Hakkari’de çorlu ve yorgun halde mevcut iki ihtiyar Van’da tedavi ediliyor

Hakkari’de gaileli ve kudretsiz halde bulunan nesli tükenme tehlikesi altındaki amiyane akbaba ile kızıl ihtiyar, Van’dahi tedavi altına alındı.

Hakkari’nin Berçelan Yaylası’nda vatandaşlar vasıtasıyla kâin 2 akbaba, Huy Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince Van’a getirildi.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Siper ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi altına alınan kuşlardan yoz akbabanın kanadının kırık olduğu, değerli akbabanın üstelik bitkin düştüğü tespit edildi.

Tedavi işlemlerinin ardından merkezin bahçesine bırakılan ve bakımları yapılan kuşlar, iyileştikten bilahare bulundukları yerde doğaya salınacak.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Arslan, AA muhabirine, Van Gölü havzasında gaileli kâin tüm kanatlı hayvanların bakımını yaptıklarını söyledi.

Bu yıl şeş akbabayı merkezde otama ettiklerini belirten Aslan, şunları kaydetti:

“Hakkari ve çevresinde çorlu kâin hasis kerkes, değerli ihtiyar, yağız ihtiyar ve sakallı akbaba, merkezimizde otama edilerek doğaya kazandırıldı. Araştırmalarımıza göre leşlerin çoğaldığı yaylaları akbabalar dar edindi. Akbabalar koloniler halinde görülebilmekte. Bitkin düşen hayvanat bize getiriliyor. Akbabalar doğanın çöpçüleridir. Doğayı temizlerler. Böylece müstevli hastalıkların yayılmamasında iri görkem oynarlar. Leşleri dakikasında ortadan kaldırarak etrafa mikrop saçmasını engelliyorlar. Doğada temas canlının tıpkı görevi var ve doğa, rastgele canlının ortak malıdır. Doğayı ve canlıları korumamız lazım. Son kendisine merkezimize getirilen iki akbabanın tedavileri devam ediyor. Benzeri müddet konuk ettikten sonraları doğaya bırakacağız.”Share: