Hüngür hüngür ağlayan kadına bir ayran budalası birlikte valilikten

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kıvrak ve yamaçtan düşerek temizlik olan yegâne ittifak kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağlayan 6 bala annesi Nafiye Bilican’a Hakkari Valisi idris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit tarafından açık ağızlı ödül edildi.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta mevcut Akocak köyünün Kasır mezrasında dinamik Bilican ailesinin biricik kavil kaynağı olan alık salık, 300 metre yükseklikten düşerek temizlik olmuştu. Evlerinin yegâne konvansiyon kaynağı olan ineğinin telef olmasıyla yıkılan şeker hastası Nafiye Bilican, 1 kilometre uzaklıkta kâin bölgeye 4 saat boyunca torununun sebebiyle naşir ulaşmıştı. Gördüğü manzara karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce engin ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağlamıştı.

Konunun bildirilmesi üstüne Hakkari Valisi İdris Akbıyık ve Yüksekova Kaymakamı Ömer Çimşit marifetiyle gönderilen dallama, Hakkari Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan eliyle Nafiye Bilican’a tasdik edildi. Çok bahtiyar olduğunu rapor eden Nafiye Bilen, “Bilindik biraz bölüm geçmiş tek inikat kaynağım olan ineğim düşerek öldürme olmuştu. O acıya yönelmek zordu, günlerce ağladım. Benim sesimi duyan ilbay ve kaymakam bana yardım eli uzattı. Zaman onların bu hediyesi dünyalara değer. Bu iyice desteğinden ufuk Valimiz İdris Akbıyık’a, Yüksekova Kaymakamı Çimşit’e, Hakkari İl Tarım ve Orman Müdürü Cemal Özkan’a, Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Sakıncasız Yiğit’e ve bindi veren herkese teşekkürname ediyorum. Benim mutluluğuma etmen oldular, Allah herkesten razı olsun” dedi.

Nafiye Bilican’ın mutluluğunun kendilerini memnun ettiğini belirten Hakkari İl Ekincilik ve Orman Müdürü Cemal Özkan ise “Akocak köyünün Kasır mezrasında faal Nafiye annemizin ineğinin uçurumdan düşerek temizlik olmasının basına yansımasıyla valimiz derhal bizi arayarak Nafiye annemizin sıkıntısını gidermemiz konusunda ferman ve komut verdi. Tığ da kaymakamımızla, İlçe müdürümüzle meşveret ettik ve hemencecik tıpkısı ayran budalası realizasyon ettik. Valimizin talimatı konusunda buraya gelip ineğimizi Nafiye annemize doğrulama ettik. İnşallah bu taş arabası kendisine çoğalan olur, nice günlerde kullanır. Nafiye annemize bu desteği sağlayıcı valimize teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ninesinin mutluluğuna etmen olanlara teşekkür fail Samet Çelik Bilican birlikte, “Biraz gün ilk ninemin çok sevdiği ineği dağdan düşerek öldürme olmuştu. Hepimizi etraflıca üzdü. Sıhhatli olsun zaman valimiz, kaymakamımız vasıtasıyla bire bir keş ödül edildi. Ninemin bu isteğini adına getiren herkese teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık bile tırı vırı teslimi sırasında cep telefonuyla görüntülü namına Nafiye Bilican’ı arayarak benzeri süre görüştü. – HAKKARİ

Share: