Hatay’dan Başlayan Transanatolıa Yarışı İkinci Gününde

EXPO Antakya alanında 20 Ağustos günü başlayan ve dünyanın yer takatli rally raid yarışlarından biri olan TransAnatolia ikinci gününe girdi.

Türkiye Makine Sporları Federasyonu (TOSFED) ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) destekleriyle düzenlenen TransAnatolia’nın seramonik startı, Hatay Büyükşehir Şehremaneti (HBB) Başkanı Lütfü Kavga, TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar ve TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen aracılığıyla verildi. Yarışmaya; motosiklet, quad, SSV, araba ve kamyon kategorilerinde 56 rally ve 28 raid gelmek amacıyla bütün 84 konkur ara bulucu ve 115 yarışçı katılıyor.

Hatay EXPO alanından verilen başlama öncesi mütekellim Komutan Çekişme, “TransAnatolia Rally Raid yarışı bu sene ilklerin, enlerin ve tarihte dünyanın yer şişman ikinci şehri olan Hatay’ımızda başladı. İlk tarımın yapıldığı, ilk buğdayın ehlileştirildiği, evvel zeytinin şerç ile buluştuğu tarihin kültürün ve medeniyetin fışkırdığı bir şehir burası. 12’ncisi düzenlenen arsıulusal bir organizasyona hakeza hususi tıpkı yerde, artımlı Hatay topraklarında aile sahipliği yapmaktan hava çokça mutluyuz. Sporcularımıza şimdiden kazasız belasız aynı yarışma olmasını diliyorum” dedi.

TransAnatolia Umumi Koordinatörü Büyükpınar ise “TransAnatolia Rally Raid organizasyonu ile 12’nci yılımızda domestik ve yabancı katılımcılarımızla hazırladığımız mefret rotada unutulmaz tıpkısı deneyim arz etmek amacıyla toplandık. 84 kurgu ile avantür komple tıpkısı yolculuğa çıktık ve tarihin tozlu sayfalarında, geçmişe gezi yapacağız” diye niteleyerek konuştu.

Hatay’dan başlayan konkur; Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Sazak, Karaman, Aksaray, Konya ve Ankara illerinden geçilerek 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.Share: