Hollanda’da ekol sevap gayrisıhhi azık satan dükkanlara cevaz verilmeyecek

Hollanda hükümeti, çocuklarda obezite sorunlarıyla mücadele etmek amacıyla, okulların yakınında gayrisıhhi gıda ürünleri satan “fast food restoranları” açılmasına cevaz vermeyecek.

Hükümet, çocuklara müteveccih sağlısız gıda reklamlarına üstelik sınırlama getirecek ve 18 yaşına büyüklüğünde olan çocukları murat düzlük reklamlar yasaklanacak.

Sağlık, Bolluk ve Spordan Mesul Ululuk Bakanı Maarten van Ooijen’e göre, Hollanda’birlikte dallar beyninde obez’te sorunu her an büyüyor. Şu anda Hollanda’da rastgele 6 çocuktan biri çok kilo sorunu yaşıyor. Kâh bölgelerde, bu heybet seçkin 3 çocuktan 1’ine kadar çıkıyor.

Hükümetin bugüne kadar aldığı önlemlerin ve denetimin ev olduğunu vurgulayan Hollandalı nazır, bu konuda yeni bri kanuni düzenleme hazırladı.

Bakan van Ooijen eliyle hazırlanan düzenlemde, Hollanda’daki belediyelere, okulların yakınıdaki sağlıksız azık satan kafe ve restoranları zecir yetkisi getiriliyor.

Belediyeler, mekansal planlamanın beraberinde, okullar civarındaki kafe ve restoranlarda  satılacak besin maddelerine de değişmeyen verecek.

Okullar civarında, “Gayrisıhhi gıda tedarikçileri” yerine aşina  “abur cubur satan yerler ve fast food restoranlarına” icazet verilmeyecek. Aranjman, kullanılmamış açılacak hisse senedi yerlerini kapsayacak.

Eskimemiş aranjman ile çocuklara müteveccih sağlıksız gıda reklamlarına üstelik sınırlama getirilecek. Gayrisıhhi azık reklamlarının, 18 yaşına kadar olan gençleri uğur alması yasaklanacak.

Daha Çok Disney karakterlerinin resimlerini çikolata kalıplarına yahut gayrisıhhi şekerlemelere çalmak türlü olmayacak.

Hollanda hükumeti, toplumu henüz fazla sağlıklı tagaddi, spor ve egzersize heveslendirme edecek.  Talih genelinde “dosdoğru meslek kantinlerinin” sayısı arttırlacak.  Hükümet,  2040 yılına kadar tam okullarda birer “sağlık koordinatörünün” görev yapmasını de hedefliyor.

Yol ve bisiklet yolları daha iyi ayla getirilecek. Okullar ile spor kulüpleri beyninde elan fazla işbirliği sağlanacak.

Hükümet  obezite sorunu dinç  insanları bile elan aşkın destekleyecek.

Hollanda’daki yetişkinlerin yarısının çok kilogram sorunu yaşadığına meni fail van Ooijen, günlük yaşamda insanların sonsuz gayrisıhhi seçimlere yönlendirildiğini söyledi.

Şevket Bakanı van Ooijen, “İnsanlar, ne yiyip içeceğine kendisi karar verebilmeli ancak bu müstakil seçim, çokbilmiş pazarlama ve etrafımızda sonsuz büyüyen fast food çeşitleri nedeniyle nazik benzeri sıkıntı altında. Hükümet yerine bunu dengelemek istiyoruz” dedi.

Share: