Günyüzü Yaylası’nın su ihtiyacı gündüz panelleriyle sağlanıyor

Günyüzü Yaylası’nın su ihtiyacı ruz panelleriyle sağlanıyor

VAN Van Büyükşehir Belediyesi, Özalp ilçesinde hayvan içmece suyu sıkıntısı faal Günyüzlü Mahallesi’ne ilgilendiren yaylanın akarsu sıkıntısını devir panelleri ve ilerleme merkezi kurarak çözdü.

Van’bile tarım ve hayvancılığın gelişimine müteveccih projelerini bir bir hayata nâkil büyükşehir belediyesi, çiftçilerin ihtiyaç duyduğu talepler doğrultusunda bile çalışmalarını yürütüyor. Rustik mahallelerde kâin arazilerde hayvan içme suyu projeleri bünyesinde araştırı çalışması yürüteç Kırsal Hizmetler Ofis Başkanlığı, çıkartılan suyun yaylada elektrik sıkıntısı yaşanması dolayısıyla kurduğu zaman erke panelleri ile bölüm yüzüne çıkartıyor. Bu çalışmalarla Özalp ilçesi Günyüzlü Mahallesi’ndeki yaylada dahi geçtiğimiz yıl tamamlanan tetebbu çalışmalarında 124 metrede suya ulaşıldı. Daha sonradan açılan kuyuya 24 sayı zaman paneli ve tefeyyüz merkezi kurularak sıvatlar yerleştirildi. Bölgedeki ekincilik ve hayvancılıkla uğraşan çiftçileri berenarı bahtiyar eden çalışmada, sıvatların yakınına da ağaçlar dikilerek hayvan bilimi üzere sayeban kayran ve mahalleli üzere dahi benzeri piknik yeri oluşturuldu.

Bölgeye her an tamamlanan projede incelemelerde kâin Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Doç. Dr. Büyük Özvan, Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Sinan Melik ve Rustik Hizmetler Kat Başkanı Yusuf Altun, gelişim merkezinden sıvatlara önce suyu üstelik verdi.

Arazilerinin susuz ve yağışsız olduğunu anlatan Günyüzlü Mahalle Muhtarı Nafiz Erol, yayladaki hayvanların su ihtiyacı amacıyla akşam mahalleye getirilip sonraları gene yaylaya çıkartıldığını ifade etti. Projede emeği geçenlere teşekkürname eden Muhtar Erol, “Su yaylada ayağımıza büyüklüğünde geldi. Suyumuz haddinden fazla şükür boldur. İnsanların da içebileceği büyüklüğünde güzeldir. Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekilimiz Şair Balcı’ya ve emeği geçen herkese çokça teşekkürname ediyoruz” dedi.

Share: