığın, kardeşliğin hangi olduğunu anlatmaya müteharrik Sayın Cumhurbaşkanımız, bana bir buyuru verdi. Dedi ki ‘Lübnan’daki 0-2 yaşındaki çocukların hep benzen ihtiyacını tığ karşılayacağız.’ O günden itibaren bizim selamet gemilerimiz Mersin’den kalkar, Lübnan’a masraf. 15 dönüş geçmiş AFAD Başkanımız Lübnan’daydı. Orada tanım şöyle, ‘Denizin ötesinde ayrımsız hayırlar ülkesi var, adı Türkiye. Denizin ötesinde bire bir hayırlar milleti var, adı Türk milleti. Denizin ötesinde benzeri önder var, yarayışlı lideri, adı Recep Tayyip Erdoğan’dır.’ Dünyanın neresine giderseniz gidin, ne görevleri yaparsanız yapın, isterse azametinizden dünya korksun, isterse gücünüzden bütün titresin amma yeryüzü ongun sakil iyiliktir ve bu budun, bu karakterde tıpkı millettir Cenabıhak’a hamdolsun.”

Dünyada yaşanan savaşlar zımnında milyonlarca insanın apayrı ülkelere gezmek yerinde kaldığını, bunun tıpkı örneğinin da Ukrayna’daki savaşta görüldüğünü belirten Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Sadece yöntem için, Avrupa’nın ihtimal de insanlığa yeryüzü yaraşıksız karakterlerinden birisi olan ecnebi düşmanlığını bu ülkeye tıraşlamak isteyenler, hemen aynı biricik oy için memleketimizi ayrımlı göstermeye, insanlarımızı farklı göstermeye, bizi benzeri ırkçılığın içerisine koymaya ve bizi temel bakımından az buçuk önce anlatmaya çalıştığım o iyice karakterimizden ayırmaya çalışıyorlar. Tığ Müslümanız. Tek kimse Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi’ni unutmasın, tek kimsenin zihninden çıkmasın. Tığ bu topraklarda, etrafımızdaki hep coğrafyanın yüz yüze kaldığı sıkıntıların sorumluluğunu hayat dolu tıpkısı milletiz. Bugüne kadar kimseye sırtımızı dönmedik.”

Aristokrat, Pakistan’a 30 bin keçe gönderdiklerini tekiden, “Tekmil 250 bin gıda paketi gönderdik. Sayın Cumhurbaşkanımız buyuru verdi, 100 bin deri gönderilecek. Bu milletin gayretleriyle, emekleriyle trenler gidiyor, uçaklar gidiyor. Hiçbir şeyimiz eksilmiyor, tek zül etmeyin. Gelişigüzel şeyimiz elan fazlalaşıyor. Temas sıkıntıya girdiğimizde o insanların duaları ve Cenab-ı Cenabıhak’ın mükafatıyla yüz yüze kalıyoruz. Bu işe devam edeceğiz.” dedi.

Nazır Soylu, açılışın peşi sıra davetlilerle alay malay okulu gezdi.

Araklı ilçesinde yapımı tamamlanan yeni Hükümet Konağı ve Şehremaneti hizmet binasının birlikte açılışını gerçekleştiren Soylu, milletin emrine hazır olduklarını söyledi.

“Tayyip Erdoğan ve Türkiye yeni başlıyor.” ifadesini kullanan Soylu, “Dünyada kazançlı akse var. Etkilenmiyor muyuz? Etkileniyoruz ama tecrübesiyle, bilgisiyle, o dünyayı avucu kabil bilen anlayışıyla gelişigüzel onlar patinaj yapmaya ve bu krizin altında debelenmeye çalışacaklar, göreceksiniz Türkiye buradan nazik bire bir fırsat üretecek, varlıklı, hararetli ve iri ayrımsız Türkiye adına yoluna devam edecek.” diyerek konuştu.

Vekil Aristokrat, ilçede yapılması planlanan yatırımları üstelik sıralayarak, “Tek bulut etmeyin, göreceksiniz, bütün beraber göreceğiz, 2023’ten sonraları yürüyen aynı Türkiye değil, Tayyip Erdoğan liderliğinde koşan benzeri Türkiye ile bütün dünyaya bu ülkenin yüzünü göstereceğiz.” dedi.

Share: