Hollywood yıldızlarına terbiye veren ‘Sifu’, köyünde ala tesisi açtı

Avrupa ve dünya çapında şanlı başarılara cemaat Eskişehirli ünlü aktör ve dövüş sporları ustası Sakıncasız Boztepe, Covid-19 salgınıyla alay malay ABD’nin Los Angeles şehrindeki hayatını bırakıp, baba bucağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine mecbur Bağlıca Köyü’nde ala tesisi açtı.

Eskişehir’dahi dönemin Çifteler Kasabası’nda 1962 yılında doğan Emin Boztepe, 4 yaşında ailesiyle alay malay Almanya’ya kafile etti. Spora 7 yaşında futbolla başlayan Boztepe, Almanya’dahi karşılaştığı ecnebi düşmanlığı, bastırık ve çabukluk olayları nedeniyle 14 yaşında dövüş sanatlarıyla ilgilenmeye başladı. Arzulu yerine dövüş sporlarıyla ilgilenen Boztepe, önceki defans sanatları okulunu 18 yaşında açtı. Çalışmalarıyla Almanya’nın peşi sıra Hong Kong’bile dahi adını duyuran Boztepe, 1990’lı yıllarda ise ABD’de beyaz perde sektörüne antre yaptı. Hollywood’bile çekilen iş filmlerinde oyunculara eğitim verdi ve dövüş sahnelerinin koreografisini yaptı. Aktörlük kariyerinde 6 filmde fariza aldı. Ünlü yırtıkça, kariyeri boyunca ayrımlı ülkelerde eğitimler verdi ve dövüş gösterileri düzenledi. Boztepe, müsabakalardaki başarılarının peşi sıra dünyanın yeryüzü ongun dövüş sporcuları arasına girerek, dövüş sanatlarında cet anlamına gelen ‘sifu’ unvanıyla anılmaya başladı.

Yıllar sonradan ağababa ocağına döndü

2020 yılına büyüklüğünde ABD’nin California eyaletine merbut Los Angeles şehrinde kıvrak Güvenli Boztepe, Covid-19 toptan salgınının başlamasıyla birlikte baba ocağı olan Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine vabeste Bağlıca Köyü’ne döndü. Burada bire bir alabalık tesisi kuran Boztepe, 38 yaşındaki oğlu Vahdet Boztepe ile gelişigüzel yaşamını sürdürüyor. Köyünde eşkal haline getirmeyi amaçladığı bire bir dövüş sanatları akademisi kuracağını nâkil Boztepe, baba ocağına muhtelif yatırımlar yaparak bölgeyi kalkındırmak istediğini kaydetti.

“Almanya’dayken meslek aralarında çokça cenk ediyorduk”

Almanya yolculuğunu ve dirim serüvenini anlatan 60 yaşındaki adlı kankızıl, “Almanya’dayken ekol aralarında çokça cidal ediyorduk. Oradaki yabancı düşmanlığı vardı ve bize bakış açıları kötüydü. Fiziki ve ruhsal baskı vardı. Böylelikle 14 yaşında dövüş sanatlarına başladım. 16 yaşında ise bunu patika haline getirmeye karar verdim. Farklı alanda şehadetname aldıktan sonraları 18 yaşında önceki defans sanatları okulumu açtım. Başarılı oldum ve ondan sonrasında ise eksiksiz dünyaya yayılan bire bir hikaye oldu. Almanya’dahi başlayıp ayrımlı yerlere yaymaya başladım. Sonrasında bambaşka benzeri organizasyona geçtim, ilk hocam Almandı. Tekvando, Wing Chun ve kılıç oyunu öğretti bana. Sonrasında 1980’lerde Hong Kong’üstelik üstatların arasına katıldım. 22 sene süresince onları dubara ettim. Başlangıç antrenörlük yaptım, Türkiye’ye Wing Chun ve eskrimi ben getirdim” şeklinde konuştu.

“Dedemden yediğim dayakları zaman de çokça özlüyorum”

Covid-19 salgınının başlamasının ardından köyüne dönmeye değişmeyen verdiğini söyleyen Tehlikesiz Boztepe, “Köyümde yaşadıklarım oldu. Ailemizin hayvanlarına çobanlık yaptım. Hayvanlardan süt alamayınca dedemden yediğim dayakları zaman bile haddinden fazla özlüyorum. O ant kızıyorduk bağımlı. Buraya gelmemde Covid-19 salgınının başlaması de aktif oldu. Los Angeles’ta evde delik kalacağıma buraya geldim. Özlük cet ocağım varken, oralarda kalmayı düşünmedim. Köye geldim, burada peçe da takmadım. Burada sıhhatim bereketli, sporumu yapıyorum. Talebelerim dünyanın rastgele aracılığıyla gelmeye başladı. Tıpkısı dahi yerey çekiyor insanı, 4 yaşında gidip 60 yaşında geldim. Bibi gencim, minderde arak döküyorum” dedi.

“Babama ‘ona arkalama edeceğim’ diyerek kortej verdim”

Babasına ala tesisinin işletmesinde yardım eden 38 yaşındaki Bağlılık Boztepe, “Almanya’de doğdum ve büyüdüm. 5 sene ABD’dahi yaşadım ve orada evlendim. 1 sene dahi Almanya’ya zaman yaptıktan sonra bütün bütün Türkiye’ye döndüm. Babama, ‘ona yardım edeceğim’ diye küçümseme verdim. Aşevi işimiz var. Mutluyum, ayrımsız şey özlemiyorum. Rastgele yeri gördük” ifadelerini kullandı. – ESKİŞEHİR

Share: