GSB yurt başvuruları açıklandı

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB ev başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz meydan yerleştirmede tarihimizin yeryüzü efdal rabıta oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor diyar müdürlerinin da devre içi katıldığı toplantıda GSB mikro müracaat sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedris dönemi daraç başvurularına ilişin bir numara faz mücahede sonuçlarını benimsemek üzere toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 ensiz, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla rastgele alanda erdemli teveccühe mahzar tıpkı altyapı ve dirim alanı. Bütün gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ girmek istiyorum.” diye konuştu.

Bilcümle çalışmaların vukuf odaklı şekilde ve daima benzeri hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, planlama ve aplikasyon adına 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Fent sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini bildirme etkili, bereketli şekilde hayat dolu koordinasyonla çevirmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite küşat tarihleri il yer ayrımlı oluyor. Tığ üstelik bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli bağıntı mahmul ayrımsız emek var. Bu fena hâlde çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu marifetiyle dijital adına çözümleme edildi. Başvurusu makbul muazzez öğrencilerimiz, gelir, muvaffakiyet ve sosyal boyut kriterleri anne alınarak esasen ağız ağıza dijital ortamda, nesnel şekilde ayrımsız puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula genişlik andıran atılmak kaydıyla dubara yapıldı. Şayet o yurtta düz yok ise en mümasil ayrıksı yurda yerleştirme yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha henüz var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha meydan yerleştirmede tarihimizin genişlik efdal akort oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı güçlükle hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı yok. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem üstelik geçmiş fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye cemaat sıkıntılı altyapımız var. Bu üstelik alım ve sevinç vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylece rastgele öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak doğmak için 41 memleket merkezimizde tekmil başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını gene eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Bilcümle Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle yanında gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına bütün birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Kamu gençlerimize sonuçlarımızın berceste olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma andıran şekilde izleme etmeyi başvuru ediyorum.”

Share: