Hoşlanma festivali “Konya GastroFest” başladı

Konya’nın yemek kültürünün tanıtılmasının yanı sıra Türkiye’nin değişik lezzetlerinin da görücüye çıkacağı “Konya GastroFest” başladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Hava, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla Konya Büyükşehir Belediyesince Atalar Bahçesi’nde düzenlenen ve 3 dolaşma sürecek festivalin açılış töreninde, yüzlerce almanak ayrımsız birikimin, başşehir Selçuki’nun binlerce yemeği, şerbeti, sofralara hususi tarifleri 1-4 Eylül’üstelik Konya’da, gastronomi meraklılarıyla buluşacağını söyledi.

Konya mutfağı amacıyla “Yiyen hayran, yemeyen nadim” dendiğini hatırlatan Alım, “Konya Mutfağı; Çatalhöyük’te doğan medeniyetlerle başlayan, Selçuklu saraylarında gelişen ve Mevlevi yol yordam ve erkanıyla yoğrulan majör tıpkı birikimdir. Dünyada tek abide mezarı olan, Mevlevi dergahının kelle aşçısı Ateşbazı Iye, Konya mutfağımızın, çok kocaman tarihi ayrımsız ismidir.” dedi.

Türk kültüründe yemeğin, sofrayla özdeşleştiğine değinen Alım, sofranın, etrafında bağlanak ve beraberliğin sağlandığı, misafirlerin ağırlandığı bire bir öncü olduğunu dile getirdi.

“Konya mutfağı, milyonlarca insanı aynı araya getirmeye devam edecektir”

Çalım, ünü Türkiye’yi aşan Konya yemeklerinin birer işaret olduğunu belirterek, “Bu markayı uluslararası platformlara taşımak hepimizin görevidir. Konya mutfağının bu potansiyeli vardır, bu lezzeti vardır. Mevrut, bu lezzeti görmüştür, tatmıştır ve inanın; gittiği seçkin yerde Konya mutfağını hayranlıkla anlatmıştır. bu haysiyetle gastronomi kültürüyle Konya mutfağı, Büyükşehir Belediyemizin yoğun çalışmalarıyla inşallah toptan tıpkı bellik olacak. Adeta etrafında kurulduğu muhabbetlerle gönülleri doyuran, Konya’nın insanlık birikimini, hoşgörüsünü, gelişigüzel hayat ahlakını dünyaya transfer vesilesi olan Konya mutfağı, milyonlarca insanı ayrımsız araya getirmeye devam edecektir.” diye konuştu.

Sofralardan hisse senedi yerlerine büyüklüğünde rastgele alanda israfın önlenmesi amacıyla şişman ceht sarfiyat fail Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a hassasiyetinden dolayı teşekkür eden Alım, “Rate Atılan Hareketi israfın önlenmesinde bizim bildirme nazik gücümüzdür. Akim Atılmış Hareketinin mutfağımızdan başlayarak evlerimize, dükkanlarımıza, hareket yerlerimize, kamu gurur ve kuruluşlarımıza, üniversitelerimize kadar değme yerde bir firez haline dönüşmesi sunu iri hedefimizdir. Bu tasavvur üzere bile hepimizin canla başla çalışarak, akim atığı hayatımızın aynı parçası haline dönüştüreceğine inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Konya GastroFest’te yemeğin hikayesinin bile anlatılacağı bire bir beyin oluşturuldu

AK Parti Genel Başbuğ Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Mecnunca Mahirane ise yemeğin ayrımsız medeniyet olduğunu, evlerde pişen aşın kardeşliği, beraberliği pekiştirdiğini dile getirdi.

Yordamlı, Konya’nın 10 bin almanak medeniyetinde yer edinmiş tamlık kemirmek çeşitlerinin “Konya GastroFest”te sergileneceğini belirterek, “İnşallah günümüz fazlalaşan olsun. Bereketimiz taşsın, dökülmesin. İsraftan ırak, paylaşmayı bilen, yemeden içmeden yemeğini değil, merhametini, sevgisini, barışını Konya’dan bütün dünyaya duyurmaya çalışan, bu vesileyle manevi iklimini temas ortamda artırmaya çalışan Konyalı hemşehriler namına, biz bize yakışanı yaparak, bu festivalde eminim çok domuzuna görüntülerle, haddinden fazla pir dostluklarla, arsıulusal namına gelen katılımcılarımızla oluşturduğumuz bağlarımızla Konya’mızı çokça henüz nazik aynı medeniyet halinde tanıtma imkanı buluyoruz.” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Şehremini Kasıt İbrahim Altay üstelik Konya GastroFest’te yemeğin hikayesinin da anlatılacağı tıpkısı iş oluşturduklarını anlatım ederek, “Konya mutfağının Çatalhöyük’le yoğrulan, Selçuki sarayında pişen ve Mevlevi mutfağında olgunlaşan öyküsü, Konya GastroFest’te genişlik iyice etkinliklerle adeta baştan hayat bulacak. GastroFest kapsamında yapılacak söyleşiler, konserler, müzikaller, çocuklara müteveccih etkinlikler ve kemirmek yarışmalarıyla, festivalimiz ayrımsız ziyafet havasında gerçekleşecek.” ifadesini kullandı.

Üniversitelerin aşçılık bölümünden mezun olan öğrencilere kuşakları giydirildi.

Mevlevi mutfağı aşçısı Ateşbaz Veli türbesinden getirilen sodyum klorür, Emine Erdoğan, Bakan Çekicilik ve katılımcılar aracılığıyla toyga çorbasına atıldı.Share: