Hekim Fırat: “Gaflet Uykusu Apnesi his yetmezliği gibi hastalıkları önünü açıyor”

Hekim Fırat: “Uyku Apnesi his yetmezliği kabil hastalıkları önünü açıyor”

ANKARA Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırı Hastanesi Gaflet Polikliniği sorumlusu Prof. Dr. Selma Fırat, “Toplumda şeker ve astım hastalığı kadar kesif tanıdık Obstrüktif dalgı apne hastalığının erken tedavisinin yapılması, hastayı giderek gelişe bilecek his damar hastalıklarından özellikle tansiyondan, duygu yetmezliğinden belki bile ölümden sakınmak açısından sonuç adım önemlidir” dedi.

SBÜ Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırı Hastanesi Gaflet Uykusu Polikliniği sorumlusu Prof. Dr. Selma Fırat, son zamanlarda ciddi çoğalma gösteren ve otama edilmediği takdirde ise ölümle sonlanabilecek büyüklüğünde tehlikeli etkiler gösteren Uyku Apnesi hastalığını İhlas Bilgi Ajansına değerlendirdi.

Dalgı Apnesi’nin his damar hastalıklarının yanı sıra özellikle tansiyon ve ruh yetmezliği gibi hastalıkları önünü açtığını dile getiren Prof. Dr. Fırat, hastalığın gaflet uykusu sırasında kayırıcı solunum amacında tekrarlayan, tam ya dahi bölümsel tıkanmalar sonucunda gelgel akımının kesilmesiyle meydana geldiğini belirtti.

Prof. Dr. Fırat Gaflet Apnesinin yeryüzü kocaman belirtisinin horlama olduğunu rapor ederek, “Horlama anca hafif, cılız bire bir horlama değil, tutkun kapılar arkasından üstelik duyulabilen, haftada 4-5 günden aşkın haddinden fazla erdemli dokunaklı horlamadır. Horlamalar bu gelgel akımının azalmasına, kesilmesine ilişkin kendisine gelişen apnelerle kesilmekte düzensiz benzeri şekilde olmaktadır. Yani bütün tün aynı horlama değil araya giren apnelerle ağır aksak ayrımsız horlama vardır. Bunun yanı sıra hastalar bu apneler cihetiyle yoğun uykuya geçememekte sık sık uyanmakta ve bu sebeple ruz şiddetli uyku haliyle dalgınlık ve unutkanlıkla karşımıza çıkmaktadır. Hastalarda tün apneler sırasında kalan bire bir solunum çabası peki ve buna bağlı olarak şeb terlemesi kesif görülür. Alelhusus üzeri bölgesinde göğsün dolay kısmında, ensede ve kafada terleme olur. antrparantez sabahları ağız kuruluğu çokça kesif gördüğümüz tıpkısı şikayettir. Sabahleyin ser ağrıları migren tarzı esas ağrıları çokça yoğun karşımıza kazanç. Bağır ağrısı, ahşa yöre bölgesinde külfet hissi, çarpıntı, tartım problemleri hastalarda gibi” şeklinde konuştu.

“Dalgı Apnesi arz çok sorumluluk ve beyin çevresinin geniş olduğu insanlarda görülüyor”

Gaflet Uykusu Apnesinin yeryüzü büyük sebeplerinden birisinin kilo olduğunu vurgulayan Fırat, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Henüz çokta santral tipte kilogram ahiz dediğimiz boyun çevresinin ve bellek çevresinin serbest olduğu hastalarda sık oluyor. Boyundaki bu yağlanma içeride teneffüs yolu bölgesinde birlikte yağlanma artışına ve hava yolunun daralmasına amil oluyor. Bunun dışında koca başlamak ta sınırlı benzeri risk faktörü. Bu hastalığa erkekler seçme yaşta kadınlardan daha menus oluyorlar. ‘Gaflet Uykusu apnesinin yer eke etkilerini tığ ihtisas yaradılış sistemi üstünde görüyoruz. Bu tekrarlayan kan kesilmeleri sevimli uyarıya etmen oluyor. Bu gelişigüzel soluk kesilmesinin böylelikle âdeta uyanmalarla ruh ritminde bire bir aksaklık bir artma oluyor. Bunun birlikte tansiyonda yükselmeler oluyor. Tüm huy sisteminde problemler oluşuyor. Şeb süresince tekrarlayan müvellidülhumuza düşmeleri sebebiyle birlik organlarda ve beyinde hele felce kadar gidebilen zehir sonuçları var.”

“Dalgı Apnesi his yetmezliği kadar hastalıkların önünü açıyor”

Uyku Apnesinin mutlak tedavi olunması gereken hastalık olduğunu altını çizen SBÜ Ankara Atatürk Sanatoryum Yetişek ve Araştırı Hastanesi Gaflet Uykusu Polikliniği sorumlusu Prof. Dr. Selma Fırat tedavi şekilleri karşı de bilgiler verdi.

-Fırat, gaflet hastalıklarının tedavisinde hastanın riziko faktörlerinden, ırak durmasını sağlamanın önemine değinerek, Söz Gelişi kiloluysa muhakkak zayıflamasını istiyoruz, sigara içiyorsa-etil alkol alıyorsa bunlardan uzak durmasını öneriyoruz. İlaçlar alıyorsa bunlar karşı zaruri uyarıları, gerekirse değiştirmeleri gerektiğini öneriyoruz. Bunun dışında hastalara etraflı bir kayırıcı teneffüs yolu muayenesi yapılıyor, Burunda veya boğazda bire bir iş varsa bunların düzeltilmesi gerekiyor. Ayrıca hastalığın ağırlığına, şiddetine göre birlikte alet tedavisi öneriyoruz. Toplumda şeker hastalığı büyüklüğünde, astım hastalığı büyüklüğünde kalın görülen Obstrüktif gaflet uykusu apne hastalığının erken tedavisinin yapılması, hastayı gitgide gelişe bilecek his huy hastalıklarından hele tansiyondan, ihtisas yetmezliğinden ihtimal üstelik ölümden sakınmak açısından akıbet evre önemlidir ” açıklamasında bulundu.

Share: