Gümüşhane’de karye halkı 35 depremzedeye kapılarını açtı

Gümüşhane’nin Mapus köyünde, köy halkı depremzedelere kapılarını açtı. 35 depremzedeye evlerini açan Mahpus köyü muhtarı Amaç Soydaş istenildiği takdirde elan aşkın kişiyi misafir edebileceklerini söyledi.

Gümüşhane’nin merkeze sadık Içeri köyünde vatandaşlar köy evlerinin kapılarını depremzedelere açtı. Çoğunluğu Malatya’birlikte meydana gelen depremden etkilenen 35 depremzede kentin Cezaevi köyüne yerleştirildi. Aralarında çokça sayıda çocuğun bulunduğu depremzedeler yumruk günlerde kendilerine kapılarını açan Mapus köyü sakinlerine teşekkür ederken, Içeri köyü muhtarı Kasıt Soydaş, talep olması halinde elan fazla depremzedeyi köy olarak mihman edebileceklerini söyledi.

“Kocabaşı kurgu göndererek bizi buraya aldırdı”

Malatyalı depremzede Hacı Mehmet Teber, “Depremzedeyim, şu anda Gümüşhane’de konaklıyoruz amma geride bıraktıklarımız çok yumruk durumdalar. AFAD ve devletimizden Allah razı olsun yardımları ulaştırıyorlar ama geride kalanlar çokça boğuk. Bir dakika önceki onlara halk uzatılıp o sıkıntılardan kurtarılması gerekiyor. Halk doğrusu seferber oldu, devletimiz üstelik umum uzatıyor inşallah oradaki geride kalanları üstelik rahata ulaştırırız. Yakınlarımız orada bizi önce kendisine Elazığ’a getirdiler ondan sonradan Gümüşhane’ye geldik. Havaalanlarına, otogarlara akın var zira artçı depremler durmuyor. Çadırlar sonuç 2 günde geldi, evvel 2 dolaşma yoktu oba amma şu zaman çadırlar geldi sıkıntılar bire bir nevi giderildi. Bibi dışarıda olan ulaşılmayan insanlar da var Malatya’bile. Burada filhakika daima iz yapıyorlardı, bilgilendiriyorlardı. İsteyen aileleri konaklatabiliriz diyorlardı. Muhtarımız esen olsun ilgilendi bizimle. Açkı göndererek bizi buraya aldırdı. Tanrı herkesten razı olsun, Tanrı aynı henüz böyle benzeri afete düşürmesin bizi, korusun. Allah uçurum ve yardımcımız olsun, Türkiye’nin başı sağlıklı olsun” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: