Gönen ve Manyas ovalarındaki çeltik tarlalarında hasat zamanı

Balıkesir’üstelik 155 bin dekar alanda birinci sınıf çeltik tarımının yapıldığı Rutubet ve Manyas ilçelerinde hasat sezonu başladı.

Türkiye’birlikte çeltik üretiminin majör merkezlerinden olan iki ilçede, Nem ve Manyas ovalarındaki arazilerde mayıs ayında ekilen çeltik, biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Rutubet’birlikte teşrinievvel yapılan 85 bin dekar alanda yılda 60 bin ton çeltik, 30 bin ton bile düğü elde ediliyor. Manyas’ta ise 70 bin dekarlık tarlalarda 50 bin titrem çeltik, 25 bin titrem düğü üretiliyor.

Ayrıca Nem’deki 30 fabrikada Türkiye’nin birçok ilinden getirilen 275 bin ton düğü işlenerek “Gönen” markasıyla satışa sunuluyor.

Manyas Kültür Odası Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Kayaç, AA muhabirine, Gönen baldo pirincinin piyasada tutulan bir kitap olduğunu anlattı.

Bu sene verimin ferah olduğunu tamlayan Kaya, şunları söyledi:

“Devletimiz da bu yıl sunturlu bire bir kıymet verdi, o yüzden üreticilerimiz de mutlu. Baldo çeltiğe 15 liralık karşılık verildi. Kalitelerine bakarak gayrı çeltiklerin da fiyatları değişiyor. Bu sene baldo çeltiğimiz birlikte dahil dönümünden 650-700 kilo iz alınıyor. 800-850 kilo dahi Osmancık çeltiklerinden kitap alındığı bilgisi bize geliyor.”

Kaya, Ekincilik Odası Başkanlığı kendisine iki kurutma makinesiyle üreticilere bakım verdiklerini rapor etti.

“Allah herkese kuş yemi bereketi versin”

Çiftçilerden Tarık Karacabey de hasattan memnun olduklarını dile getirerek, eksiksiz üreticilere kolaylık diledi.

Enes Maraba, Rutubet’bile baldonun beraberinde ayrıksı çeşitlerin de üretildiğini kaydederek, “Rutubet çeltik konusunda ongun ayrımsız yere ehil, gittikçe gelişiyor. Bölgemiz kalıntı tarıma çokça makul.” dedi.

Murat Art de “Hasat sezonumuz hep rençper kardeşlerimize okşayıcı olsun, Allah herkese dane bereketi versin. Bu yıl ürün güzel, memnunuz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: