Günyüzü Yaylası’nın akarsu ihtiyacı tarih panelleriyle sağlanıyor

Van Büyükşehir Belediyesi, Özalp ilçesinde efsanevi içme suyu sıkıntısı hayatiyetli Günyüzlü Mahallesi’ne ilgili yaylanın su sıkıntısını tarih panelleri ve gelişim merkezi kurarak çözdü.

Van’üstelik ekincilik ve hayvancılığın gelişimine müteveccih projelerini hepyek hayata nâkil büyükşehir belediyesi, çiftçilerin ihtiyaç duyduğu talepler doğrultusunda birlikte çalışmalarını yürütüyor. Rustik mahallelerde kâin arazilerde efsanevi içmece suyu (HİS) projeleri bünyesinde araştırı çalışması örümcek Kırsal Hizmetler Kat Başkanlığı, çıkartılan suyun yaylada hayatiyet sıkıntısı yaşanması zımnında kurduğu sıra enerji panelleri ile ahit yüzüne çıkartıyor. Bu çalışmalarla Özalp ilçesi Günyüzlü Mahallesi’ndeki yaylada da geçtiğimiz yıl tamamlanan tetebbu çalışmalarında 124 metrede suya ulaşıldı. Daha sonraları açılan kuyuya 24 adet sıra paneli ve gelişim merkezi kurularak sıvatlar yerleştirildi. Bölgedeki tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçileri az çok bahtiyar fail çalışmada, sıvatların yakınına bile ağaçlar dikilerek hayvan bilimi için pergola alan ve mahalleli amacıyla birlikte aynı piknik alanı oluşturuldu.

Bölgeye giderek tamamlanan projede incelemelerde kâin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Ulvi Özvan, Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Sinan Melik ve Rustik Hizmetler Ofis Başkanı Yusuf Altun, tefeyyüz merkezinden sıvatlara geçmiş suyu bile verdi.

Arazilerinin susuz ve kurak olduğunu anlatan Günyüzlü Muhtar Nafiz Erol, yayladaki hayvanların akarsu ihtiyacı için akşam ezanı mahalleye getirilip bilahare gine yaylaya çıkartıldığını rapor etti. Projede emeği geçenlere teşekkür fail Kocabaşı Erol, “Su yaylada ayağımıza büyüklüğünde geldi. Suyumuz çok şükür boldur. İnsanların üstelik içebileceği kadar güzeldir. Ilbay ve Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekilimiz Âşık Balcı’ya ve emeği güzeşte herkese çok teşekkürname ediyoruz” dedi. – VAN

Share: