Hayvanseverlerden can dostları için ‘Yavaşla’ tabelaları

ANKARA’üstelik toplumsal medya üzerinden birleştirme olan tıpkı takım, bölgelerinde araçların acul kullanılması nedeniyle yaşanan kazalarda ölen çıkmaz hayvanları için cadde ve sokaklara, ‘Kirpi çıkabilir’, ‘Köpek çıkabilir’ ve ‘Kedi çıkabilir’, ‘Yavaşla’ tabelaları astı. Çankaya’bile cıvıl cıvıl Ekin Çetince, 23 safiha yaptırdıklarını ve araçların çabuk geçtiği noktalara yerleştirdiklerini söyledi.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde hayat dolu Ekin Zor, sosyal medyadaki ‘Ayrancı Ahalisi’ grubunda, araçların çabuk kullanılması zımnında meydana mevrut kazalarda ölen çıkmaz hayvanları üzere faaliyet başlattı. Çetin’un girişimiyle hayvanseverlerden toplanan parayla Çankaya’nın 5 mahallesinde mevcut ve sürücülerin araçlarını çabuk kullandığı sokaklara ‘Kirpi çıkabilir’, ‘Köpek çıkabilir’ ve ‘Kedi çıkabilir’ tabelaları asıldı. Çetince, Facebook’ta 11 bin nefis tıpkı grupları olduğunu belirterek, “Orada insanlar daim kedilerin, köpeklerin ve kirpilerin açacak altında ezildiği üzerine üzüntülerini dile getiriyorlardı. Bizimde gruptaki aynı birçok arkadaşımızla alay malay böyle latifçe bire bir öz aklımıza geldi. Ayrancı Cihet Meclisi’nde arkadaşlarla aramızda mal topladık ve 23 şerha resim yaptırarak, araçların çabuk geçtiği yerlere astık” dedi.

Mahallelerinde mevcut hayvanların toplumun tıpkı parçası olduğunu ve hep hayvanları çok sevdiklerini söyleyen Yavuz, “Onlar olmadan daim olmak istemiyoruz, sokaklarımızda ve evlerimizde onları görmeyi istiyoruz. Özellikle Portakal Çiçeği Parkı’nda akşamları ayrımsız güruh kirpi çıkıyor. Bu aralar yavrularını birlikte çıkarmaya başladılar. Kediler ve köpekler dahi öyle.  Bizler birlikte onlara aynı kötülük gelsin istemiyoruz. O yüzden de miftah sürücülerinin elan titiz davranmasını istiyoruz. Çıkmaz hayvanları doğrusu yeterince çığlık çekiyor, soğukta açgözlü kalabiliyorlar, barınabilecekleri alanlar namevcut. Çoğu âdem onları bahçelerinde ve sokaklarında istemeyebiliyor, açgözlü kalabiliyorlar ve herşeyleriyle mücadele etmek zorundalar. Keşki dedik; hızlı süren araçlarla mücadele etmesinler” ifadelerini kullandı.Share: