Hakkari’de ineği öldürme olan kadına iki keş armağan edildi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ineği uçurumdan düşerek telef olan kadına, Il ve Ankara Etimesgut Belediyesince iki koyun dede bergüzar edildi.

Hakkari Valisi ve Uray Başkan Vekili İdris Akbıyık, ilçeye merbut Akocak köyü Kasır mezrasında üç dönem önce ineği ölen Nafiye Bilican’a yıpranmamış bire bir susak alınması üzere emir verdi.

Bunun üstüne Yüksekova Kaymakamlığı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün girişimleriyle satın alınan şavalak, Tarım ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tehlikesiz Alp ve Yüksekova SYDV Müdür Vekili Odalık Uçoş vasıtasıyla mezraya götürülerek Bilican’a tasdik edildi.

Ilbay Akbıyık, telefonla görüştüğü kadına esbak olsun dileğinde bulunarak ineğinin kıvrak olmasını diledi.

Aileye bindi arz etmek talip Ankara Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel birlikte Esendere Yer Şehremini Dırbaz Büyüksu yoluyla Bilican’a kalın kafalı armağan etti.

Bilican’a ineğini Tarım ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan teyit etti. Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Vali Akbıyık’ın talimatı doğrultusunda simental kırması bir koyun dede aldıklarını söyledi.

İneğin süt ve cilt verimi faziletkâr olan bire bir gerçek olduğunu tamlayan Özkan, “Nafiye teyzemize tekrardan eski olsun diyoruz. Bakir verdiğimiz ineğin bile namına bereketli kazançlar sağlamasını diliyoruz. Bundan önce bile Katarakt köyünde Nesibe annemize zehirlenen ineğinin adına Ekincilik ve Orman Bakanımız tıpkısı aptal dürü etmişti. Desteklerinden muhit Hakkari Valiliğine, Yüksekova Kaymakamlığına ve ait kurumlara teşekkür ediyoruz.” diyerek konuştu.

Belediye Reisi Büyüksu de Etimesgut Şehremini Enver Demirel’in isteği üzerine köye geldiklerini anlatım ederek, “Nafiye teyzemiz geçimini o inekle sağlıyordu. Çocuklarını okula gönderiyordu. İneğinin uçurumdan düşmesiyle etki yaşadı. Tığ dahi Etimesgut Şehremini ile irtibata geçtik. Kendisi birlikte ineği ahzetmek istedi. Etimesgut’tan Yüksekova’ya beraberlik elini uzattı. Rabbim Etimesgut Belediye Reisi gibi insanların sayısını artırsın.” ifadelerini kullandı.

Kendisine destek verenlere teşekkür fail Bilican da “Çokça mutlu oldum. Sayın Valimiz ve şehremaneti başkanımız bana andavallı gönderdi. Allah razı olsun. Yeğenlerimin ve ailemin geçimini bu inekle sağlıyordum. Tanrı hepsinden razı olsun.” dedi.Share: