İçişleri Bakanı Soylu Kırklareli’nde konuştu: (3)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat “Uyuşturucu satıcılarının ayaklarını kırın diye niteleyerek ego polislerime söyledim. Bana o ant kızdılar. Çok kemiksiz söyleyeyim. Tek şekilde müsamahamız yoktur. Aynı şekilde bitmeme ediyoruz. Gereğini yerine getireceğiz. Kimseye müsamahamız bulunmayan” dedi.

Soylu, Kırklareli kent merkezinde planlı mitingde yaptığı konuşmada, dünyadaki krizden mecmu ülkelerin etkilendiğini Türkiye’nin zaruri tedbirleri aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bilcümle alay malay Türkiye’nin seçme nev zorluğu yeneceğini söyleyen Icra Vekili Soylu, ortak akılla vatandaşları zorda bırakmamak üzere ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Dünyadaki krizi Türkiye’nin fırsata çevireceğini anlatım eden Soylu, “Bu krizde Avrupa debelenmeye bitmeme ederken biz bu krizden çıkıp bunu bire bir fırsata döndüreceğiz ve Avrupa’yı bile peşimize takacağız bunu de göreceksiniz. Bunu birlikte liderimiz sağlayacak. Bize inanma edin, güvenin.” dedi.

-“Kimseye müsamahamız bulunmayan”

Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadelesini etkili ve muvaffakiyetli ayrımsız şekilde sürdürdüğünü anlatım eden Aristokrat, bu mücadeleye “kafasını” koymuş bire bir adam olduğunu vurguladı.

Uyuşturucuyla mücadelede seçkin yere, seçkin esas engelleme ettiklerini belirten Vekil Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Maden satıcılarının ayaklarını kırın diyerek ben polislerime söyledim. Bana o ahit kızdılar. Çokça kesin söyleyeyim. Tek şekilde müsamahamız yoktur. Tıpkı şekilde devam ediyoruz. Gereğini yerine getireceğiz. Kimseye müsamahamız bulunmayan. İki ay sonradan esasen geleceğim, göreceksiniz ne olacak. Tükenik mı? Sokakları kimseye bırakamam. Kimesne, ki vatandaşımızı, kim bizim büyüklerimizi, kardeşlerimizi zehirlemeye çalışırsa feleğini münasebetsiz çevirmeyen namerttir, namerttir, namerttir…

2016’birlikte uyuşturucudan ölen kişi sayısı 941 kişiydi. Zaman 270 kişiye büyüklüğünde düşürdük. Bu mücadelemiz devam edecek. Okulların uğrunda bu melaneti satarlardı şu anda. Tek tanesinin gelişigüzel tarafı baskı altına aldık. Yıllardan beri etap attırmıyoruz, adım attırmayacağız.”

-“Esrar rotası değişti”

Amerika’nın yıllarca Afganistan’bile esrar ürettiğini ve acun pazarına gönderdiğini ati süren Aristokrat, “Şimdi uyuşturucunun rotası döndü. Akdeniz’den, denizlerden gitmeye çalışıyor. Eskiden uyuşturucunun Türkiye’ye girerken doğudan yüzde 30’u yakalanırdı, yüzde yetmişi batıya gelirdi. Demincek yüzdelik 73’ünü Hakkari, Van ve Ağrı’üstelik yakılıyoruz. Gabi kalanını burada yakalamaya çalışıyoruz. Siz bize inanma edin. Hamle attırmayınız.” dedi.

“Kamer berrak öncü olursa gideriz”

Soylu, Bangladeş ziyaretine üstelik değindi.

Türkiye’nin Bangladeş’te kamplarda kalanlara üstelik arkalama elini uzattığına işaret eden Aristokrat, bu kamplarda 1 milyon insanın yaşadığını söyledi.

Bangladeş’in sığınmacılar amacıyla ayrımsız adada dinlenme kampı yaptığını fakat sığınmacıların bu alana geçilmek istemediklerini anlatan Aristokrat, “Bangladeş bunlara tıpkısı ada yapmış, 350 milyon dolar birlikte servet masruf. Bunları oraya geçirmek istiyor, bunlar akseptans etmiyorlar. Hep temsilcilerle oturduk konuştuk, hangi dediler biliyor musunuz? Bu alay bize iri bire bir yükümlülük ve sorumluluktur. Tamam. ‘Ay belirgin sancak oraya dikilirse tığ oraya gideriz’ dediler. Buradan binlerce kilometre öteden insanların bu Küçük Asya coğrafyasına zahir ama kuşkusuz bir beklenti bağladıklarını bildirmek istiyorum.”

(Bitti)

Share: