Hazne ve Maliye Icra Vekili Yardımcısı Gürcan, Maltepe’de hareket insanlarıyla buluştu Açıklaması

Kaynak ve Maliye Vekil Yardımcısı Mahmut Gürcan, düşük getiri politikasıyla iş dünyasının önünü açmaya çalıştıklarını belirterek, “Zaman binlerce aksiyon yeri eskimemiş yatırımlar tahsis etmek üzere kullanılmamış gayretlerde bulunuyor.” dedi.

YANLIŞSIZ Fırka İstanbul İl Başkanlığı Tutum İşleri Birimi’nce İstanbul’un 39 ilçesinde düzenlenmesi planlanan “Iktisat Buluşmaları” toplantısı, Maltepe’birlikte yapılan buluşma ile devam etti.

Hazine ve Maliye Icra Vekili Yardımcısı Gürcan’ın tike yaptığı toplantıya, DÜRÜST Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Gıyaseddin Kaput, DÜRÜST Tümen Maltepe kaymakamlık temsilcileri ile amme bankalarının bölge yöneticileri, aksiyon insanları ve sanayiciler katıldı.

Gürcan, burada yaptığı konuşmada, “Ekonomi Buluşmaları” toplantılarının Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel marifetiyle başlatıldığını hatırlatarak, toplantının bitiş programının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacağını bildirdi.

Türkiye’bile bir konuşu akse yaşanmadığını belirten Gürcan, şöyle devam etti:

“Bitmiş, benzeri bedel dalgalanması, denk hareketlenmesi oldu geçtiğimiz yıldan şimdiye kadar… Pandemi ve tedarik zincirindeki sıkıntıdan âlem tamam dünyada tıpkı fiyatlanma oldu. Emtialar, kül dünyada dolar bazında da fiyatlandı, plastik, cehre, çipo kabilinden emtialar üstelik çok yavaş fiyatlanma aldı. Enerji, Rusya- Ukrayna savaşından bilahare fiyatlanma aldı. Türkiye’birlikte üstelik bire bir şekilde tıpkısı fiyat hareketliliği var amma tıpkısı kriz ortamı bulunmayan. Şu ortamda de bizim başıboşluk oranımız temas sabık dönüş düşüyor. O yüzden kriz dediğinizde, kapanan fabrikalar, kapanan aksiyon yerleri ve kapanan firmalar akla dirimsel. Çok şükür, Türkiye sanayisinde kapanma yok. Herkes yatırımını artırarak ihracatını artırmaya çalışıyor. O yüzden ego bu göz açısıyla değerlendirmenin elan doğru olacağına inanıyorum. Türkiye’de bir fiyatlanma oldu ama akse olmadı.”

Gürcan, bağan faiz politikasıyla gelişim dünyasının önünü açmaya çalıştıklarını anlatım ederek, “Bugün binlerce iş yeri yeni yatırımlar boşaltmak üzere eskimemiş gayretlerde bulunuyor. İnşallah, envestisman potansiyelimizi yükselterek acun ihracatında meze sahibi olan ayrımsız talih haline geleceğiz.” dedi.

“Yatırımın güçlenmesi, hisse senedi insanlarının daha da bol olabilmesi üzere faizler düşük olmalı”

Kaynak ve Maliye Nazır Yardımcısı Gürcan, kaslı ekonomilerde büyümenin zayıfladığına, parasal sıkılaşma tedbirlerinin arttığına dikkati çekerek, Türkiye’nin ise sonuç 8 çeyrektir yaşayan ve stabil büyümeye bitmeme ettiğini söyledi.

Yatırımın güçlenmesi, gelişim insanlarının daha üstelik bereketli olabilmesi üzere faizlerin düşük tutulması gerektiğini vurgulayan Gürcan, şunları kaydetti:

“Şayet repo artışı olsaydı şirketlerin küsurat finansman giderlerini, karlılığın ve arı sermayenin erimesini, şirket kapanmalarını ve farklı şirketlere ve bankalara borçlarını ödeyememelerini, iflaslarla işten çıkmalarını çokça rahatlıkla, bundan esbak gördüğümüz krizlerde olduğu kabilinden, burada üstelik görebilirdik. Gine ayrımsız şekilde bankaların kaynak maliyetlerindeki artışı, şeriklik kapamalarından kontekst kredilerini gabi alamamalarını, budaklı kredilerdeki artışı, cesaret ödeme iştahındaki azalmayı birlikte görecektik. Birey ve toplumda istihdam olanaklarının azalmasını, işsizliğin arttığını görecektik. Finansman borçlarını ödeyememe, gelişim yerlerinin kapanmasından periferi işsizliğin artışını ve sağlık dağılımındaki bozulmayı, içtimai huzurun üstelik bozulduğunu görebilirdik.”

Dünyada enflasyonun acul benzeri biçimde artışını sürdürdüğünü ve enflasyonun global tıpkı ülkü haline geldiğini tamlayan Gürcan, Türkiye’de da çoğalma kaydeden enflasyonun sürekli olarak düşürülmesi noktasında attıkları adımları anlattı.Share: