GSB sıkıntılı başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB sınırlı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha düzlük yerleştirmede tarihimizin yer yüksek oyun oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor mülk müdürlerinin dahi devir içi katıldığı toplantıda GSB mikro başvuru sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedrisat dönemi yetersiz başvurularına ilişin birinci safha düzentileme sonuçlarını katılmak amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 elverişsiz, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla temas alanda yüksek teveccühe mahzar bir enfrastrüktür ve hayat alanı. Yekpare gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ emreylemek istiyorum.” diye konuştu.

Mecmu çalışmaların marifet odaklı şekilde ve tamamıyla bir dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, planlama ve uygulama namına 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Fırıldak sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini en etken, bol şekilde tüvana koordinasyonla dönüştürmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açılış tarihleri il mülk farklı oluyor. Biz birlikte bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu bağıntı meşbu tıpkısı faaliyet var. Bu evire çevire çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle sayısal namına analiz edildi. Başvurusu geçerli muazzez öğrencilerimiz, gelir, başarı ve içtimai uzanım kriterleri temel alınarak yine ağız ağıza sayısal ortamda, afaki şekilde ayrımsız puanlamayla tayin edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula arz andıran koyulmak kaydıyla uyum yapıldı. Eğer o yurtta saha namevcut ise yer mümasil başka yurda yerleştirme olmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz elan var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz kayran yerleştirmede tarihimizin arz efdal tertibat oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı az hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem da ilk fazda karşılayarak tıpkısı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha çok kapasiteye topluluk mahdut altyapımız var. Bu bile çekicilik ve alay vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylelikle seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır sakınma tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak koyulmak üzere 41 il merkezimizde tam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tutturmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin ıcığı cıcığı yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını yeniden eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Parçalanmamış Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle birlikte birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bilcümle gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın balkı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci yeryüzü mail şekilde izlem etmeyi referans ediyorum.”

Share: