Güven: “Yetişek ve rehberliğe önem veriyoruz”

Erzurum İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Murat Hamaset, mahiye 40 derneğe ziyarette bulunduklarını belirterek, denetim, eğitim bilimi ve delalet yaptıklarını söyledi.

‘İl Dernekler Müdürlüğü’nün isminin 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü kendisine değiştirildiğini hatırlatan Cüret, “Erzurum Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü namına İçişleri Bakanlığının politikaları doğrultusunda komütatör, soy, eşey, politik us, felsefi inanç, ilmek ve mantalite ayrımı yapmadan içtimai örgütlenmeyi desteklemekteyiz. Kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, kamu ile olan ilişkilerinin artırılması, karar alma mekanizmalarına çalışkan ortaklık sağlanması, Mevzuatın hareketli ve doğru kullanılmasını, sivil sosyete kuruluşlarına ve ayrıksı cümle muhataplarımıza birinci sınıf bakım sunma ve toplumun dirim kalitesinin yükseltilmesi gayretindeyiz” dedi.

Derneklerle ilişkin çalışmalarıyla ait bilgiler veren Yiğitlik, aylık ortalama 40 dernek veya gayrı kuruluşları konuşma ettiklerini tabir ederek “Haftanın yedi günü rastgele saat yekpare STK’ ların etkinliklerinde bulunma gayretindeyiz. Haddinden Fazla müspet kafasız dönüşler alıyoruz. Dokunduğumuz her bireyin memnuniyetini gözlerinde okuyoruz, buda bizim azmimizi artırıyor” ifadelerini kullandı.

Spor kulüpleri GSB’ye bağlandı

Erzurum’birlikte 693, 48 sendika, 305 Siyasi Parti Teşkilatı bulunduğunu, müzaheret toplama kampanyaları ve bakanlığın proje, atıfet, hareket ve işlemlerini yürüttüklerini belirten Atılganlık, Erzurum toplum örgütü varlığı itibarıyla Türkiye ortalamasının yüzdelik 0,67’sine erbap olduğunu kaydetti. Derneklerin 249’unun dini hizmetler, 168’inin mesleksel ve dayanışma 276’sının de diğer alanlarda hareketlilik gösterdiğini hatırlatan Büzük, alım faaliyetleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Mevzuat değişikliğinden ekolojik ortam temmuz ayı içerisinde 2 spor kulübü topluluk federasyonu ve 222 spor kulübü derneği kalkmak için hep 224 spor kulübü derneğinin Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü’ne devri gerçekleşmiştir. İçişleri Bakanlığının proje karşılığı derneklere sağladığı bindi çerçevesinde 2022 yılında verilen eğitimler ve Vali Okay Memiş’in kebir katkıları ile eski yıllara göre proje sayısı ve ilimize gelen mal miktarında muhteşem miktarda artma olmuştur. kamu sektörü, özel sektör ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve farkındalığın artırılması şişman önem taşımaktadır. Meydana gelebilecek inatçı olaylar için terbiye ve bilgilendirme seminerleri yapmakta, buna rağmen karşılaşılan aksaklıklardan belde idari yaptırım kararları almaktayız. Sıkıntılı gelmesi yerinde adli makamlarca konunun gereği yapılmaktadır. 2022 yılında 94 derneğimize yönetsel nakdî ceza infaz etmek zorunda kaldığımızı üzülerek rapor edeyim. Eğitimlerimiz, ziyaretlerimiz, teftiş ve rehberlik görevlerimizle bu sayıyı minimize etme gayretindeyiz.” – ERZURUM

Share: