Hububat gemilerinin korunmasına müteveccih sözleşme sağlandı

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milel (BM), Ukrayna’dan hububat haiz gemilerin sigortalanmasına imkan verecek prosedürler konusunda uyuşma sağladı.

Transport prosedürleri belgesine göre Ukrayna’nın Karadeniz’deki üç limanından tahıl taşıyan gemiler 10 deniz mili kadar tampon toprak yaratılarak korunacak.

Reuters’ın haberine göre, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Konfedere Uluslar (BM), Rusya’nın işgali altındaki dünyanın gerçek hububat üreticilerinden olan Ukrayna’nın uluslararası piyasalara tahıl ihracına yeniden başlamasına olanak verecek anlaşmayı sabık kamer imzalamıştı.

İki gemi elan yola çıktı

Milli Defans Bakanlığı, tahıl anlaşması kapsamında zaman Ukrayna’nın Çernomorsk limanından iki tahıl gemisinin elan hareket ettiğini açıkladı.

Güney Kore’ye doğru yola çıkan The Ocean Lion, 64 bin 720 titrem akdarı, İstanbul’a makul yola çıkan Rahmi Yağdanlık ise 5 bin 300 ton günâşık küspesi taşıyor.

Mavera yandan, taşımacılık prosedürleri üzerine anlaşmanın imzalanmasından bu yana danışmalar sürüyordu. Nakil ve sigorta şirketleri, tahıl gemilerinin mayın, gemilere evet de mürettebata atak kabil riskler olmaksızın emniyetli yolculuk edeceğine dayalı garanti istiyordu. Bu kabil riskler normalde ölçün ameliyat prosedürleri kapsamında yer alıyor.

“Bu aşama kapsamında trafiğin artacağını umuyoruz”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric prosedürlerin açıklanmasının ardından, “Bu hamle kapsamında trafiğin artacağını umuyoruz” dedi.

Prosedürlerin düzlük aldığı belgede “Etraf hububat haiz gemiler, sivil gemiler evet dahi bu adım kapsamında limanlarda oluşturulan tesislere saldırıda bulunmayacaktır” ifadesi meydan aldı.

Üzerinde belli prosedürler kapsamında İstanbul’daki Alay Malay Eş Güdüm Merkezi hububat koridorundan geçmesi planlanan gemiler karşı Rus, Ukrayna ve Türk silahlı kuvvetlerine bilgi verecek.

Bu bilgiler çerçevesinde hububat koridorundan geçen gemilerin 10 bahir mili yakınına askeri vesait yaklaşmayacak.

“Hububat Koridoru” Sazak Limanı’nı öne çıkarttı

 

DOĞRU Partili Çelik’ten ‘hububat koridoru’ açıklaması

 

Rusya, planlanan tahıl dış satım hacmini düşürebilir

 

Share: