Hakkari’de 4 yıl evvel maktul şahsın kemikleri ailesine teyit edildi

Hakkari’üstelik 4 yıl ilk öldürülen şahsın kemikleri ailesine doğrulama edildi

Vicdan azabı çeken katiller, cinayeti itiraf etti

Cesetten kalma kemikler tabutla ailesine doğrulama edildi

HAKKARİ – Hakkari merkez Kaval köyünde 2018’da kaybolan ve 4 sene sonra öldürüldüğü belirleme edilen 76 yaşındaki Halil Esrar’ın cesedinden geriye küsurat mızrap parçaları, otopsi işlemlerinin arkası sıra ailesine teslim edildi.

Cinayet zanlılarının verdiği tabir doğrultusunda 26 Nisan’dahi köyün kırsalındaki oldukça ayrımsız mağarada kâin ve İstanbul Adli Tababet Kurumuna gönderilen 9 yavru babası Duman’ın cenazesi, otopsinin arkası sıra Hakkari’ye gönderildi. 9 bala babası Halil Kötü, 10 Haziran 2018 yılında tarlaya gezmek için evden ayrıldı. Halil Kötü akşam ezanı eve dönmeyince meraklanan yakınları aramaya artık. Yapılan aramalarda Esrar’a ait temas ize rastlanılmadı. Bunun üzerine çocukları durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen güllabi ile İl Facia ve Müstacel Nitelik Müdürlüğü ekipleri üstelik Halil Yaman’ı nail olmak üzere iş başlattı. Fakat yapılan tüm aramalara karşın Kötü bulunamamıştı.

Yaman’ın kayboluşunun peşi sıra kızları Siti Kötü ile kardeşi Gurbet Kötü, babalarını ulaşmak için çalışmalarını sürdürdü. Ancak yapılan kamu aramalara karşın temas ize rastlanmamıştı.

Vicdan azabı calip katiller kendilerini ele verdi

2022 yılında vicdan azabı çeken katillerin birbirini ihbar edilmesi konusunda zanlılar Van’birlikte yakalanarak adalete teslim edilmişti. Katillerin itirafı üstüne 76 yaşındaki H. Halil Yaman’ın kemikleri, mağarada bulunarak 27 Nisan’da ölü açımı işlemleri üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilmişti. Burada yapılan incelemede cesedin, 4 sene evvel tarlaya başvurmak için evinden çıkan ve tıpkı elan selen alınamayan Halil Yaman’a ait olduğu belirleme edildi. Hakkari’ye gönderilen Duman’ın cesedinden geriye mütezayit kemik parçaları, toprağa kopmak için ailesine teslim edildi.

Duman ailesi şifahane morgu uğrunda gözyaşlarına bilgili olamazken, Halil Yaman’ın kemikleri tabuta konularak toprağa gelmek için Van’a gönderildi.

Babasının bittabi öldürüldüğü hakkında gazetecilere açıklamada kâin Hamit Kötü, “Kaval köyünde 06.10.2018 tarihinde güneş saat 12.00’da babam tarlaya gidiyor. Bir daha birlikte oradan anlayışsız gelmedi. Ne kadar arasak bile bire bir daha dahi bulamadık. 4 yıl aradık yeryüzü böylelikle katillerden biri itiraf etti, ‘H. Halil Tütün’ı almışız, Kaval köyü arkasında öldürüp ayrımsız mağaranın içine saklamışız’ dediler. Biz kolluk kuvvetlerine bili verdik. Van İl Güven Müdürlüğü ekibi, Hakkari Güvenlik Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile bu arada iki katili Van’da gözaltına aldılar. Katiller yer gösterdiler ve kemikler alınıp İstanbul Adli Top Kurumuna gönderildi. 6 kamer sonraları kemikler geldi, kemikler babama ait ve bugün taziyemiz var. İnşallah adalet yerini bulacak. Acımız nazik, Van ilinde toprağa vereceğiz ve taziyemiz üstelik orada olacak. 76 yaşındaki babamın tek suçu yoktu. Ağzı Kilitli olan babamı götürüp öldürdüler. Babamın hiçbir suçu namevcut, bu katilerin gözü kararmış. Bizim Kaval köyünde bilcümle gençler merhum babama ‘Adalet Emin’ derlerdi. Bu kadar merhametli biriydi. Çabucak babama azap ve bize ezinç olsun diyerek öldürmüşler. Bizim adamlarla hiçbir husumetimiz bulunmamaktadır” dedi.

Share: