GTO’da Moldova ülke günü

Gaziantep Tecim Odası (GTO) ve Moldova Ankara Büyükelçiliği hareket birliğiyle “Moldova Talih Günü” düzenlendi.

Moldova Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor ve DEİK Türkiye-Moldova İş Konseyi Icra Oturmuş Üyesi Serhan Felek’ın bile katıldığı talih haset organizasyonunda Moldova ile mevcut ticari ilgiler değerlendirilirken, gizil hareket birlikleri ve karşılıklı ticaret hacmini geliştirecek adımlar masaya yatırıldı. Toplantıda bu asıl organizasyonların önemini vurgulayan GTO Umumi Heyet Başkanı Tuncay Saika, Gaziantep kadar dış satım odaklı büyüme modeline topluluk bire bir tutum için uluslararası teşrikimesai ağları oluşturmanın, daraç dışında as ofisleri ya birlikte ortaklıklar kurmanın çok kebir olduğunu belirtti.

Saika, “Bu bağlamda, Gaziantep Tecim Odası namına üyelerimizin arsıulusal hareket ağlarının gelişmesine müteveccih bir nice proje ve cıvıltı gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye dahi bitmeme ediyoruz. Sonuç yıllarda yaşanan pandemi ve cidal kabil toptan gelişmeler bize benzeri molekül öğretti. evet bile bildiğimiz bir şeyi hatırlamamızı sağladı diyelim. Öğrendiğimiz evet üstelik hatırladığımız özdek şu: Bir işletme, tedarikçi ve almaç portföyünü çeşitlendirmeli Farklı değişik pazarları keşfetme esnekliğini artırmalı. Moldova ile Türkiye arasındaki ilişkilerin, işbirliklerinin elan da güçlenmesi aha bu elastikiyet yeteneğinin artması ve gelecek için yetişkin” dedi.

Konuşmasında Moldova-Gaziantep ticari ilişkilerine birlikte değinen Yıldırım, “2021 yılında iki mevki arasındaki tecim hacmi 815 milyon doların üzerindeydi. 2022 yılının Familya – Ilk Teşrin dönemine baktığımızda ise hangi yazık kim ticaretimiz azalmış. İlk 10 ayda 654 milyon dolar kendisine gerçekleşmiş. Türkiye ile Moldova arasındaki ticaretin %9’u Gaziantep’ten geçiyor Moldova ve Gaziantep arasındaki ticaret hacmi 2021 yılında 76 milyon dolarken, 2022 yılın önce 10 ayında 46 milyon dolar adına gerçekleşmiş. Rakamlar üstelik gösteriyor ki tecim hacmimiz düşüyor. Umarım bugün ticari ve kültürel ilişkilerimizi seçkin iki ülkenin de kalkınmasına bakım edecek şekilde geliştirmemize çevirici olacak bilgelik alışverişinde bulunuruz” şeklinde konuştu.

“Moldova’yı ayağa kaldırırken Gazianteplilerin tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz”

Moldova Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor ise konuşmasında, Gagavuz Yırlamak olduğunu ve Moldova’da ruhlu Gagavuz Türklerinin kendisinden dahi daha gani Türkçe konuştuklarını anlatım ederek, “Gagavuzların özlük meclisi var, özerkliği var 1999 yılında Gagavuzya halkının beni seçmesiyle riyaset görevi da yaptım. Türkiye’nin bize çokça yardımı oldu. O günlerde olduğu üzere zaman da Türkiye hep yanımızda. Pandemi döneminde bize yardım fail evvel büyüklük üstelik Türkiye oldu. Ben sizlerin nezdinde Türk halkına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Moldova halkının ihtiyaçlarını haddinden fazla ongun bildiğini söyleyen Sefirikebir Croitor, “Ben Ankara’da oturarak, resepsiyonlara katılarak ülkeme hizmet edemem. Benim amaçlarım var halkım amacıyla. Ülkemin kalkınmasını istiyorum. Bunun için bile tıpkı dakika olsun yerimde durmuyorum. Türk hareket insanlarının Moldova’ya gelmesini arzuluyorum. Bizim çok evire çevire bire bir ülkemiz var. Sunduğumuz birçok üstünlük var. Alacak avantajları, jeopolitik gidişat, DENIZ üyesi adayı oluşumuz, bağan maliyet üzere Biz Moldova’yı sıfırdan ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de Gazianteplilerin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz” ifadelerine saha verdi.

DEİK Türkiye-Moldova İş Konseyi Icra Kurulu Üyesi Serhan Talih ise Türkiye’nin Moldova’ya alın aut ticaret ilavesi veren bir devlet olduğunu ve dış satımcı konumda meydan aldıklarını belirterek Türkiye-Moldova ticari ilişkileri hakkında vukuf verdi, bu ilişkileri geliştirmek adına DEİK namına yürüttükleri faaliyetleri anlattı. GTO Divan Başkanı M. Hilmi Teymur, Divan Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu ve GTO üyelerinin katıldığı toplantının devamında ticari fırsatlar ve Moldova ekonomisi karşı sunumlar gerçekleştirildi, Moldova ile ticaret yarmak talip ve münhal hazırda ticareti kâin GTO üyelerinin soruları cevaplandırıldı. – GAZİANTEP

Share: