Hedef Bakan’dan İçişleri Bakanı Soylu’ya: “Kendine Bindi Olacak Ayrımsız Trol Ordusunu Devletin Parasıyla İstihdam Ediyor Musun? Bunların İçinde Akraban…

Fen: ABDULLAH ÇELEBİ- Müşteri: KERİM UĞUR

CHP İzmir Milletvekili Hedef Vekil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun özlük siyasi çıkarları amacıyla Itimat Genel Müdürlüğü bünyesinde 500’e mümasil siber bilişim uzmanı çalıştırdığı iddialarını gündeme getirerek, “İçişleri Bakanı olarak kamunun güvenliği üzere çalışmanız gerekirken, cürüm ve suçluyla savaş etmeniz gerekirken, içtimai medyada size bindi olacak tıpkısı trol ordusunu devletin parasıyla istihdam ediyor musunuz? Bunun içerisinde yakınınız var mı? Ayrıca demincek soruyorum bunu bile akrabanız var mı? Sizinle tıpkısı soy ismi haiz, sizinle soluk bağı olan, bir numara- ikinci- üçüncü merhale soluk bağı olan insan var mı bu 500 güç içerisinde” dedi.

Polislerin özendirme ödemelerinin bağan tutulduğu, polis güçleri intiharlarında gösterişli artışlar yaşandığı ve serencam namına da Güvenlik Umumi Müdürlüğü bünyesindeki siber bilişim uzmanlarından İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat için “trol ordusu oluşturulduğu” iddialarını gündeme haiz CHP İzmir Saylav Gaye Vekil, ANKA Malumat Ajansı’na izahat yaptı.

“POLİSE AYDA 300 TL PROMOSYON”

Vekil, polislerin promosyon ödemelerinin ayrıksı kurumlara bakarak çokça düşük olmasını bire bir istifham önergesiyle TBMM’nin gündemine getirdiklerini anımsatırken, şunları söyledi:

“2 bin- 3 bin personeli olan kurumlar 3 sene üzere 20 bin TL- 30 bin TL- 40 bin TL kadar rakamlarda teşvik bedeli aldılar. Söz Temsili Doğruluk Bakanlığı 3 sene amacıyla 25 bin lira aynı promosyon sözleşmesine imza attı. Demin hakeza olunca ben de 2015 yılından beri polislerin ve askerlerin isim haklarıyla ilgilendiren etkin aynı milletvekili kendisine şunu sordum; birincisi, 2 bin personeli olan çekicilik 30 bin teklik teşvik sözleşmesine evvelce adına imza atarken siz bozukluk 5 yıllık barışma imzaladınız? Siz illet polisin 5 yılını kapsayacak tıpkı kavil imzaladınız? İkincisi, bozukluk taksitle barışma yaptınız, ayda 300 teklik 300 teklik? Üçüncüsü, münasebet 3 sene adına hesap ettiğinizde ayrıksı gelgel, Küçük Asya Üniversitesi sanırım, 40 bin lira alıyor… Hastalık polis 3 yıl üzere bugünkü rakamlarla hesapladığınızda 10 bin 800 liralık alıyor. Itimat Umumi Müdürlüğü artacağını söylüyor. Amma mütezayit rakamın bir önemi namevcut. Çünkü enflasyona karşı parayı korumuş olacak. Şişkinlik oranında bile arttırılabileceğini sanmıyorum.”

“POLİSE ‘ŞEREFSİZSİN’ DİYEN HAKKINDA YANLIŞLIK DUYURUSUNDA BULUNSALARDI”

Bu soruları sorduktan bilahare çokça sayıda polis güçleri memurundan destek mesajı aldığını vurgulayan Misyon Nazır, şöyle bitmeme etti:

“Polisler haddinden fazla hastalıklı bu konuda. Şu dakika 330 bin personel içerisinde az daha tamamına yakınının evet sağlam mevduat hesabı borcu var ya kredi kartı borcu var. Baskı koşullarda görevlerini yapıyorlar. Bunların haklarını sorduğumuz üzere Emniyet Genel Müdürlüğü dezenformasyon yaptığım gerekçesi ile hakkımda cürüm duyurusunda bulunacağını söyledi. Deminden neresinden bakarsanız bakın elle tutulur bir molekül değil bu. Birincisi, ben polisin hakkını savundum, gerçekte güvenlik genel müdürünün yapması gerekeni yaptım. İkincisi, güven umumi müdürlüğü tıpkısı mebus üzerine yanlışlık duyurusunda bulunacaksa bu polise ‘şerefsizsin’ diyen AKP Mersin Mebus karşı olmalıydı. Polise hakaret edenle ait aynı madde yok. O polislerde açığa alındı. Ego üstelik polisin hakkını savunduğum için yansıtma ile karşı karşıya eksik oldum. Ama benim amacıyla bunun benzeri önemi namevcut. Elhak biz bu işi bunun üzere yapıyoruz. Bunun sonucu hangi olursa olsun, bu tıpkısı hak mücadelesi. Polisin ve askerin yanı sıra olmaya devam edeceğiz. Şu dakika bana yapılan benzeri ihbariye bulunmayan. Fezlekeyi hazırlayıp meclise gönderecekler. Doğrusu bambaşka fezlekemiz birlikte var. yegâne henüz ilhak olacak.”

VEKIL SOYLU’YA: SENİN TROL ORDUN MU VAR?

Meram Icra Vekili, aynı istifham önergesiyle TBMM gündemine bile taşıdığı “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun öz siyasal çıkarları amacıyla Itimat Umumi Müdürlüğü bünyesinde 500’e yakın siber bilişim uzmanı görevlendirdiği” iddialarıyla ilişik ise şunları söyledi:

“Bu çokça zamandır konuşulan bire bir mevzuydu. Karanlıkta küsurat yönleri vardı. T24’ten Tolga Şardan ayrımsız paragraf yazdı bu konuyla ilgilendiren. Bizim açımızdan dahi bazı konular aydınlanmış oldu. Biz öz bildiklerimizi ve o köşe yazısında yazılanları bire bir istifham önergesi ile meclise taşıdık. Özetle şurası söylüyoruz; senin bir trol ordun var, kişisel, siyasi ikbalin üzere bu trol ordusunu kullanıyorsun ve bunlar devletin memuru haline gelmiş. Kuşkusuz devletin memuru haline gelmişler? 2016 yılında sâdır benzeri KHK ile süreli namına çalışmak için siber bilişim uzmanı adı altında 500 şahsiyet kadroya Itimat Genel Müdürlüğü tıpkı saha açmış. Amma bunlar taşeron. 2017 yılında devlette müteharrik 1 milyon taşeronun çap kadrolarına geçirilmesi söz konusu olduğunda Süleyman Aristokrat bu 500 kişinin birlikte cesamet kadrolarına geçmesi için benzeri komisyon oluşturuyor. Fakat bu 500 insan, tamam miktar 496 âdem, bakanlığa gidince değişiyor. Orada çalışanlar değil bambaşka adlar ekleniyor, sav bu. Tığ bu iddiayı sorduk. ve alt kurul üyeleri bunun kanuncu olmadığını söylüyorlar, altına imza atmıyorlar. Bu komisyon üyeleri çeşitli illere cımbar ediliyor, feyiz ettirilmiyorlar. Sorularımızdan biri bu. Bu kanıt akıllıcasına mu? İkincisi, bunların içerisinde sizin mümasil emek arkadaşınız var mı? Üste deminden soruyorum bunu dahi akrabanız var mı? Sizinle tıpkı aile adı haiz sizinle soluk büyü olan bir numara, ikinci, üçüncü mertebe zaman büyü olan koca var mı bu 500 dirilik içerisinde?”

“DIPLOMA VEREN KOMİSYON ÜYELERİ TERFİ ETTİRİLDİ” İDDİASI

Bu siber bilişim uzmanlarının alımı için icazet veren ikinci komisyonla ait da azrail tıpkısı iddiayı gündeme getiren Icra Vekili, şöyle bitmeme etti:

“Buna diploma veren ikinci alt kurul birlikte kanuncu olmamasına rağmen, sav o ki, çokça gür yerlere terfi ettirilmiş. Yurtdışı görevler almış. Biz bunu soruyoruz. İçişleri Bakanı adına kamunun güvenliği için çalışmanız gerekirken, suç ve suçluyla uğraş etmeniz gerekirken, içtimai medyada size bindi olacak tıpkısı trol ordusunu devletin parasıyla istihdam ediyor musunuz? Bunun içerisinde yakınınız var mı? Bunlar çabucak sizin panel çalışmalarınızda rakiplerinize karşı benzeri yarar temin etmek için hem AKP’dahi hem da tehalüf partilerinde, AKP için çalışıyorlar mı? Bu insanların maaşlarını azamet öderken, siz elbette bunu zat siyasal çalışmalarınızda, açık oturum hedeflerinize duyulmak amacıyla kullanabilirsiniz? Bunu soruyoruz. Ne yapmış oluyoruz; saylav adına denetim görevimizi bu istifham önergesiyle yerine getirmiş oluyoruz. Ama tığ bunları sorduğumuzda tabi ayrımsız yanıt gelmiyor, başka şeyler söylüyorlar. İşte ‘siber suçlarla uğraş birimine saldırdı’. Ego siber suçlarla savaş birimine saldırmıyorum. Orada hakkıyla görev yapan polis arkadaşlarımı bu işin dışında tutuyorum. Bu şekilde giren 496 ustalık personel süresince trollük yapmayan, işini hakkıyla yapanları üstelik dışarıda tutuyorum. Bize toplumsal iletişim araçları hesabı üzerinden saldıran, Aristokrat’nun muhaliflerine hücumcu, devletin parasıyla fehamet memuru olarak yan gözetmemesi gerekirken onun personeli kabilinden çalışanlar amacıyla bizim istifham önergemiz.”

“SOYLU’NUN CUMHURBAŞKANLIĞI HEDEFLERİ OLDUĞU BİLİNİYOR”

Garaz Bakan, Soylu’nun bu trol ordusu ile benzeri zamanda AKP süresince da emir mücadelesi yürüttüğü iddialarını birlikte dile getirirken, şunları söyledi:

“Var filhakika öyle bir buyruk mücadelesi. Süleyman Soylu’nun Cumhurbaşkanlığı hedefleri olduğu biliniyor. Sedat Peker’in ifşalarından sonradan bu hedefler sekteye uğradı. İtibar kaybetti. Yaptığı kamu çalışmalarda de açıklamalarında üstelik hukuka kapalı olmadığını, hususiyet dışı dahi cereyan edebileceğini, aynı suçlunun iadesi anlaşmasıyla ilişik gerekeni yapmasına lüzum olmadığını, deport edip paketletip gönderebileceğini… Yakında tıpkı Sırp mafya lideri İstanbul’bile öldürüldü, sanırım. Bununla ilişik mukaddema açıklaması var. Diyor ki biz tek kanun manuna lüzumlu namevcut, bunu deport ederiz, siz paketler götürürsünüz. Yani ülfet tanımıyor. ya birlikte biz binayı yıkarız, hususiyet bilahare gelsin diyor. Elan evvel bunula ilgili yaptığı izahat var. Yani ülfet tanımayan dili ile nâr dili kullanan, AKP ortamında da tıpkısı nüfuz mücadelesinin aynı parçası adına gören ve İçişleri Bakanlığı’ndaki personelin yetkisini, etkisini dahi bu mücadelenin ayrımsız parçası olarak kullanan bire bir yanay görüyoruz. ve bunu biz aynı soru önergesi adına veriyoruz. Bakalım nasıl karşılık verecek Aristokrat.”

“POLİSİN PARASINI BU TROLLERE Mİ HARCIYORSUN”

Attığı tweetlere Süleyman Aristokrat adına vekil yardımcılarının cevap verdiğini aktaran Misyon Bakan, sözlerini şöyle noktaladı:

“İki vekil yardımcısı var İsmail Çataklı ve Mehmet Ersoy. Bunlar Tasavvur Vekil’a yanıt yetiştirme nazir yardımcıları. Ayrıksı işleri, güçleri yok, güvenlikle falanca uğraşmıyorlar. Arada Bir bana Inanma Umumi Müdürlüğü yanıt veriyor, arada bir İçişleri Bakanlığı’nın Basın Tören Düzeni Medya Kat Başkanı karşılık veriyor. Bunların tweetlerini birileri RT ediyor, polisler değil. Polisler benim tweetlerimi RT ediyor. Çünkü onların hakkını ego savunuyorum. Bunların tweetlerini RT edenlere baktığınızda takipçisi sıfır hesaplar olduğunu görüyorsunuz. Bütün ayrımsız tweetlerin RT edildiğini görüyorsunuz. Muhtemelen ki birilerinin oluşturduğu trol hesaplar. Ki bunlar? Bu adamlar bozukluk Mehmet Ersoy’u, İsmail Çataklı’yı RT kıymetiharbiye. Bunları kim oluşturdu? Parası kimin cebinden ödeniyor? Herhalde bunlar maaşla istihdam ediliyor, beyhude bu işleri yapmıyorlar. Herhalde İsmail Çataklı, Mehmet Ersoy icra vekili yardımcısı maaşıyla istihdam etmiyor bunları. ya birlikte Süleyman Aristokrat. Tepede o var çünkü. Bilcümle bu işi kombinasyon eden, o işin başında o var. Bunlar dahi ona sadık çalışıyor. Tığ dahi bunu sorguluyoruz. Sebep kardeşim sebep bunlar varlar. Senin işin gücün bitti, suç ve suçluyla, terörle savaş işin bitti, troller üzerinden, sosyal medya üzerinden rakiplerini kıtipiyoz düşürmeye gitmek evet üstelik onlarla ilişkin algı yönetimi mi düşünmek senin işin diye niteleyerek soruyoruz. evet bile vatansever, ülkesi amacıyla canını veren polis amacıyla vacip tedbiri almıyorsun, parayı buraya mı harcıyorsun diye soruyoruz.”Share: