Hüküm mağduru köpeklere müzikle terapi

– Momentum mağduru köpeklere müzikle tedavi

Sokak köpekleri ‘Ney’ dinletisiyle uysallaşıyor

MANİSA – İnsanlar üzere ruhun gıdası olan çalgı aleti, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kapik Terbiye ve Rehabilitasyon Merkezi’nde psikolojik olarak travması mevcut çıkmaz köpekleri için birlikte tıpkısı terapi yöntemine dönüştürüldü. Şiddete maruz kalmış köpekler, Türk Konuşma Müziği ve tasavvuf müziği ile terapi gören köpekler hem uysallaştırılıyor hem dahi insanlarla olan ilişkileri güçlendiriliyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Köpek Yetişek ve Rehabilitasyon Merkezi alışılmışın dışında bire bir sağaltım yöntemiyle muvaffakiyetli sonuçlar elde etti. Sokaklarda şiddete maruz kalık, ruh bilimsel travması kâin ve ya geçirdiği kazalarla aza kaybı ruhlu köpekler mutat çalgı aleti, Türk Hanek Müziği ve islam gizemciliği müziği ile rehabilite ediliyor. İnsanlarla iletişimi kesilen, uzak duran ve sakatlanan hayvanlara hususi namına seçilen müzikler dinletiliyor. Klasik enstrüman, Türk Konferans Müziği ve islam gizemciliği müziğinden seçilen eserleri dinleyen köpekler bilirkişi eğitmenlerin bile eğitimleriyle insanlarla henüz andıran tıpkı ilgi kuruyor. Müzikli sağaltım yardımıyla uysallaşan ve insanlarla ilişkileri gelişen 30 civarında kapik sahiplendirildi.

“Müzikle otama mufassal yıllar deli dolu yerine geçer tıpkısı otama yöntemi”

Manisa Büyükşehir Belediyesi Köpek Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Bilirkişi Kapik Eğitmeni Serhan Karabey Akıllıca, köpekleri hem sosyal anlamda hem üstelik ustalık anlamda eğitimler verdiklerini belirterek, “Manisa Büyükşehir Belediyesi Köpek Eğitim ve Iyileştirme Merkezi olarak ayrımsız ustalık alanda ayrımsız de içtimai alanda olmak için iki farklı alanda eğitim veriyoruz. Toplumsal alanda artık dışarda şiddete maruz artmış, insanlarla kötüleşen ve evet aza kaybına maruz noksan köpeklerimizi merkezimize getirip burada bire bir takım aşamalardan sonradan tekrardan koca yararına onlarla tekrar dostluğunun pekişmesi için insanlarla olan bağının güçlendirilmesi amacıyla tedaviler uyguluyoruz. Bunların birlikte sunma önemlisi müzikle otama. Müzikle tedavi tafsilatlı yıllar faal kendisine mergup benzeri otama yöntemi. Biz bile merkezimizde önceki önce Türk Müzakere Musikisi gibi rahatlatıcı müziklerle tekrardan hayvanları tedavi ve rehabilite ediyoruz” dedi.

Tedaviden yararlı dönüşler aldıklarını belirten Akıllıca, “Tedavinin çokça faydalarını gördük. Etken adına birlikte kullanıyoruz. Psikolojik namına kötüleşmiş, aza kaybı olan güç ameliyatlar geçiren köpeklerimizi tekrardan burada ehlileştirerek anne itaatlerini vererek birçok projede kullandık. Burada eğitimlerini bütünleyen köpeklerimiz tekrardan insanlarla hukuk kurmaya bitmeme ediyor. Galiba tıpkısı saat verip köpeklerimizi sıkmıyoruz. Müzikle tedavi rehabilitenin tıpkı parçası. Bunun yanında esas itaat ve insanlardan kötülük gelmeyeceğini anlayıncaya büyüklüğünde onlarla koridor geçirmesiyle tedaviye bitmeme ediyoruz. Elan ilk otama verdiğimiz köpekler evet fiziksel evet de ruh bilimi kendisine şiddete maruz eşkal birlikte buraya gelen köpekler. Şu zaman eğitimde olan iki köpeğimiz var, Edi ile Büdü. Bunların uzuv kaybı vardı. Durumları kötüydü. Tedavilerini tamamladıktan bilahare merkezimize kabulünü yaptık” diye niteleyerek konuştu.

“Daha bahtiyar ve huzurlu olmaları için icraat yapıyoruz”

Tedavi sonrası köpeklerin henüz huzurlu ve insanlarla olan ilişkileri hareketli olduğunu belirten Manisa Büyükşehir Belediyesi Afiyet İşleri Dairesi Başkanı Erhan İnce, “Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde ‘yaşama tevakki etmek’ çerçevesinde bizler çalışmaya bitmeme ediyoruz. Daha evvel sokakta şiddete uğramış, travması mevcut, uzuvlarını kaybetmiş ve evet ruhsal kendisine müteessir köpeklerimizi Köpek Yetişek ve Iyileştirme Merkezimizde tedavi ediyoruz. Burada onlara hem müzikle otama yapıyoruz hem üstelik eğitmenlerimizle beraber onlara toplumsallaştırma eğitimleri vererek topluma kazandırılması ve daha bahtiyar ve rahat olmaları için çalışmalar yapıyoruz. Ülkemizde serencam zamanlarda karşıt davranışlar yaşandı. Bunları bizler bile üzülerek takip ettik. Manisa Büyükşehir Belediyesi adına yekpare canlılara ocumak ve ilişik çerçevesinde onların birer birey olduğunu bilincindeyiz. Cansiparane onların tedavisi amacıyla çalışıyoruz. Sokaklarda daha başlangıçta suratsız durumlarla karşılaşmış köpeklerimizi müzikle tedavi ederek sosyalleştiriyoruz. Böylelikle insanlara olan güvenlerini geliştiriyoruz. Vatandaşlarımız buraya gelerek bu canlarımızı sahiplenerek aileleriyle mutlu erinçli zamanlar geçirebilirler benzeri zamanda benzeri canı üstelik sokaktan kurtarabilirler” ifadelerini kullandı.

Share: