HSBC’den ‘altın komite’ açılımı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

İngiliz bankası HSBC, Çin’deki envestisman bankacılığı iştiraki bünyesinde Çin Kızıl Fırka (ÇKP) komitesi kurdu. İngiltere merkezli vezneci ülkede bu yönde aşama adan önceki yabancı vezneci olarak tarihe geçti. HSBC’nin bu hamlesi bankanın Pekin yönetimi ile Batı ortada kalarak yüz yüze olduğu gerilimi gözler önüne seriyor.

Financial Times’ın (FT) haberine göre İngiltere merkezli borç vereninin Çin yatırım bankacılığı birimi olan HSBC Şangay Taşınır Kıymetler mail zamanda ÇKP komitesi oluşturdu. bahis konusu dokuma HSBC’nin 2015 yılında başlattığı eş girişimdeki hisselerini Nisan ayındaki yüzde 51 seviyesinden yüzdelik 90’a çıkarmasının peşi sıra gerçekleştirdi.

Beş Altı şubeden oluşabilen benzeri ÇKP komitesi, Çin şirketler yasası tarafından mecburi kılınıyor. Ancak encümen oluşturma düzenlemeleri ülkedeki yabancı finans grupları ortada uygulanmıyor. Komite genellikle Çin Altın Partisi üyesi olan üç yahut daha aşkın çalışandan oluşuyor. Komiteler, aynı iştirakçi sendikası oluşturulması ve öğür temsilcilerinin şirketin üst kademelerine yerleştirilebilmesi olmak üzere ikili tıpkı amaca bakım ediyor. Komiteler öğür temsilcilerinin bazen durumlarda başkanlık ve yönetici rolleri gibi yüksek basamak görevlere getirilmesine imkan sağlıyor.

HSBC’nin bu hamlesi, özge yabancı bankaların birlikte tıpkı yolu strateji etmesi yönünde kalın oluşturacak. Bazen Günindi menşeili bankalar akıbet iki yılda Çin anakarasında söylenegelmiş kıymetler birimlerinin ve aracılık operasyonlarının eksiksiz mülkiyetini almalarının arkası sıra alt kurul oluşturmaları gerekip gerekmediğini inceliyorlardı.

FT haberinde konuyla ait bilgisi olan tıpkısı emanet, “Bu karar HSBC’nin geleceğini nerede konumlandırdığı üzerine önemlidir. Vezneci, hususi şirketlere ne büyüklüğünde ergenleşmek istediğine dayalı yıldızlı görüşleri olan tıpkısı otokrasi ile bağlarını güçlendiriyor” dedi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak HSBC, Çin ile Mağrip ortada tırmanan jeopolitik rakiplik nedeniyle en çok arada artan küresel şirketlerden biri. Merkezi Londra’da olan Vezneci kârının neredeyse tamamını Hong Kong’daki işlemlerinden sağlıyor. Banka Çin anakarasında etkili tıpkısı tevessü üzere konumlanmış durumda.

Bankanın içerisinde bulunduğu ikilemi yansıtan tıpkısı izah dahi Mayıs ayında HSBC’nin en iri yatırımcısı Ping An’dan gelmişti. Yatırımcı rastgele iki bölgeyi ayrımsız anda yönetmenin önümüzdeki yıllarda imkansız ağıl geleceği konusunda uyararak, bankanın doğu ve günindi birimlerine bölünmesi çağrısında bulunmuştu. HSBC ayrımsız zamanda Hong Kong’daki yaptırımları zımnında, bölgedeki ticari ve politik istikrarsızlıklar üzerine Çin, BENDE ve İngiltere’deki politikacıların sıklıkla murat tahtasına yerleştiriliyor.

HSBC, ÇKP komitesi için değerlendirme yapmayı reddetti. Ancak bankaya andıran kaynaklar, komitenin Çin cesamet şirketlerine benzeyen temas dümen rolüne topluluk olmayacağını vurguladı. FT’nin haberine bakarak banka ÇKP komitesini bu ayın başlarında kurdu.

HSBC Şangay, Irene Ho vasıtasıyla yönetiliyor ve bankanın Asya-Pasifik’in adam CEO’su David Liao vasıtasıyla denetleniyor. Bankanın Şangay birimi danışmanlık, ilk halka arzların yürütülmesi ve taşınır kıymet ticareti kabilinden yatırım bankacılığı hizmetleri veriyor. HSBC’nin Çin anakarasında yaklaşık 7.000 çalışanı var. HSBC’nin bölgedeki personel sayısı farklı ecnebi menşeili finans kuruluşlarından çokça henüz aşkın.

HSBC’yi ayırma teklifi kabul görmedi

 

Dev İngiliz bankasından esmer mal tezkiye itirafı

 

Para devleri iki ara sıra derede

 

Share: