GÖLLER YÖRESİ’NİN YAKARIŞI PROJESİ TAMAMLANDI

ISPARTA Şehit Polis Güçleri Mehmet Karacatilki Vukuf ve Konferans Merkezi Içtimai Bilgiler öğretmeni Zuhal Kondu’nun yürütücüsü olduğu ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli TÜBİTAK projesi sona erdi.

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Haber Okullarını Terviç Programı kapsamında 27 Ağustos- 1 Ilkgüz tarihleri beyninde Burdur, Isparta ve Eğirdir’bile gerçekleştirilen ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli proje sona erdi. Projeye, Isparta, Burdur, Denizli, Afyon ve Konya illerinden katılan değişik branşlardaki 24 öğretmene, Isparta Taşmak Gölü, Eğirdir Gölü, Kovada Gölü ile Burdur İnsuyu Mağarası ve Burdur’üstelik kâin Salda Gölü, Yarışlı Gölü, Karataş Gölü, Burdur Gölü, Karacaören Baraj Gölü’nün havza turizmine, ekonomisine, doğasına, nebat ve efsanevi popülasyonuna katkıları, toptan istinas ile birlikte göllerin maruz kaldığı yağışsızlık ve kuraklığın sonucu meydana mevrut ters olaylar, göllerdeki akarsu çekilmesine sebep olan özge unsurlar karşı Süleyman Demirel Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Isparta Kullanışlı Ulum Üniversitesi’nde görevli akademisyenler aracılığıyla bilgi verildi.

Proje yürütücüsü Zuhal Kondu, Doğanın yakarışı, göllerin çekilişi tıpkısı somut anlamda bu fikri aklımıza getirdi. Tığ geleceğin teminatları olan çocuklarımıza bu fikri pekâlâ anlatırız, bittabi şuurlu ayrımsız ati yetiştiririz mantığıyla yola çıkarak Burdur, Isparta, Afyon, Konya ve Denizli’den ayrımlı branşlarda öğretmenlerimizi belirledik. Salda Gölü, Burdur Gölü, Karataş Gölü, Yarışlı Gölü, Eğirdir Gölü gibi göllerimiz yakarışın yeryüzü çokça bulunduğu yerler. Eğitimlerimiz tıpkı konkre kendisine görebildiğimiz yerlerde yerinde tedrisat ilkesiyle gerçekleştirildi. Bu kapsamda öğretmenlerimizin kendi memleketlerindeki okullara gittiklerinde aldıkları eğitimi ve bu duyarlılığı öğrencilerine aktarmalarını beklemekteyiz dedi.

Zuhal Gecekondu, proje sonucunda öğretmenlerden edindikleri bilgi ve birikimlerini okullarında öğrencilerine aktararak doğaya ve suya daha duyarlı nesiller yetişmesine katkı sağlamalarını beklediklerini söyledi. Göllerdeki nitelik tek çöz açıcı değil diyen Gecekondu, Şu anda Burdur Gölü’ndeyiz ve sunu sarih örneğinin olduğu de bire bir göldeyiz. Etrafındaki belirti ayrı bir yakarış, gölün fariğ olması ayrı yakarış. Bundan 15-20 sene öncesine bile bakıldığında çokça çok depresyon var. Birleşmiş Uluslar (BM) vasıtasıyla 2022 yılının ‘Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı’ car edilmesi dolayısıyla balıkçılık ve akarsu ürünleri üretiminde balaban bir yere eş olan Göller Yöresi’ndeki göller ve sulak alanlardaki kuraklığa ve sonuçlarına dikkati çekmek üzere proje hem teorik hem birlikte uygulamalı gerçekleştirildi. Etkinliklerle ekolojik yıkıma dikkati çekerek, katılımcıların çevreye farkındalıklarının ve duyarlılıklarının artırılması, hayatın gelişigüzel alanında elzem ayrımsız gerçeklik olan suyun öneminin kavratılması amacıyla etkinlikler doğanın ortamında, durumunda öğrenme ilkelerine akıllıca yerine alanında ehlihibre eğitmenler tarafından gerçekleştirildi diye konuştu.

Proje kapsamında, katılımcılar Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan Türkiye’nin 4. şişman gölü ve 2. nazik içme suyu rezervi olan Eğirdir Gölü’nde dahi tetkikat yaptı.Share: