İçişleri Bakanı Soylu, Kırklareli’nde gençlerle buluştu: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ” Doğu Akdeniz’üstelik doğal gaz var ‘giremezsiniz’. Neden giremeyiz? Yani Şarki Akdeniz sizin olduğu büyüklüğünde bizim dahi denizimiz. Bizim üstelik orada alanımız var. Sen hangi hukuku kullanıyorsan ben üstelik kullanıyorum.” dedi.

Icra Vekili Aristokrat, Meydanda Basketbol Sahası’nda düzenlenen bilgisizlik buluşmasında, Türkiye’nin kurtuluş mücadelesini kazanmasının ve cumhuriyeti zar etmesinin hazmedilemediğini söyledi.

“O günden itibaren kafamıza duyulmak için ellerinden gelen temas şeyi yaptılar.” diyen Aristokrat, “Ne ant kafamızı kaldırdık, o devir bizi ferasetsiz düşürebilmek üzere bir nice problemleri ortaya çıkarttılar. ‘Kürt, Türk’ dediler, bizi birbirimize bölmeye çalıştılar. ‘Alevi, Sünni’ dediler, bizi birbirimize bölmeye çalıştılar. Başı meydanda, başı sınırlanmış dediler, insanların ayrımsız bölümünü ötekileştirdiler, bizi bölmeye çalıştılar.” diyerek konuştu.

Soylu, Türkiye’nin kendine ilişkin iri tıpkısı medeniyeti ve zenginliği olduğunu tabir etti.

Türkiye’nin tarihten gelen gücüyle var olduğunu anlatan Aristokrat, “Bu ülkenin sosyolojisi var, balaban bire bir geçmişi var, bu ülkenin komşuları var, bu ülkenin dostlukları var, bu ülkenin yakınlıkları var. Kâffesi bizim üzerimizde bunlar. Kuşkusuz anneniz, babanız, teyzeniz, amcanızın oğlu, amcanızın kızı sizi elbet etkiliyorsa, değiştirmeden ülkeleri, devletleri, milletleri ayrımsız şekilde etkilenir. Şu ağaç yegâne başına yeşermedi. Allah yarattı onu ve onun yarattığının kişi üzerinde yarattığı mal var.” dedi.

Aristokrat, Türkiye’nin sağlıktan eğitime metanetli çokça alanda son 20 yılda ilerleme yaşadığını anlattı.

Icra Vekili Soylu, acun sıkıntıya girerken Türkiye’nin özgürlükler noktasında kebir icraat yaptığını, sağlık farklılıklarını birbirine yaklaştırdığını rapor etti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 yıldır Türkiye’yi sıkıntıya sokmaya etkin her durumu düzeltmeye çalıştığını anlatan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“her bir fay hattını, o tetiklemeyi engellemeye çalıştı ve bunu başardı. Bu ülkenin başörtülü kızları niçin üniversiteye gidemesin evet? Biz hakeza yaşadık. 1986 ben üniversiteye girdim. On Paralık hakeza tıpkısı madde bilmiyordum. Sınava girmeye çalıştım. Bire Bir öğretmen geldi. Yanımızdaki başörtülü kıza ‘Sen bununla giremezsin’ dedi. İkinci dershane adam muamelesi. Bu ülkede askeri kışlaların içerisinde şayet bir başörtülü varsa oğlunu askeri gönderiyor. Oğlunu subay yapmış. Anne, onun düğünü var. Orduevinde yapacak düğününü. ‘Sen buraya giremezsin’ diyor. Bunu böyle tanımlamışlar. Tayyip Erdoğan bunların hepsini ters yüz etti. Bunlar dümdüz işlemler değil rüfeka.”

Nazır Soylu, Türkiye’da sonuç 20 yılda içtihat değiştiğini, gençlerin dünyayla rekabet etmesi için bir nice emek yapıldığını vurguladı.

Türkiye’da eğitimi birinci mesele yerine gördüklerini dile getiren Soylu, 81 ilde üniversiteler açıldığını, gençlerin öz cüret kaybı yaşamaması üzere dünyada hangi varsa sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Soylu, pandemi döneminde Türkiye’nin dünyadaki değişik ülkelere destekte bulunduğunu, esenlik sistemiyle dünyaya emsal olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Amerika’da insanları hastanelere almadılar. Bizim site hastanelerimiz yapılırken itiraz edenler ‘bunları niçin yapıyorsunuz’ diyenler utangaç oldular. Biz nitelikli otellerde hiç kimseye utangaç olmadan Cenabıhak’a şükürler olsun yaşlımıza baktık. Avrupa yaşlarını ölüme infirak etti. Tığ burada bu sivil topluluk örgütleriyle, devletle, polisle, jandarmayla, doktorlarla hep beraber esenlik çalışanlarıyla nazik benzeri kalabalık oluşturduk. Yaşlılarımızı yalnız bırakmadık. Dünyada yaşlısı sunma beş altı ölen devlet Türkiye’dir. Çünkü biz yaşlılarımıza baktık.”

“Gün Doğusu Akdeniz sizin olduğu büyüklüğünde bizim üstelik denizimiz”

Nazır Aristokrat, yapılan çalışmalarla gençlere 21. yüzyılın altyapısını kurduklarını tabir ederek, şunları kaydetti:

“Altyapınız cıvıl cıvıl olursa düşmezsiniz rüfeka, düşmeyin. Zaman ayakta kalmamızın asıl sebebi budur. Ayasofya’yı açtırmıyorlardı. Fatih Hükümdar Mehmet mevrut açmış. İstanbul’u fethetmiş. Biz buna vasilik diyoruz. Diyorlar ki ‘açamazsınız’. Niçin açamayız? Biz anca istiyoruz. Tayyip Erdoğan zamanını buldu, fırsatını buldu. Türkiye’nin altyapısını kuvvetlendirdi. Bugün Ayasofya’yı açtı. Bu kadar niteliksiz. Şark Akdeniz’birlikte gaz var ‘giremezsiniz’. Ne giremeyiz? Yani Doğu Akdeniz sizin olduğu büyüklüğünde bizim da denizimiz. Bizim da orada alanımız var. Sen ne hukuku kullanıyorsan ben de kullanıyorum. Fırsatını bulduk, Alpaslan’ı da gönderdik, Abdülhamit’i üstelik gönderdik. Deminden orada arıyoruz. Bulacağız. Onlar temelinden tıpış tıpış bize gelecekler ve bizden doğal gaz alacaklar.”

Bakan Soylu, programa katılan gençlerin sorularını de cevapladı.

Kadına cebin süratli mücadele üstüne yapılan çalışmalara ilgilendiren soruya Aristokrat, şu yanıtı verdi:

“Bu ülkede Tayyip Erdoğan eşiyle beraber televizyonlara bundan sonra. Kadına karşı şiddet ve karı içi şiddete yönelik amme spotu çekti ve sosyal aynı bilinçlendirmeye akıllıca gidiyor. Daha geçen dönüş 2-3 saat avrat, sivil toplum örgütleriyle bir araya geldik ve çözüm üretmeye çalıştık. 1120 hem polis hem jandarmada aile içi çaba ve kadına müteveccih ivinti önleme bürosu kurduk. KADES’i oluşturduk. Yani karı içi şiddetli, kadına şiddette benzeri medet butonu. Beyinli telefonlarda var. Bastığın andan itibaren yeryüzü fazla ilkokul zaman içerisinde polis güçleri fenomen yerinde. Bilcümle 4 milyon avrat kaydoldu buna. Bugüne büyüklüğünde 420 binin üzerinde ihbar geldi. Bu 420 bin ihbara gidildi. Bunun 260 bini asıllı ihbar. Yani simultane olaya engelleme etmeye müteveccih ayrımsız zihin var. Yılda Türkiye’birlikte 2 bin kıya işleniyor ortalama. Yani bu 4-5 bindi, yukarıdan aşağıya yavaş yavaş inmeye başladı. Bunun bile ortalama 400-500’ü eş. Yani dörtte biri karı. Bunların bütünü aile içi şiddetten olmuyor. Sülale içi seri 270-320 ortada. Bize dediler ki ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıktınız, eş cinayetleri arttı.’ Sabık yılın şu anda yüzde 8’in altında. Tığ tıpkısı tanesine de sabır edemeyiz. Ama bunun İstanbul Sözleşmesi’yle ilgisi namevcut.”

Aristokrat, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için talih genelinde terbiye ve farkındalık çalışmalarının sürdüğünü ve yıl sonuna kadar 5 milyon erkeğe eğitim vermeyi hedeflediklerini kaydetti.

(Bitti)

Share: